TYLKO U NAS! ARCHIWALNY WYWIAD Ze świeżo upieczoną mamą! "Niedoszła pani oficer"

Sporą niespodzianką był jej udział w finale „Tańca z gwiazdami”. Zwycięstwo było sensacją. Aktorka Anna Guzik wygrała wbrew jurorom i na złość krytykom.

Opowiada , komu zawdzięcza zwycięstwo i dlaczego tak wiele to dla niej znaczy . "Oto, co znaczą geny”, pomyślała Helena Guzik, gdy jej córka odbierała Kryształową Kulę dla zwycięzcy show „Taniec z gwiazdami”. Miała łzy w oczach, kiedy Ania wsiadała do czerwonego porsche – głównej nagrody w konkursie. Do końca była pewna, że córka wygra. Wygrała, bo – jak napisał jeden z internautów – „daje się lubić i ma w sobie ogromny ładunek optymizmu”. Ania to dziewczyna z charakterem. Chciała zostać policjantką, teraz „ćwiczy” na scenie reżyserów. „To nie jest żadna aktorska cielęcina – mówi o niej reżyser Grzegorz Chrapkiewicz, który właśnie przygotowuje z Anną premierę »Piaskownicy« w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. I tłumaczy: – Budując rolę, nieustannie zadaje pytania, każąc reżyserowi zastanawiać się nad sensem tego, co robi”. Wiele wymaga od innych, ale i od siebie. W pracy perfekcjonistka, w życiu prywatnym wciąż samotna. Przyjaciele życzą Ani, by wreszcie znalazła miłość. Bo czy można żyć tylko pracą?

GALA: Jeździłaś już swoim czerwonym porsche? Zatrzymasz je czy sprzedasz?

ANNA GUZIK: Jeszcze nim nie jeździłam. Trzeba załatwić formalności, odprowadzić podatek od nagrody. Każdy, kto mi gratuluje, zamawia sobie przejażdżkę, więc chyba poprowadzę kajecik z zapisami. Moja cytryna (Ania ma niebieskiego Citroena C3 – dop. A.S.) jest trochę zazdrosna. To samochód, który uczył mnie jeździć po Warszawie. Zaliczył niejeden krawężnik. Na razie jako właścicielka porsche jestem w szoku i nie podjęłam żadnej decyzji co do jego przyszłości. Chciałabym się nim nacieszyć!

GALA: Co czułaś, gdy ogłoszono, że wygrałaś „Taniec z gwiazdami”?

ANNA GUZIK: Dziką radość. Przewaga głosów jurorów była po stronie Justyny. Miałyśmy wyrównane szanse: 50 na 50. Kiedy usłyszałam werdykt, wszystko we mnie wybuchło: radość, szczęście, szaleństwo.

GALA: Nie wierzyłaś, że możesz wygrać?

ANNA GUZIK: Znaki na niebie i ziemi mówiły, że będzie dobrze. Dzień wcześniej spotkałam dwóch kominiarzy, potem miałam dobry sen – śniły mi się piękne, gęste, zdrowe włosy. Łukasz znalazł agrafkę na sali treningowej, na co Colin James, choreograf „Tańca z gwiazdami”, powiedział, że to oznacza szczęście. Więc podczas ogłaszania wyników Łukasz trzymał tę agrafkę, a ja spinkę do włosów, którą znalazłam na parkiecie, co w przesądzie teatralnym również jest szczęśliwym znakiem. Gdy odbierałam Kryształową Kulę, musiałam ją dyskretnie upuścić…

GALA: Kiedyś marzyłaś o tym, by być pilotem, lekarką, piosenkarką, a nawet żołnierzem. Przymierzałaś się do szkoły oficerskiej w Szczytnie... A tancerką być nie chciałaś?

ANNA GUZIK: Bardzo lubię tańczyć, ale traktowałam taniec jako przyjemność i sposób na odstresowanie. Taniec zawodowy to wyższa szkoła jazdy. Liczy się nie tylko talent i umiejętności, ale także warunki fizyczne. Tancerki zazwyczaj są niewysokie i drobne. Łukasz mi powiedział, że gdybym była mniejsza, to mógłby mnie dźwigać, ale ponieważ jestem duża, muszę tańczyć sama i stać na własnych nogach. Nie miałam taryfy ulgowej.

GALA: Jak odreagowywałaś krytykę jurorów?

ANNA GUZIK: Mamy z Łukaszem podobne poczucie humoru. Często wyobrażaliśmy sobie, co zrobimy, gdybyśmy mieli odpaść. Na przykład: że nie damy się ściągnąć z parkietu. Albo że zacznę płakać. Inna wersja: rzucamy się na jury. Lub: Łukasz się rzuca, a ja go odciągam i uspokajam. Rozbawiały nas te historyjki, tak że kiedy stawaliśmy przed jurorami, powstrzymywałam się, żeby nie wybuchnąć śmiechem. Ważne było, żeby wyjść z konkursu z twarzą. A najsroższym jurorem był Łukasz.

GALA: Obawiał się, że możesz go nie lubić, bo bywał wobec ciebie okrutny. Na czym polegało to okrucieństwo?

ANNA GUZIK: On tańczy od dziecka i nie rozumie, że ktoś, kto zaczął się uczyć trzy tygodnie temu, pewnych rzeczy nie jest w stanie wykonać. Spróbuj jednocześnie tańczyć, ściągając barki i chowając żebra. Oboje nie mamy łatwych charakterów, więc czasami kłóciliśmy się. Najśmieszniej było na próbach, bo zachowywaliśmy się jak stare małżeństwo. Wszyscy byli wobec siebie mili, a my na siebie warczeliśmy. Ale żadne z nas się nie obrażało. Bo liczył się cel.

GALA: Miałaś momenty załamania?

ANNA GUZIK: Kilka. To była ciężka praca przez prawie cztery miesiące. A do tego dochodziły zajęcia zawodowe – spektakle wyjazdowe mojego teatru, serial „Na Wspólnej”, sesje zdjęciowe, przymiarki kostiumów pochłaniające sporo czasu itd. Kryzysy zdarzały się co trzy, cztery tygodnie. To był gwałtowny spadek formy psychicznej i fizycznej. Wstawałam z łóżka i wydawało mi się, że nie będę w stanie podnieść nogi, skoncentrować się. Ale mówiłam sobie: „Spokojnie, to tylko niż. Trzeba to przetrzymać”. I odpuszczało.

GALA: Wszyscy cię chwalą. Jak ty to robisz?

ANNA GUZIK: Przyjaciele wiedzą, że mam swoje za uszami. Ale ludzi nie kocha się za to, że nie stwarzają problemów, ale za to, że chociaż je stwarzają, dają dużo z siebie innym. Nie znoszę letnich związków. Jeśli kogoś lubię, oddaję mu całe serce. Wszystko dla niego zrobię.

GALA: Na przykład oddasz swoje duże, służbowe mieszkanie w zamian za mniejsze. Tak jak to zrobiłaś w Bielsku-Białej, gdzie pracujesz w Teatrze Polskim. Marta, koleżanka z tego teatru, jest ci za to wdzięczna.

Polecamy
Komentarze