TAMARA ARCIUCH Mam luz i coraz mniej złudzeń

Przeprowadza swoje życie prywatne z Gdańska do Warszawy. Na razie tylko z mamą i synkiem Krzysiem. Właśnie zaczyna zdjęcia do nowej serii „Niani”. W „Tańcu z gwiazdami” doszła prawie do finału. I choć prawie to jednak nie finał, ten program okazał się ważny z innego powodu. To w nim, za klasę i urodę, nazwana została „żywą okładką »Vogue’a«”. Nabrała pewności i wiary w siebie.

Nie będę udawać, że nie było mi przykro, gdy odpadłam z »Tańca z gwiazdami«” – mówi szczerze dzień po swoim ostatnim występie. „Właściwie przeszłam przez »Taniec...«, ciesząc się z każdego odcinka, bo zawsze udawało mi się zakwalifikować do następnego minimalnym procentem przewagi. Więc z jednej strony jestem zadziwiona, że zaszliśmy tak daleko, z drugiej, jeśli mam być zupełnie szczera, w pewnym momencie pojawiła się myśl, że może dojdę do finału. Nie udało się. Trudno. Na pocieszenie pozostała mi świadomość, że odpadłam nie dlatego, że źle tańczyłam, tylko przegrałam na SMS-y z megapopularnością innych uczestników. Najważniejsze, że mogłam wziąć udział w programie. Inaczej nie miałabym okazji poznać siebie w sytuacjach ekstremalnych, kiedy człowiekowi wydaje się, że już na nic nie ma siły, że się poddaje, a jednak potrafi się zmobilizować i walczy dalej” – naprawdę widać, że Tamara potraktowała występ jako ważną lekcję. Gdy przypominam, że Beata Tyszkiewicz na oczach wielu milionów widzów powiedziała do niej: „Wygląda pani jak żywa okładka »Vogue’a«. Jestem przekonana, że gdyby Alfred Hitchcock żył, nie nakręciłby już żadnego filmu bez pani” – lekko się rumieni i przyznaje, że to najsubtelniejszy i najbardziej wyrafinowany komplement, jaki mogła usłyszeć.

Rozmawiamy w niezbyt ciekawym sushi barze na warszawskiej Sadybie. Wybrała go, bo jest blisko od wynajmowanego mieszkania, dyskretnie, anonimowo. W mieszkaniu jej mama, malarka, opiekuje się jej 9-letnim synkiem Krzysiem. Mąż, Bernard Szyc, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, został w Gdańsku. Od jakiegoś czasu rzadko widuje się ich razem. Tamara właściwie nie opuszcza Warszawy. Wolne chwile spędza z synem, lubi malować: „Niestety, ostatni obraz namalowałam rok temu, nie mam czasu. Bazgrzę jedynie na egzemplarzach scenariuszy, jakieś kwiatki, buźki, ludziki. Ale w sklepach trudno mi się oprzeć, gdy widzę papier. Tak samo jest z kupowaniem pasteli na sztuki, bo mają piękny kolor, więc mam ich już cztery pudła. Wtedy czuję się artystką”.

GALA: Myśli pani o sobie jako o niezależnej kobiecie?

TAMARA ARCIUCH: Myślę, że wykonuję swój ukochany zawód i mogę się z niego utrzymać. A to mi daje bardzo cenne poczucie, że jestem samowystarczalna. Nie ma już we mnie męczącego strachu, że za chwilę zabraknie pieniędzy i wydarzy się jakaś katastrofa. Mam większy luz, a jednocześnie coraz mniej złudzeń. Zawsze od czegoś zależymy. Albo od kogoś.

GALA: Czego jeszcze oczekuje pani dla siebie?

TAMARA ARCIUCH: Chciałabym pracować trochę mniej niż teraz. Nie mam już tak łapczywych marzeń zawodowych, bo znam realia i dobrze wiem, dokąd to wszystko pędzi. Gdy byłam młodsza, myślałam: Boże, gdybym mogła zagrać w tym filmie tę rolę, to będzie wielkie łał! Teraz reaguję spokojnie, bo zobaczyłam, co znaczy to „łał”. Masz więcej pieniędzy – to jest OK, jesteś coraz bardziej rozpoznawalna – z tym da się żyć, coraz więcej paparazzich za tobą gania i grzebie w życiu prywatnym – to jest straszne. Od kilku miesięcy jestem bardzo skupiona na sobie. Po latach kontrolowania się pozwoliłam sobie na zdrowy egoizm.

GALA: To przyszło z wiekiem, z sukcesem?

TAMARA ARCIUCH: Samorealizacja dała mi pewność siebie. Wiarę, że sobie poradzę w trudnej sytuacji, że już nie jestem tak uzależniona od przypadków. A z wiekiem pojawiła się wewnętrzna siła, przestałam bać się zmian. Kiedyś każda nowa sytuacja mnie stresowała, bo czaiła się za nią niewiadoma: Co będzie, jak będzie, czy dam sobie radę? Teraz staram się myśleć, że każda zmiana to zmiana na lepsze.

GALA: Co było najtrudniejsze w dorastaniu?

TAMARA ARCIUCH: Pogodzenie się z tym dorastaniem. Połączenie dorosłości z dzieckiem, które w środku siedzi. Kiedy patrzę na nastolatki, czuję, że też jeszcze jestem taką nastolatką, choć długo sama przed sobą nie chciałam się do tego przyznać. Jakiś czas temu szłam ulicą razem z mamą i koleżanką, starszą ode mnie o jakieś 10 lat. W pewnym momencie zobaczyła kogoś znajomego i tak strasznie entuzjastycznie zaczęła okazywać radość: krzyczała, machała rękami, skakała. Powiedziałam do mamy: Poważna baba, a zachowuje się jak nastolatka. Mama popatrzyła na mnie spod okularów: „Myślisz, że w środku człowiek się zmienia? Że ja myślę o sobie jak o starej kobiecie? Nie, kochanie. Nadal myślę o sobie jak o młodej dziewczynie. Owszem, widzę w lustrze, że moje ciało się zmieniło, ale w środku ciągle jestem tą samą dziewczyną, która ma swoje marzenia”.

GALA: Miała pani 18 lat, gdy z dwiema walizkami w ręku zamknęła pani drzwi rodzinnego mieszkania w Skierniewicach. Kto bardziej płakał, pani czy rodzice?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze