TILDA SWINTON Bez cienia pruderii

Mimo dyskusyjnej urody Tilda Swinton podbiła świat show-biznesu. Zrobiła to dzięki aktorskiemu talentowi i... kontrowersyjnym decyzjom życiowym. Gwiazda otwarcie opowiada o związku ze starszym mężczyzną i romansie z młodszym kochankiem. Bo według niej każdy powinien żyć tak, jak chce, a nie – jak powinien.

"Nieważne, co akurat robię, zawodowo czy prywatnie, jedno pytanie pada zawsze. Nieprzerwanie od czterech lat” – opowiadała Tilda przy okazji festiwalu filmowego w Berlinie, gdzie przewodniczyła jury. Nawet na czerwonym dywanie musiała tłumaczyć zawiłe rodzinne relacje. „Czy nie uważasz, że otwarty związek może mieć zły wpływ na wychowanie dzieci?” – przekrzykiwali się reporterzy z Azji. „Jest wręcz przeciwnie. Nie chcę promować tak radykalnego stylu życia, bo sama wiem, że wygląda to dość dziwnie. Ale naprawdę tak jest zdrowiej dla wszystkich. Unikamy hipokryzji, dwuznaczności czy najgorszego – zdrady” – odpowiadała lekko znudzona. „Mieszkam z ojcem mojej córki i syna, ale mogę też spędzać czas z kimś, kto nie jest mi obojętny. Cieszę się, że trafiłam na tak tolerancyjnych mężczyzn” – mówiąc to, czule objęła młodszego od niej o 17 lat artystę Sandro Koppa. Zakochani weszli razem do sali kinowej. Tę chwilę zarejestrowały wszystkie ekipy telewizyjne.

W tym czasie John Byrne, z którym aktorka ma 11-letnie bliźnięta Honor i Xaviera, był w ich szkockiej posiadłości. Kontrowersyjny, nawet jak na świat show-binzesu, układ trwa już od czterech lat. I działa świetnie, jak zgodnie mówią Tilda i John. 69-letni pisarz, scenarzysta, reżyser i aktor również korzysta z wolności. Od dawna jest związany z reżyserką oświetlenia Jeanine Davis. „To jest bardzo relaksujące. Nikt się przed nikim nie chowa, nie ma bólu i cierpienia. Nie ukrywam, jak ważna w moim życiu jest Jeanine. Tilda wie o naszym związku wszystko i cieszy się, że jesteśmy szczęśliwi. Ja trzymam kciuki za nią i Sandro. Rewelacyjnie to wszystko działa” – mówił. Oboje przyznają też, że nie przestali się kochać. „Uwielbiam Johna. Wciąż jestem w stanie zrobić dla niego wszystko. Ale to, co nas łączy, to raczej platoniczne uczucie. Wielka miłość bez fizyczności” – tłumaczyła Tilda. John nazwał ją nawet wyższym stopniem ludzkich relacji. „Byliśmy bratnimi duszami, jesteśmy i zawsze będziemy. Nic tego nie zmieni”.

URODZIŁA SIĘ BY SZOKOWAĆ

Nic nie wskazywało, że Tilda wyrośnie na buntowniczkę. Wróżono jej raczej karierę w dyplomacji lub polityce. Predysponowało ją do tego arystokratyczne pochodzenie. Historia rodziny Swintonów sięga ponad 1000 lat wstecz. Jej przodek Edulf na lorda Bamburgh został pasowany w 883 roku za specjalne zasługi w trzebieniu dzików w lasach Nortumbrii. Odyniec przykuty do drzewa widnieje na ich herbie. O Swintonach głośno było także w czasach bardziej współczesnych. Na podstawie wyników badań Alana Campbella Swintona (z 1908 roku) John Logie Baird skonstruował pierwszy telewizor i przesłał sygnał między dwoma kontynentami. Sir Ernest Swinton w 1916 roku zbudował czołg, dzięki temu, że przekonał do swojego pomysłu Winstona Churchilla. Prababcia Tildy, Elsie, była wielką piosenkarką. O jej zjawiskowej urodzie krążyły legendy. Na swoich obrazach uwiecznili ją tacy artyści jak Walter Sickert czy John Singer Sargent. Rodzice aktorki marzyli, że i ona tak pięknie wpisze się w historię Swintonów. A jeżeli nie, to chociaż dobrze wyjdzie za mąż. Jednak Tilda od najmłodszych lat zadawała dość niewygodne pytania. Dziwiło ją na przykład, dlaczego dzieci, z którymi bawiła się na co dzień, w kościele siedzą w sali, podczas gdy ona z rodzicami zajmowała specjalny balkon. „Nie mogła pogodzić się z różnicami klasowymi. Można powiedzieć, że podróże, a Swintonowie bardzo dużo jeździli po świecie, sprawiły, że w dziewczynce obudziła się natura socjalistki” – opowiadała znajoma rodziców.

Już wtedy, nawet w rodzinnym Kimmerghame leżącym na pograniczu Anglii i Szkocji, Tilda czuła się wyalienowana. W szkole była prymuską Nie lepiej było w szkole dla dziewcząt z internatem w hrabstwie Kent. West Heath znana była raczej z „produkcji” dobrze wychowanych żon niż z wysokiego poziomu nauczania. Tilda chodziła do klasy m.in. z Dianą Spencer, którą świat poznał później jako księżną Di. I na każdym kroku podkreślała swoją inność. Nie rozumiała dziecinnych i płytkich zabaw rówieśniczek. Całe dnie spędzała, ucząc się. Wysiłek się opłacił. Jako jedyna w klasie skończyła cztery dodatkowe kursy z najwyższą oceną. Została zapamiętana jako jedna z najzdolniejszych uczennic West Heath. „Kiedy dowiedziała się, że powinna mieć mniejszą wiedzę niż jej przyszły mąż – polityk, prawnik czy lekarz – wpadła w szał. Udowodniła, że nie zamierza żyć według stereotypów” – wspominały ją koleżanki. Choć Tilda uwielbiała biegać, gdy została zaproszona na oficjalne zawody, symulowała kontuzję kostki. Tłumaczyła, że medale, współzawodnictwo, kibice odebrali jej całą przyjemność z uprawiania sportu. Takie podejście do życia determinowało także jej późniejsze wybory. „Nigdy nie zrobiła niczego pod publiczkę. Role przyjmowała dla siebie, a nie dla sławy, przyszłych nagród czy pieniędzy” – mówił George Clooney.

GRAŁA NAWET W NEGLIŻU

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze