SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA Jestem wolny

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA Jestem wolny Zdjęcia: Marcin Suder

Mówi, że bez miłości życie nie ma sensu, ale o miłości nie rozmawia. Mówi, że uwielbia jeździć po świecie i o podróżach pięknie opowiada. Muzyka dała mu wolność. Z pasją gra w Dubaju, Bombaju albo na Wyspach Zielonego Przylądka. Sebastian Karpiel-Bułecka właśnie wydaje nową płytę „Zakopower koncertowo”.

GALA: Zakopane pachnie inaczej niż Warszawa?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: W zimie pachnie dymem węglowym, bo większość ludzi nadal pali w piecach węglem, ale to ma swój urok, taki zapach lekko wędzony i słodki. Jednak mnie się zima kojarzy głównie z zapachem śniegu. Całe dzieciństwo mieszkałem w domu, gdzie był drewniany dach z gontem. Śnieg się zawsze stamtąd zsuwał i potem układał w długie sople. Ja te sople zrywałem, żeby je lizać, a one miały smak żywicy. Niesamowite doznanie.

GALA: A wiosna?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Wiosna jest chimeryczna. Często wieje halny i ludzie, niestety, nie czują się wtedy zbyt dobrze psychicznie. Poza tym jak zaczyna topnieć śnieg gruby na dwa metry, to tygodniami wszystko tonie w błocie. Ale w kwietniu zaczyna się robić przyzwoicie. Pojawiają się krokusy, na łąkach zalega jeszcze śnieg, ale przebijają się już przez niego zielone trawy, kwiatki i to jest niepowtarzalny widok.

GALA: Po to jeździ pan do Zakopanego?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Jeżdżę, bo chcę i muszę. Tam mam rodzinę i różne rodzinne obowiązki. Ale tam też odpoczywam. Czuję się u siebie, bo Zakopane to jest wieś. Jak się uprę i pójdę szybkim krokiem, jestem w stanie z jednego końca na drugi przejść w piętnaście minut. Podoba mi się, że tam nie trzeba trzy dni wcześniej dzwonić, żeby do kogoś przyjść. W Kościelisku, gdzie się urodziłem, ludzie do tej pory domów nie zamykają, jak gdzieś wychodzą. Niedawno chciałem od sąsiada pożyczyć klucz do zakręcania wody. Pukam do drzwi, nikt się nie odzywa, pociągam za klamkę, otwarte, wszedłem do środka, nikogo nie ma. Okazało się, że facet poszedł sobie do sklepu, nie zamknął drzwi, bo nie czuł takiej potrzeby. Wiedział, że nikt mu nie wejdzie i niczego nie ukradnie. Znam ludzi, którzy zbudowali domy w Zakopanem, ale pochodzą z Warszawy. Pamiętam, że pierwsze, co robili, to zakładali alarmy – byłem tym totalnie zdziwiony. Zrozumiałem dopiero, jak sam zacząłem mieszkać w Warszawie.

GALA: „Tylko” 400 kilometrów, a totalnie zmienia pan zapachy i krajobrazy.

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Wychowałem się na wsi i tam jest moje miejsce. Kiedy byłem chłopcem, mogłem robić wszystko – bawić się w Janosika, w Indian, grać w piłkę, gdzie chciałem. Wychodziłem z domu, a wokół było pole, hale, las. Byłem totalnie wolnym, nieograniczonym żadną przestrzenią dzieckiem. Pewnie dlatego teraz tak bardzo lubię podróżować. Wtedy można zobaczyć świat z innej perspektywy. Człowiekowi rozszerza się spojrzenie.

GALA: Najciekawsze miejsce, jakie pan widział?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Dubaj w Emiratach Arabskich. Miasto wydarte pustyni. Dzięki temu, że Arabowie mają ropę, a z niej ogromne pieniądze, wpompowali tam fortunę, co od razu widać. Robi wrażenie, bo wszystko jest przygotowane tak, żeby człowiek nie musiał się o nic martwić. Kiedy byłem na plaży, co chwilę grabili piasek, żeby było równo. Mają tam wszystko. W centrum handlowym można nawet pozjeżdżać na nartach. Utrzymują sztuczny stok, 500 metrów zjazdu, wyciąg krzesełkowy, a w każdy czwartek można przyjść i zobaczyć, jak pada śnieg, bo zafundowali sobie nowoczesne technologie, które ten śnieg generują. Wszystko muszą mieć na najwyższym poziomie. Zatrudnili najlepszych architektów na świecie...

GALA: Pewnie chętnie zaszalałby pan tam jako architekt.

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Studiowanie architektury polega na oglądaniu. W Dubaju zrozumiałem, że nie ma rzeczy nie do zrobienia. Powstał tam np. największy budynek, który ma ponad 800 metrów wysokości. To, co tam tworzą, czasami wydaje mi się nawet trochę zuchwałe. Wręcz niebezpieczne. Na pewno tam wrócę.

GALA: A gdzie pana ostatnio poniosło?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Graliśmy dwa koncerty w Bombaju. Jako miejsce zrobił na mnie wrażenie totalne. Kiedyś była to kolonia brytyjska i po Brytyjczykach została masa budynków w stylu gotyckim, czego się w ogóle nie spodziewałem. Zawsze gotyk kojarzył mi się z Francją, Włochami, które uwielbiam, a tam ten widok był odrealnionym przeżyciem – gotyckie, piękne budowle wśród palm. Poza tym była to dla naszego zespołu niezwykła podróż, ponieważ graliśmy koncert dla ponad 300 dyplomatów z całego świata w hotelu Oberoi, jednym z dwóch zaatakowanych przez terrorystów sześć godzin później, kiedy my byliśmy już w samolocie. Do końca do nas nie dociera, że w miejscu, gdzie panowała atmosfera sielanki, wszyscy byli zadowoleni, radośni, mogło znienacka dojść do takiej tragedii. Gdybyśmy pojawili się tam sześć godzin później, byłoby z nami słabo.

GALA: Żyje pan w Warszawie już od paru lat. Musiał pan z czegoś zrezygnować?

SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: Tak naprawdę to chyba nie. Bo z czego?

GALA: Na przykład z chodzenia w góry.

Polecamy
Komentarze