RUDI I MAŁGORZATA SCHUBERTHOWIE Nasz raj na ziemi

RUDI I MAŁGORZATA SCHUBERTHOWIE Nasz raj na ziemi Zdjęcia: Jacek Poremba

To była miłość od pierwszego wejrzenia – dolina położona w samym centrum Kaszub. Wiedzieli, że tylko tu chcą mieszkać. Dom zaprojektowali i wybudowali sami. Teraz nie wyobrażają już sobie, że mogliby żyć gdzie indziej. Z okazji ósmych urodzin „Gali” słynny juror „Jak oni śpiewają” z ukochaną żoną Małgorzatą oprowadzili nas po swoim królestwie.

GALA: Jak się zaczęła ta miłość? Kaszuby pokochały pana czy pan Kaszuby?

RUDI SCHUBERTH: To ja pokochałem Kaszuby. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, do czego go ciągnie. Jestem miastowy chłopak, urodzony w Gdańsku. Długo nie czułem potrzeby życia na wsi. To przyszło bardzo powoli.

GALA: Po drodze były inne domy?

RUDI SCHUBERTH: Na początku mieszkaliśmy sobie z moją żoną Małgosią w Gdańsku, jak statystyczni ludkowie w niewielkim bloku w centrum miasta. Zanim się pobraliśmy, Małgosia mieszkała na starówce, a ja niedaleko niej, na obrzeżach starówki. Po ślubie odziedziczyliśmy po dziadkach Małgosi małe mieszkanie i tam zakosztowaliśmy ogródka. Potem znalazłem ziemię w Złotej Karczmie z możliwością wybudowania domu końcowego w zabudowie szeregowej, czyli tzw. końcówkę szeregu. Sam szereg przypominał przewrócony wieżowiec, bo niczym się od niego nie różnił. Sąsiad z jednej strony, sąsiad z drugiej. Ale to jest praktyczne, bo nie trzeba tyle grzać. Minusy? Słychać z jednej i z drugiej strony. Poza tym złodzieje się świetnie piwnicami przebijają. Nie widać ich, a się przebijają. Potrafią przebić dwie piwnice, żeby dostać się do trzeciej. Bo to jest proste – myk, myk i jestem. Tak też się stało na naszym osiedlu, na szczęście nie u nas. Ale mieszkaliśmy tam i to był fajny dom.

GALA: Podobny do tego?

RUDI SCHUBERTH: Zupełnie inny, chociaż z elementami stylu rustykalnego. W środku trochę nowoczesnych mebli, trochę surowej cegły i belek. Ten dom miał cztery poziomy, w tym poddasze i piwnicę. Pokochaliśmy z Małgosią te wszystkie piętra bardzo. Gdy zapomniałem wziąć śrubokręt z piwnicy, bo tam trzymałem narzędzia, to wio z poddasza do piwnicy i z powrotem. To po prostu rzeźnia była. Człowiek latał jak głupek i tracił czas. Dlatego dorośliśmy do tego, że trzeba zejść na parter i tam pozostać, bez piwnicy i bez poddasza. No i znaleźliśmy ziemię niedaleko Gdańska w Otominie. Zbudowaliśmy tam dom parterowy typu bungalow, podobny do tych, które widziałem w Australii. No i powstał jasny, piękny dom, z własnym stawem, domkiem myśliwskim z wędzarnią i grillownią. Zbudowaliśmy nad tym stawkiem plażę, posadziliśmy tysiące drzew, mieliśmy taras widokowy, a pod tarasem piwniczkę na wina. W kamieniach, pięknie zrobiona. To było miejsce marzeń. Najpiękniejszy dom na świecie, z pięknym, zadbanym ogrodem i sadem jak marzenie. Ja w ogrodzie nie bardzo lubię się grzebać, ale moja „małżowinka” i jej mama, niestety, nieżyjąca, uwielbiały to. Doprowadziły ogród do perfekcyjnego stanu. To było niesamowite miejsce. Tam patyk włożony do ziemi zakwitał i dawał owoce. Byliśmy tam szczęśliwi i myśleliśmy, że to będzie nasze ostatnie miejsce na ziemi. Ale tak nie było, bo ten ogród właśnie stał się powodem przeprowadzki do Otnogi.

GALA: Mimo że oddali mu państwo tyle serca?

RUDI SCHUBERTH: U mojego koleżki spotkaliśmy ekipę, która zajmowała się jego ogrodem. Dogadaliśmy się i zaczęli pracować także u nas. Pewnego dnia odwoziłem jednego z ogrodników na przystanek PKS-u. Po drodze rozmawialiśmy. Zapytałem go, gdzie mieszka. On odpowiedział: tam a tam, i że ojciec ma gospodarkę nad jeziorem. „A nie ma gdzieś tam nad tym jeziorem kawałka ziemi do sprzedania?” – zapytałem. „A ma” – odparł... I te słowa ,,a ma” były jak piorun. Zapytałem, kiedy możemy obejrzeć ziemię. Dowiedziałem się, że najlepiej w jakąś niedzielę po mszy. Rozmowa miała miejsce we czwartek, a w najbliższą niedzielę zrobiliśmy sobie z żoną wycieczkę, aby zobaczyć to miejsce. Oczywiście chłopaka ani ojca nie było. Były za to matka i kilka córek. Wszystkie miały włosy białe jak len. Zabrałem ich matkę do samochodu i pojechaliśmy. Pokazała mi teren. Widok odebrał mi mowę, zatkało mnie. Miałem aparat, ale nie byłem w stanie zrobić zdjęcia. Z tej górki było widać dwa srebrzące się jeziora i przytuloną do nich dolinkę, otoczoną pięknym lasem. Zapytałem się kobiety, co tu jest do kupienia, a ona: „A ło…”, i zakreśliła łuk ręką, obejmując teren na prawo i lewo. Po tygodniu byliśmy właścicielami dolinki. Wtedy stał tu tylko dąbek na środku pola, było kartoflisko, łysa górka pokryta rzadką szczeciną samosiejek brzozy – i to wszystko nasze.

GALA: Teraz stoją trzy domy, a czwarty w planach. Nie ugryzę się w język, tylko powiem – Rudi bogacz.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze