ROBERT KOZYRA Taki się urodziłem

Robert Kozyra, prezes i redaktor naczelny Radia ZET, ma opinię bezlitosnego zamordysty. Sam o sobie mówi, że jest zawodowym świrem. Żyje radiem i wierzy, że potrafiłby z każdego zrobić gwiazdę. W praktyce jednym artystom pomaga wzlecieć, a innym podcina skrzydła. Komu i dlaczego?

GALA: Spotkaliśmy się w pana gabinecie w Radiu ZET, w którym właściwie nie powinno już pana być. Zapowiadał pan, że po czterdziestce przestanie pracować i „odda się życiu”...

ROBERT KOZYRA: Tak myślałem i chętnie bym to zrobił, bo to stresujące zajęcie. Często myślę, że gdybym wygrał w totolotka, zostawiłbym wszystko następnego dnia i cieszył się życiem. Chociaż znajomi uważają, że po miesiącu dostałbym kota. I pewnie mają rację. Z zewnątrz wydaje się, że wszystko jest banalnie proste: prezes radia, które fajnie gra. A to wymaga ciężkiej pracy.

GALA: W 2001 roku mówił pan: „Odejdę za trzy–cztery lata”, „Warszawa jest dla mnie tylko przystankiem”. Tymczasem zarzucił pan kotwicę...

ROBERT KOZYRA: Życie czasami weryfikuje plany, zwłaszcza młodzieńcze. Chciałem pracować w Londynie. Ponieważ jestem skuteczny w docieraniu do celu, nawet zaproponowano mi tam pracę w Capital Radio, kiedyś numer jeden na brytyjskim rynku. Ale ja w biznesie kieruję się również instynktem. Zdałem sobie sprawę, że człowiek, który zaproponował mi funkcję swojego zastępcy, tak naprawdę nie chciał nic zmienić w radiu, które zmian potrzebowało. Nie przyjąłem tej oferty. Niedługo potem ten człowiek stracił pracę, więc pewnie podzieliłbym jego los. W ubiegłym tygodniu byłem w Londynie i spotkałem się ze znajomymi z brytyjskich mediów. Dzisiaj sytuacja jest tam trudna. Niektóre media straciły nawet 30 proc. rocznego obrotu. Nie wiem, co mnie czeka w Polsce... Co jednak będzie, gdy ludzie masowo nie będą mogli spłacać kredytów z powodu słabej złotówki?

GALA: Pan spłaca?

ROBERT KOZYRA: Tak, we frankach.

GALA: Na dom?

ROBERT KOZYRA: Nie, na mieszkanie. Więc też nie jestem w komfortowej sytuacji. Ale zawodowo czuję się na swoim miejscu. Gdybym był nauczycielem, jak wynikało z moich polonistycznych studiów, nie byłbym szczęśliwy. Wybrałem ten kierunek, bo sądziłem, że będę czytać książki, a studia pozwolą mi się wewnętrznie rozwinąć. Tak się jednak nie stało. A dzisiaj moim problemem jest brak czasu na lekturę książek, bo codziennie muszę przeczytać stos gazet. Książki czytam tylko w podróży.

GALA: Co teraz?

ROBERT KOZYRA: Skończyłem fascynującą biografię Stalina napisaną przez Montefirego, a zacząłem „How Luxury Lost Its Luster” Dany Thomas. To historia największych luksusowych marek na świecie. Thomas opisuje, jak powstawały, upadały i trafiały w ręce obecnych właścicieli. Za chwilę lecę na wakacje do Stanów, więc pewnie ją skończę.

GALA: Moda jest dla pana ważna. Nie myślał pan o tym, żeby działać w tej branży?

ROBERT KOZYRA: Nie, ale często zdarza mi się komuś doradzać. Kilka lat temu poznałem w Londynie Manuelę Pavesi. To najbliższa przyjaciółka Miucci Prady i mózg marketingowy firmy Prada. Od niej zależy, jak Prada się reklamuje, jak wyglądają sklepy i jak eksponowane są w nich kolekcje. Do dziś jesteśmy w kontakcie e-mailowym. Czasami dzielę się moimi spostrzeżeniami na temat pracy obu pań. Zasugerowałem, żeby zmienić muzykę w sklepach Prady. Wybrałem kilkadziesiąt utworów, które moim zdaniem pasują do tej marki. Część z nich gra teraz Chilli ZET, radio, które ostatnio tworzyłem. Pod moim wpływem zmieniono również muzykę w reklamie koniaku z najwyższej półki przeznaczonego na rynek amerykański. Jestem świrem zawodowym i jeżeli coś robię, to na 120 procent.

GALA: Na czym jeszcze polega pana zawodowe świrowanie?

ROBERT KOZYRA: Jestem takim świrem, że muszę dopiąć celu. Przed rozpoczęciem emisji Chilli ZET nie mogłem spać, dopóki nie ściągnąłem ze Stanów kilku płyt zespołów dodających smaku temu formatowi. Ponieważ ze sklepów te płyty dawno już zniknęły, żeby je kupić, moja asystentka prowadziła negocjacje z prywatnymi osobami. Najważniejsze jest strategiczne myślenie. Ono przychodzi z wiekiem i doświadczeniem.

GALA: Kiedy po raz pierwszy usiadł pan w tym gabinecie, chyba niewiele pan wiedział o strategicznym myśleniu.

ROBERT KOZYRA: Radio ZET nie było w najłatwiejszym momencie, a ja o biznesie nie wiedziałem nic. Kierowałem się instynktem. Miałem 26 lat. Dzisiaj na ludzi w tym wieku patrzę jak na dzieci.

GALA: Czterdziestka coś w panu zmieniła?

ROBERT KOZYRA: To fajny czas. Dojrzałości, przewartościowań i wewnętrznego spokoju. Jestem zadowolony z tego, jaki mam dziś umysł, cieszę się z nabytych doświadczeń. Już wiem, co jest ważne, a co nie. I że nie należy się przejmować drobiazgami ani się bić o rzeczy nieistotne. Potrafię pomóc znajomym, którzy przeżywają życiowe zawirowania. Ale nie mam patentu na wszystko i czasem sam potrzebuję czyjejś pomocy.

GALA: O co się bić nie warto?

ROBERT KOZYRA: Kiedyś miałem bardziej idealistyczne podejście do biznesu. Wydawało mi się, że wszyscy na medialnym rynku powinni – poza zabieganiem o zysk – wspólnie dbać o ten rynek. Nie podcinać gałęzi, na której się siedzi, to znaczy nie obniżać cen pism ani reklam, bo wszyscy na tym tylko stracą. Radio ZET miało kiedyś taką wojnę cenową z Radiem RMF FM. To mnie wytrącało z równowagi. Dzisiaj się z tym pogodziłem. Są ważniejsze rzeczy.

GALA: A jak pan reaguje na osobistą krytykę?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze