Wywiady i sylwetki

Najnowsze

Holland, Szumowska, Sadowska. Właściwie wszystko je dzieli. To, jakie robią filmy, i to, jak żyją. Pierwsza należy do światowej ligi filmowców. Druga słynie z tego, że łamie tabu, a na ekranie nie boi się żadnej prawdy. W końcu trzecia, która zanim stanęła za kamerą, nagrywała i miksowała dyskotekową muzykę. Na tegorocznym festiwalu rywalizowały ze sobą o Złote Lwy. A „Gala” odkryła, jak wiele mają ze sobą wspólnego.

Czytaj więcej »

KOBIETY ZA KAMERĄ

Na festiwalu filmowym w Gdyni o „Moim rowerze”, w którym Artur Żmijewski zagrał jedną z głównych ról, mówiło się, że jest to „Almodóvar dla mężczyzn” – wyciska z widza śmiech i łzy. Jak życie. Ten film jest pretekstem do rozmowy o tym, co w życiu ważne – o relacjach z dziećmi, pracy i upływającym czasie. „Staram się patrzeć przed siebie i nieść plecak ze wszystkimi rzeczami, które mi się już przydarzyły, żeby o nich pamiętać i nie powtarzać tych samych błędów” – mówi „Gali” aktor. Przepaści się nie boi, bo przecież to, co najważniejsze, zapisane jest w Dekalogu.

Czytaj więcej »

ARTUR ŻMIJEWSKI Męskie granie

Dla jednych zagadkowy, niedostępny i zamknięty w sobie. Dla innych ciepły, serdeczny i opiekuńczy. Media okrzyknęły go polskim Jamesem Deanem, Leonardem DiCaprio, Riverem Phoenixem, młodym Cybulskim, mnożąc porównania po każdej z ról. Kim jest naprawdę? Dotąd otaczała go aureola buntownika. Było wiadomo, że on nie zgadza się na żadne kompromisy. Wszystko wskazuje na to, że teraz Mateusz postanowił spokornieć. Dlaczego?

Czytaj więcej »

MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ Dojrzewanie buntownika

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to już prawie 40-letnia historia spotkań z filmowcami, aktorami, gwiazdami zagranicznymi i przede wszystkim publicznością, która nie wyobraża sobie ani jednego roku bez obecności gwiazd na polskim wybrzeżu. Mimo że festiwal wchodzi już w wiek średni, to jednak wcale nie staje się przez to bardziej stateczny. Przeciwnie. Coraz bardziej zaskakuje. A historia tych festiwalowych spotkań to także historia Polski. Większość wydarzeń politycznych ma przecież odbicie w tym, co widzowie oglądają i jakie filmy w danym momencie budzą największe emocje i zdobywają główne nagrody. Jak było przed laty i jak jest dzisiaj? Powspominajmy. Zapraszamy na podróż w czasie!

Czytaj więcej »

FESTIWALOWE SZALEŃSTWA

Złote Lwy dla filmu „W ciemności” i Srebrne Lwy dla „Obławy” – to także jej sukces. W tym pierwszym pojawia się przez sekundę. Ale to najważniejsza sekunda w jej życiu, bo nazwisko Agnieszki Holland otwiera wiele drzwi w LA. Za to w „Obławie” daje prawdziwy aktorski koncert. Weronika czuje, że zaczął się jej dobry czas, że wkroczyła w szczęśliwy okres. Uspokoiła się, nie przejmuje się ludzkim gadaniem, złymi językami... Idzie do przodu. Po prostu. „Może się starzeję, ale już nie katuję się wyrzutami z tego powodu, że czegoś nie zrobiłam lub gdzieś mnie nie było. Zaczęłam robić to, na co mam ochotę” – zdradza „Gali”.

Czytaj więcej »

WERONIKA ROSATI Mam wszystko pod kontrolą

Dwie kobiety, fotografka i dziennikarka, przemierzyły kilka tysięcy kilometrów. Miała po tym powstać tylko książka o bursztynie. I powstała, ale między autorkami narodziła się również przyjaźń. W podróży wiele godzin przegadały o życiu, marzeniach, ambicjach, miłości i mężczyznach – mężu Lidii Popiel Bogusławie Lindzie i nowym partnerze Moniki Richardson Zbigniewie Zamachowskim. Nam również o tym wszystkim opowiedziały.

Czytaj więcej »

LIDIA POPIEL I MONIKA RICHARDSON Połączył nas śmiech i łzy

Jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Nie tylko piękna, ale i ambitna, głęboko analizująca swoje role. Właśnie zagrała w filmie o Annie German i wystąpiła w spektaklu „Posprzątane”w łódzkim Teatrze im. Jaracza. Dojrzewała na naszych oczach. Teraz, tuż przed trzydziestką, jest już świadoma swojej kobiecej siły. I szczęśliwa. Bo dostała dar kobiecości, który wypełnia życie i zmienia wszystko.  

Czytaj więcej »

MARIETA ŻUKOWSKA Jej stan niezwykły

Jest najlepszym polskim kierowcą rajdowym. Człowiekiem, który nigdy się nie poddaje, silnym fascynującym mężczyzną. Z każdej opresji wychodzi cało. To dlatego mówią na niego „Robocop”. Mimo wielu wypadków jest niezniszczalny. Jaka jest tajemnica jego sukcesu? Po prostu chroni go miłość. Ma wspaniałą rodzinę, kochającą żonę i zapatrzone w niego córki. „Staram się, bo chcę udowodnić mojej kobiecie, że jestem najlepszy” – wyznaje z rozbrajającym uśmiechem.

Czytaj więcej »

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC Kocham i mam po co żyć

Urszula nigdy nie była matką kwoką. A teraz, kiedy Kasia i Mika są już dorosłe, czuje, że chciałaby nad nimi roztoczyć opiekuńcze skrzydła. Ale czy one by tego chciały? Nie zastanawiały się nad tym. Wiedzą jedno – że bycie córką takiej mamy to wyzwanie. Buntowały się. Kasia z dnia na dzień rzuciła elitarne liceum, Mika rzuciła się w balangowy wir. Teraz się docierają. „Chcę ci pokazać, że twoje poświęcenie nie poszło na marne” – mówi Urszuli Mika. „Trzeba być na matkę otwartą i potrafić przetłumaczyć wszystko na miłość. Nawet krytykę” – uważa Kasia.

Czytaj więcej »

URSZULA DUDZIAK Z CÓRKAMI MIKĄ I KASIĄ Nasze miłości, nasze skandale

…Pierwszej Damy i pyta, czy jest zdrowy. „Sprawdź, co masz pod »maską«, Drogi Mężczyzno” – odpowiada mu Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. Właśnie ukazała się książka o tym, co każdy duży chłopiec powinien wiedzieć o zdrowiu, której jest pomysłodawczynią. Ten, którego kocha najbardziej i z którym jest od ponad 30 lat – Aleksander Kwaśniewski, pod jej wpływem schudł, zaczął uprawiać sport i zdrowo się odżywiać. „Jestem przekonana, że w znacznej mierze walczy ze swoją wagą, żeby dobrze wyglądać dla mnie” – mówi „Gali”.

Czytaj więcej »

JOLANTA KWAŚNIEWSKA Przychodzi facet do...