SZCZAWIŃSKA I NOWAK Czy chudy zrozumie grubego?

SZCZAWIŃSKA I NOWAK Czy chudy zrozumie grubego? Zdjęcia: Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Rozmawiają o jedzeniu ze skrajnie różnych perspektyw. Kamila Szczawińska, modelka, 51 kg, i Maciej Nowak, krytyk kulinarny, 150 kg. Między przekąskami a daniem głównym pojawiły się wątki tolerancji, akceptacji, przyjaźni, a na deser – temat uwodzenia...

GALA: Panie Maćku, zwykł pan mówić o sobie: „Jestem smakoszem i żarłokiem”.

MACIEJ NOWAK: Chyba nawet bardziej żarłokiem. Bardzo lubię jeść, chociaż nigdy w monstrualnych ilościach. Raczej często próbuję. Podczas podróży poznaję świat poprzez jedzenie. Zawsze poszukuję rozmaitych lokalnych specjałów. Uwielbiam odnajdywanie nowych, nieznanych smaków, a nawet konfrontowanie się z potrawami, o których myślałem, że nigdy ich nie wezmę do ust.

GALA: O czym pan tak myślał?

MACIEJ NOWAK: Kilka lat temu widziałem w Iranie duszone baranie łby wystawione w brytfannach na barowych ladach. Wtedy nie miałem odwagi spróbować. Może dlatego, że byłem tam sam i czułem się trochę niepewnie, nie wiedziałem, jak na te łby zareaguję. Ostatniej jesieni pojechaliśmy z przyjaciółmi do Stambułu. Specjalnie szukałem tych łbów i znalazłem. Zjedliśmy każdy po jednym. Nie ma tam dużo mięsa, ale to, co jest, jest bardzo różnorodne. Móżdżek, ozorek, mięśnie policzkowe. Oczy bardzo ciekawie smakują. Mało tego...

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Aż boję się dalej słuchać...

MACIEJ NOWAK: Byłem potwornie zacięty, żeby poznać smak łba do końca. Zacząłem dobierać się sztućcami do przestrzeni zatokowych. Udało się, rozwaliłem i widzę, że jest tam coś ciemnego. Wziąłem kawałek do ust, poczułem potwornie gorzki smak i uświadomiłem sobie, że to był glut tego barana.

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Aż tak odważna bym nie była, choć lubię eksperymentować. Dopiero trzy tygodnie temu pierwszy raz w życiu jadłam ryby. W moim domu nie ma takiej tradycji, mama była na nie uczulona. Do tej pory nie przekonałam się też do owoców morza. Nie lubię niczego gumowego, czego nie mogę pogryźć. Nawet nie chcę patrzeć na małże czy ośmiornice.

MACIEJ NOWAK: Ale pani dopiero niedawno odkryła ryby i jestem przekonany, że gdybyśmy poszli na dobre sushi i gdybym powoli wprowadzał panią w ten świat...

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Jem sushi wegetariańskie albo z grillowaną maślaną rybą i wtedy mi smakuje. Surowe nie, nawet próbowałam ostatnio z łososia.

MACIEJ NOWAK: Pokazałbym pani kilka dobrych miejsc. Jestem pewien – oszalałaby pani. To idealna dieta dla osób, które tak jak pani muszą zawodowo dbać o szczupłą figurę. Mnóstwo białka, a do tego niezwykłe smaki.

GALA: Kamilo, czy pani najchętniej odżywia się przysłowiowym liściem sałaty i wodą mineralną, jak większość modelek?

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Nigdy tak nie było, bo zawsze dbałam o zdrowie. Chcę zajść w ciążę, urodzić zdrowe dziecko. Widzę, co się dzieje z moimi koleżankami, które stale się głodzą. Mają zaniki pamięci, mięśni, anemię. Zawsze byłam naturalnie szczupła, nie miałam problemów z wagą. Raz tylko, trzy lata temu, trochę przytyłam i musiałam ograniczyć jedzenie. Ale to nie była ostra dieta. Nie jadłam tylko słodyczy, białego pieczywa, ziemniaków, nad czym najbardziej ubolewałam, bo je uwielbiam. Tylko dwa miesiące miałam takie ograniczenia i wystarczyło.

GALA: Liczenie kalorii to obsesja nie tylko modelek. W dzisiejszych czasach wypada być szczupłym.

MACIEJ NOWAK: Mam nadzieję, że to myślenie o ciele jednak się zmienia. Świadomość społeczna jest coraz większa. Cieszę się, że wicemiss Wielkiej Brytanii jest piękną, puszystą dziewczyną. W niektórych reklamach także czasem widzimy nieco grubsze panie.

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Ludzie winią modelki, że tyle dziewczyn popada w anoreksję, dochodzi do tragedii. A my nie mamy nic do powiedzenia, jesteśmy tylko narzędziem. Jeżeli ja przytyję, na moje miejsce wejdzie tysiąc innych dziewcząt. Karl Lagerfeld, który przez 40 lat wybierał do pokazów szczupłe modelki, nagle nie weźmie puszystej. Żeby zmienić myślenie projektantów, przemysłu modowego, wszystkie modelki na świecie musiałyby się zbuntować. To nierealne.

GALA: Często spotyka się pani z zazdrością innych kobiet?

KAMILA SZCZAWIŃSKA: W Polsce często słyszę docinki: „Jaka chuda, zaraz się złamie”. Kiedyś byłam na koncercie, a pani siedząca za mną mówi: „O Boże, skóra i kości zasłaniają mi widok”. Kobiety potrafią być bardzo złośliwe, nawet okrutne. Mam mnóstwo kolegów i bardzo mało koleżanek. To przyjaciółki od wielu lat, zanim jeszcze zaczęłam pracę jako modelka.

GALA: Te złośliwe kobiety marzą, żeby być tak szczupłe jak pani.

KAMILA SZCZAWIŃSKA: Może. Zwykle tak się zachowują kobiety otyłe. Taka była ta pani na koncercie. I co miałam zrobić? Wstać i powiedzieć, że jest grubasem? Ciekawe, jak by się poczuła. Nie każdemu muszę się podobać, ale bolą mnie takie reakcje.

MACIEJ NOWAK: Dzisiaj żyjemy w kulturze opętanej przez kult ciała – i to w obie strony. Pani słyszy o sobie „skóra i kości”, a ja, że jestem obleśnym grubasem. Czuję się dobrze z moją fizycznością i nie zamierzam tego zmieniać.

GALA: Był pan kiedyś na diecie? A jeśli tak, to z jakim skutkiem?

MACIEJ NOWAK: Przy pierwszej próbie, jak miałem dwadzieścia lat, to nawet było skuteczne. Każda kolejna dieta kończyła się tragicznie. W punkcie dojścia byłem grubszy niż na początku. Dziesięć lat temu doszedłem do wniosku, że to kompletnie nie ma sensu. Musiałbym tyle zmieniać w swoim życiu, filozofię kontaktowania się z ludźmi, myślenie o sobie, a ja wcale nie chcę tego robić. Jestem, jaki jestem, i naprawdę nie chcę stać się kimś innym.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze