SZYMON MAJEWSKI Mogę być kim chcę

SZYMON MAJEWSKI Mogę być kim chcę Zdjęcie: ons.pl

Był już Magdą M., miss Rosji i Bułgarii, Anną Marią Wesołowską, Karolem Strasburgerem, Ąckim, dresiarzem Sebą i Czerwonym Kapturkiem. Właśnie rusza nowa transza „Szymon Majewski Show”, w której zobaczymy go jako ojca Amateusza. Która z tych postaci jest najbliższa polskiemu komikowi numer jeden?

GALA: Powiedz, ilu jest Majewskich?

SZYMON MAJEWSKI: Jestem zodiakalnym Bliźniakiem, więc na pewno jest nas dwóch.

GALA: Miewasz w związku z tym rozdwojenie jaźni?

SZYMON MAJEWSKI: Zdarza się, że jadąc do pracy do telewizji, przejeżdżam koło budki Ruchu i zawsze sobie myślę, że chciałbym w tej budce posiedzieć chociaż na pół etatu, jako starsza pani lub pan.

GALA: Chcesz uciec przed sobą samym?

SZYMON MAJEWSKI: Chcę poczuć tętno normalności. O rany, zaczynam mówić jak literat! Kiedy jeździliśmy nad morze, obsesyjnie męczyłem moją żonę taką oto wizją: „Wyobraź sobie, że pracuję w radiu, ale na pół etatu dorabiam sobie jako rybak. Pływam kutrem, śmierdzę dorszem. W radiu jestem do godziny 18, potem jadę pociągiem do Gdańska, w nocy pływam na kutrze, śpię w pociągu i z dworca jadę z powrotem do radia”.

GALA: Skąd te obsesje?

SZYMON MAJEWSKI: Człowiek, który jest tzw. osobą publiczną tudzież „gwiazdą”, zaczyna tracić kontakt ze społeczeństwem. Tracę kontakt z normalnym życiem, bo ludzie przy mnie inaczej mówią. Te rozmowy są jakby wyreżyserowane. Małżeństwo, w którym normalnie pada tekst: „Weź, Kunegunda, rusz dupsko, bo spóźnimy się na pociąg”, nagle, widząc mnie, mówi: „Czy czytałeś ostatnio »Gazetę Wyborczą « i artykuł o recesji? Jest on niezwykle trafny”.

GALA: Na co dzień podszywasz się pod kogoś innego?

SZYMON MAJEWSKI: Zawsze miałem potrzebę bycia kimś innym, niż w danym momencie jestem. Niedawno byłem z rodziną w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie jeździłem na nartach. Znajomi, którzy porozjeżdżali się za granicę, dziwią się: „Co ty, zwariowałeś?! Będą jeździć za tobą i w ogóle nie poczujesz się na luzie”. Mówię im: „Mam sposób”. Kupiłem sobie kominiarkę i jeździłem w kominiarce. Nareszcie mogłem usłyszeć, stojąc w kolejce do wyciągu, jak mąż mówi do żony: „Ruszaj dupę, bo nie będziemy tak długo stali”. Albo jak dwóch górali umawia się na chlanie.

GALA: I obiady w knajpach też jadłeś w kominiarce?

SZYMON MAJEWSKI: Kominiarka miała bardzo fajne wycięcie na usta, więc zdarzało mi się siedzieć w kasku i jeść np. oscypka.

GALA: Kiedy po raz pierwszy zmieniłeś się w kogoś innego?

SZYMON MAJEWSKI: Ustawowo każdy w przedszkolu przebierał się za jakieś typy na bal przebierańców. To był cały rytuał. Ojciec projektował, a mama szyła kostiumy. Do tego stopnia się angażowałem w sytuację, że stawałem się postacią, za którą zostałem przebrany. Potrafiłem też – kiedy przyszedłem do szkoły spóźniony – powiedzieć nauczycielce, że był pożar, a ja pomagałem strażakom. Opisywałem dokładnie, jak wyglądał strażak, jak miał na imię, że trzymałem sikawkę... Nawet łzy napływały mi do oczu. I kobieta mi wierzyła. Zawsze rola kogoś, kim w danym momencie nie jestem, bardzo mi pasowała. Pamiętam, jak będąc harcerzem, trafiłem do pociągu, który był pełen hipisów jadących do Częstochowy na pielgrzymkę. I nagle w ciągu pięciu minut przeobraziłem się w hipisa do tego stopnia, że myśleli, że jestem jednym z nich. Wysiadłem z pociągu już jako hipis, natomiast w plecaku miałem mundurek harcerza. Wujek, który jest psychiatrą, twierdzi, że były to początki mitomani.

GALA: Dlaczego masz taką potrzebę, żeby nie być tu i teraz tym, kim jesteś?

SZYMON MAJEWSKI: To jest jakaś forma ucieczki. Ale nie lubię taniej literatury, więc nie będę mówił, że to ucieczka przed rzeczywistością. Nie. To raczej zabawa.

GALA: Masz cudownie, bo na dodatek bawisz się w pracy.

SZYMON MAJEWSKI: Moja praca nie jest poważna. Gdybym był poważny, to nikt by tego programu nie oglądał. Jest on projekcją moich paranoi, projekcją mnie. Te momenty, które są mocne w tym programie i które są słabe, to też jestem ja. Te najbardziej hardcorowe żarty i te, które są górnolotne – to też ja. I jest w tym jakiś rodzaj asekuracji, że za każdym razem jest taka „rezerwowa niepoważna osoba”, do której można uciec. Moja żona w ogóle nie może ze mną dojść do ładu i wciąż powtarza, że ma trójkę dzieci. Strasznie mnie to wkurza, bo to wali w moje męskie ego. Ale tak jest. Praca dała mi możliwość bycia wciąż niepoważnym. Płacą mi za to, że jestem dzieckiem.

GALA: Jesteś wyrazisty. Lubisz innych wyrazistych?

SZYMON MAJEWSKI: Lubię przeciwności, dlatego bardzo mnie ciągnie do rozmowy z Romanem Giertychem albo z Jackiem Kurskim. Ciągnie mnie do takich kontrowersyjnych ludzi. Często ktoś mówi mi: „Daj spokój, przecież Wojciech Cejrowski ma okropne poglądy”. Ja na to: „OK, ale ma mocną osobowość, jest barwny w tym, co robi, i ciekawi mnie”.

GALA: Podobno wcieliłeś się w ponad pięćdziesiąt postaci.

SZYMON MAJEWSKI: Rzeczywiście, dużo było tych ról. Często udawałem kobiety. Marcin Daniec mi zarzucał, że to jest najbardziej tani chwyt kabaretowy – facet przebierający się za babkę. Byłem Magdą M., Elżbietą Jaworowicz. Wiem, że pani Elżbieta to oglądała i była zadowolona.

GALA: Najboleśniejsza przemiana?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze