TOMASZ RACZEK I MARCIN SZCZYGIELSKI Życie jest teraz prostsze

Okazało się, że Polacy wcale nie są tak agresywni i nietolerancyjni, jak się powszechnie uważa. Przez ostatni rok, odkąd powiedzieliśmy światu, że jesteśmy parą gejów, nie spotkało nas nic niemiłego. Przeciwnie, wielu ludzi doceniło naszą odwagę – mówią zgodnie Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski.

Rok temu Tomasz Raczek ze swoim życiowym partnerem Marcinem Szczygielskim opowiedzieli „Gali”o swoim związku, tym samym dokonując tzw. coming outu. Publicznie przyznali, że stanowią gejowską parę. „Przy nim dorastałem, dojrzewałem. Tomek jest moją najbliższą rodziną” – mówił Szczygielski. Raczek uzasadniał, dlaczego pojęcia ze świata hetero, jak małżeństwo czy rodzina, nie przystają do gejów. I dlaczego woli mówić o Marcinie jako „najbliższym przyjacielu i partnerze życiowym”. Po naszym wywiadzie wiele zmieniło się w ich życiu. Zaczęli pokazywać się razem publicznie: na premierach, wernisażach, spektaklach, pokazach mody. Teraz wspólnie wybrali i wyremontowali dom, który kończą urządzać. Mają mało czasu, bo postanowili, że właśnie tam spędzą Boże Narodzenie. Potem wylatują na Wyspy Kanaryjskie. Przy okazji sylwestra będą świętować ważną dla siebie rocznicę – szesnaście lat temu po raz pierwszy się spotkali.

GALA: Pamiętasz Tomku, jak przed rokiem, gdy umówiłam się z wami na wywiad, powiedziałeś żartobliwie: „Musimy zostać parą roku »Gali«!”. Po roku słowo ciałem się stało. Czytelnicy wybrali was wielką liczbą głosów. Co to było: proroctwo, prowokacja, konszachty z jasnowidzem?

MARCIN SZCZYGIELSKI: Zaklinanie rzeczywistości.

TOMASZ RACZEK: Samospełniające się życzenie. Wtedy wydawało mi się to niemożliwe; taki żart ze świata, który stanąłby na głowie. Dziś ten żart okazał się przyjemną rzeczywistością.

GALA: A wiesz, że niektórzy wątpią, że to naprawdę czytelnicy wybierają, że ślą SMS-y, a komputer je liczy?

MARCIN SZCZYGIELSKI: Tak jest przy każdym plebiscycie. Mogę się przyznać, ile osób namówiłem do głosowania na nas.

GALA: Ile?

MARCIN SZCZYGIELSKI: Trzy. Mamę, koleżankę i kolegę.

TOMASZ RACZEK: A może powodem takiego wyboru czytelników „Gali” jest to, że my po prostu jesteśmy pierwszym takim związkiem w waszym plebiscycie. Jesteśmy nową ofertą partnerską i dlatego budzimy większe zainteresowanie. Inne pary są mniej lub bardziej typowe, my mamy walor nowalijki. Takich partnerów ludzie dotąd nie znali, nie pisało się o nich. A że nie prowokujemy złych emocji, to może połączenie tego braku z zaciekawieniem dało taki wynik?

GALA: Ale skąd to niedowiarstwo?

TOMASZ RACZEK: Bo do dzisiaj wmawia się Polakom, że są konserwatywni, nietolerancyjni. Tak twierdzą politycy, a za politykami powtarzają media. Tymczasem Polska jest krajem z piękną tradycją tolerancji. W całej naszej historii nigdy nie było stosów i palenia czarownic, za to zawsze byli innowiercy cieszący się tolerancją władzy. Wynika z tego, że nie tylko nigdy nie byliśmy konserwatywni, ale wręcz bardziej liberalni niż Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy Niemcy... Na pierwszy rzut oka tego nie widać, bo Polacy wychowywani są w tradycji podwójności: co innego się deklaruje, a inaczej postępuje. Tego nas uczono przez setki lat! Najpierw z powodu zaborów, potem – komuny, a także – częściowo – Kościoła. Gdy jednak wracamy do naszej prawdziwej natury, okazuje się, że w Polakach jest dużo mniej agresji, złości i okrucieństwa niż w innych narodach.

MARCIN SZCZYGIELSKI: Myślę, że wytłumaczenie naszej wygranej jest dużo prostsze. Polacy lubią, gdy sprawy stawia się jasno, a my wyszliśmy z otwartą przyłbicą. Ta wygrana jest wyrazem szacunku i sympatii, dowodem uznania za odwagę. Dostaliśmy nieoczekiwany bonus.

TOMASZ RACZEK: Fakt. W Polsce odwaga zawsze budziła szacunek.

GALA: A reakcja otoczenia? Same życzliwe komentarze?

MARCIN SZCZYGIELSKI: Niewiele ryzykowałem, nie byłem osobą publiczną jak Tomek. Poza tym zawsze jasno stawiałem sprawę, że jestem gejem. Mimo to byłem przygotowany na nieprzyjemne sytuacje. To, że się nie pojawiły, jest dla mnie niepojęte. I jest oczywiście powodem do radości.

TOMASZ RACZEK: W ciągu roku, który minął od naszego ujawnienia się, zetknęliśmy się z wieloma spontanicznymi reakcjami. Najpierw sąsiadka wrzuciła nam do skrzynki serdeczny, długi list kończący się słowami: „Jestem dumna, że mieszkam na tym samym osiedlu co panowie”. Potem ruszyła lawina. Nigdy w całym moim życiu nie doświadczyłem tak wielu dowodów sympatii. Kiedyś szedłem wczesnym rankiem brzegiem morza. Było zupełnie pusto. I nagle słyszę krzyk dolatujący z fal: „Panie Tomku, bardzo pana lubię”. Okazało się, że w morzu pływa pani, która z daleka mnie rozpoznała. Takich sytuacji było więcej. Na plaży, na deptaku, w smażalni ryb.

GALA: Wasze rodziny okazały się nie mniej odważne.

TOMASZ RACZEK: W sumie było to dla nas przyjemnym zaskoczeniem. Bliscy stali się wręcz propagatorami naszego związku. Ich też spotykały miłe reakcje ze strony przypadkowo spotykanych osób.

MARCIN SZCZYGIELSKI: Jesteśmy bardzo niezależnymi ludźmi, nie kalkulowaliśmy więc: „Co powie rodzina?”, i nie pytaliśmy nikogo o zgodę. Na szczęście wszyscy zaakceptowali to, że chcemy się ujawnić.

GALA: Co się zmieniło w waszym życiu dzięki temu gestowi? Ale konkretnie.

MARCIN SZCZYGIELSKI: Tomkowi trudniej to ocenić, ale ja widzę, jak się zmienił. Jest zdecydowanie spokojniejszy i szczęśliwszy. Nasze przebywanie ze sobą na zewnątrz, poza domem, też się uprościło.

TOMASZ RACZEK: Nie musimy już w towarzystwie tworzyć pozorów lub rozdzielać się i stać w dwóch różnych grupkach, jak to robili przez całe życie Jerzy Waldorff i jego partner Mieczysław Jankowski.

GALA: To prawda, że zmieniliście adres?

Polecamy
Komentarze