RYSZARD RYNKOWSKI Znowu kocham!

„Ryszard junior musiał się urodzić, żeby przetrwało nazwisko” – mówi o pięciomiesięcznym synku Ryszard Rynkowski. I zwierza się, że potomka rodu począł w dniu wizyty w świętym mieście Lourdes – po upojnej nocy z szampanem i ostrygami. Rok temu, po 10 latach bycia wdowcem, rozpoczął z 22 lata młodszą Edytą nowy etap w życiu. Stąd „Zachwyt” – jego nowa płyta.

GALA: Słuchałam najnowszej płyty „Zachwyt” i stwierdzam, że jest pan niczym dobre czerwone wino…

RYSZARD RYNKOWSKI: Pozytywnie reaguję na te słowa, bo uwielbiam wino, ale butelka musi mieć dobry, szczelny korek. Inaczej wino skwaśnieje. Mam nadzieję, że tym razem korek, czyli płyta, był dobry.

GALA: Długo pan milczał. Wydaje mi się, że minęło sześć lat...

RYSZARD RYNKOWSKI: Mniej więcej, ale w moim życiu wydarzyły się ważne rzeczy. Dlatego poukładałem w takiej kolejności piosenki na płycie, że stanowią pewien ciąg. Relacjonują moje życie od 2003 roku, a była to sześciolatka. Straszliwie kategoryczna sześciolatka. Pchnęła mnie na zupełnie inne tory, w sytuacje, o których nigdy nie myślałem, że się zdarzą. I nie mówię tylko o tym, że w 2006 roku ożeniłem się, że urodził nam się syn, który ma już pięć miesięcy, ale także o tym, że w maju ubiegłego roku udało mi się przeprowadzić do Brodnicy moich rodziców. Wyrwałem ich po 63 latach z mieszkania w Elblągu, choć mówi się, że starych drzew się nie przesadza.

GALA: Widać ostrożnie obszedł się pan z korzeniami.

RYSZARD RYNKOWSKI: Bardzo się starałem. Mama chciała, w końcu oboje rodzice się zgodzili... Ze starego mieszkania wziąłem niewiele, tylko symbole, a kuzyni z Elbląga pomogli w całej operacji. Zajęło to trochę czasu, bo mieszkanie przecież musiałem wybrać, kupić, być przy wykończeniu, ale najważniejsze, że gniazdo na nowo zaistniało. Wprowadziłem rodziców do mieszkania, które urządziłem po swojemu, ale mają teraz znacznie wygodniej, dużo lepsze warunki.

GALA: Przede wszystkim syna, synową i wnuka w pobliżu.

RYSZARD RYNKOWSKI: Tylko siedem kilometrów dalej. Tak naprawdę codziennie jestem pod ręką. Z wielką radością chodzę z siatami, robię im zakupy. Jestem dumny, że mogę im się odpłacić. Tak, to jedna z tych ważnych rzeczy.

GALA: Widzę, że jest pan bardzo rodzinny. Jacek Cygan powiedział mi: „Siłą przekazu Ryszarda jest to, że musi się identyfikować z tekstem”. Gdy napisał piosenkę o mamie, mając na myśli swoją mamę, bał się, jak pan ją przyjmie. A pan po przeczytaniu tekstu usiadł przy fortepianie i melodia sama się pod palcami ułożyła: „Gdybym mógł, jak za dziecięcych lat, schować się w twej sukienki las. I znowu wierzyć, mocno tak, że ty obronisz mnie od zła. Gdybym mógł przybiec i we łzach przytulić się do twoich nóg... Mamo, brak mi słów, by powiedzieć, jak bardzo kocham cię. Mamo, ja jestem duży już, choć w życiu czasem chwieję się. Dziękuję za cały świat i za tę parę łyżew też. Za kromkę chleba z miodem, co miała najlepszy w życiu smak...

RYSZARD RYNKOWSKI: W takim razie Jacek był bardzo dyskretny. Nie mówiąc o tym, że jak zacząłem się przymierzać do piosenki, łzy mi same leciały na klawiaturę. Przez pierwsze dwa tygodnie nie potrafiłem jej zaśpiewać z suchymi oczyma, tak mnie wzruszała.

GALA: Widać, że przeprowadzka rodziców miała swoje głębokie uzasadnienie.

RYSZARD RYNKOWSKI: Teraz moja córka Marta ma tylko 185 kilometrów do nas i do dziadków. Przedtem musiała jeździć do nich aż 300. Proces scalania trwa.

GALA: Marta nadal pracuje w administracji sejmowej i mieszka w Warszawie?

RYSZARD RYNKOWSKI: Przeniosła się do polsko-angielskiej izby handlowej, gdzie przydaje się jej wykształcenie. Jest absolwentką stosunków międzynarodowych. Mieszka w stolicy i od 3 stycznia nazywa się Mikliszańska, bo wyszła za mąż za Kamila Mikliszańskiego. Jak pojawią się wnuki, już nie będą Rynkowscy. Taka kolej rzeczy. Zięć jest absolutnie w porządku, ale myślę, że jego największe walory zna Marta, bo wzięli ślub po trzech latach znajomości. Jak widać, w życiu nic się nie dzieje bez przyczyny. Musiał urodzić się mały Rysio Rynkowski, żeby nazwisko przetrwało.

GALA: Rzadko się pan odsłania, mówi o prywatności, ale pamiętam pierwszy szczery wywiad, tuż po ślubie.

RYSZARD RYNKOWSKI: Służył ucięciu fali plotek, spekulacji, domysłów: „Macie informację z pierwszych ust”. Kilka razy przeżywaliśmy najazdy fotoreporterów, ostatnio takich, którzy koniecznie chcieli sfotografować moją żonę w ciąży. Przykre to było o tyle, że nie wiadomo, czyj samochód stoi wiele godzin pod domem, bo może włamywacza, bandyty?

GALA: Pańska żona Edyta, która pochodzi ze śląskiego domu z tradycjami, wyznała, że nigdy przedtem nie bywała w drogich restauracjach, nie chodziła na bankiety, w sklepie zawsze najpierw patrzyła na cenę, dopiero potem się zastanawiała, czy kupić. Skromna, prostolinijna, szczera. Nie zmieniła się od tamtego czasu.

RYSZARD RYNKOWSKI: Może trochę. Teraz czuje się bardziej swobodnie. W sklepach wciąż nie szaleje. Chociaż Edyta ma kartę kredytową, na którą się zgodziłem, wcale jej nie nadużywa.

GALA: Przy niemowlęciu o nudzie nie ma mowy. Ale pan wie, że nie pytałam o takie zmiany.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze