TYMON TYMAŃSKI Miłość na złom

Przeczytajcie boleśnie szczerą spowiedź 40-latka. Kiedy osiem lat temu Tymon Tymański zaczynał romans z Sarą Brylewską, w show-biznesie zawrzało. 33-letni wówczas muzyk i 15-letnia córka lidera Brygady Kryzys zostali postawieni pod pręgierzem krytyki. Dziś Tymon opowiada o rozpadzie tego uczucia i o tym, jak miłość umiera, by narodzić się na nowo.

GALA: Dlaczego świetny program kulturalny „Łossskot”, który współtworzysz, jest emitowany w TVP 1 dopiero po północy?

TYMON TYMAŃSKI: Bo tak naprawdę prawie nikomu nie jest potrzebny. Polska jest krajem pełnym wkurzonych i nieufnych ludzi, którzy mają gdzieś kulturę.

GALA: Dlaczego jesteśmy tacy wkurzeni?

TYMON TYMAŃSKI: Bo wróciliśmy z dalekiej podróży, którą zafundowała nam historia. Niegdyś opromieniała nas chwała Rzeczypospolitej. Potem nastąpiły 123 lata zaborów i 44 lata komunizmu, czyli razem 167 lat niewoli. Słowianin, Slavic, sclavus – oznacza „niewolnik”. Jesteśmy białymi murzynami Europy, mamy za sobą mroczną historię zniewolenia i upodlenia. Z drugiej strony tkwi w nas niesamowita siła kreatywności, inwencji. Trzeba tę siłę stymulować – edukacją i kulturą. Kultura jest dobrem luksusowym, którego – niestety – potrzebuje zaledwie garstka. Reszta woli pozostać w wygodnym skundleniu.

GALA: Mocne. Kto dał ci prawo do takiego oceniania innych?

TYMON TYMAŃSKI: Nie chcę pouczać, ale nie mam wyjścia i muszę prowokować ostrymi sformułowaniami. Prowokacja jest w moim przypadku rodzajem zachęty do myślenia. Ten naród dostał w d... bardziej niż wszystkie narody Europy razem wzięte. Oto Polska – europejska stajnia Augiasza, przez którą przeszły wszystkie armie i narobiły, gdzie popadnie. Czas na wielkie sprzątanie.

GALA: Nie jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem?

TYMON TYMAŃSKI: Jestem! Tyle tylko, że Polska nie jest jednością. Przeczytałem w książce Marii Janion historię o zgrzytach między prożydowskim Mickiewiczem a żydożercą Krasickim. Po raz kolejny stało się dla mnie jasne, że od wielu wieków istnieją co najmniej dwie Polski. Z jednej strony ksiądz Tischner, z drugiej – Radio Maryja.

GALA: Mógłbyś żyć bez muzyki?

TYMON TYMAŃSKI: Dobre pytanie. Faktycznie, posługuję się muzyką niczym protezą. Po wielu życiowych „ups and downs”, po kolejnej nieudanej próbie stworzenia rodziny, mam takie poczucie, że bez muzyki byłoby mi naprawdę ciężko. Muzyka jest moim błogosławieństwem i zarazem przekleństwem. Zamiast słuchać świata, w istocie ciągle słuchasz siebie.

GALA: Z powodu tego egotyzmu nie udawało ci się z kobietami?

TYMON TYMAŃSKI: Myślę, że jestem po prostu megaporąbany. To jest najlepsze wytłumaczenie. Mam dwóch kapitalnych synów, ale z jakiegoś powodu założenie kompletnej rodziny kończy się fiaskiem.

GALA: Osiem lat temu związałeś się z dużo młodszą od siebie córką swego przyjaciela muzyka Roberta Brylewskiego – Sarą. Dlaczego się rozstaliście?

TYMON TYMAŃSKI: To Sara mnie rzuciła. Teraz myślę, że to chyba musiało się wydarzyć. Od początku związku jej odejście wisiało w powietrzu. Każdy początek wróży jakiś koniec. Tym bardziej związek 33-letniego faceta z 15-letnią dziewczyną, która kiedyś musi się wreszcie wyszumieć.

GALA: Ale przecież byliście w sobie straszliwie zakochani!

TYMON TYMAŃSKI: Tak, byliśmy. Wielki hetman koronny Stanisław Koniecpolski w wieku 55 lat zakochał się w 16-letniej Zofii Opalińskiej i wziął z nią ślub. Inna sprawa, że taki związek jest po prostu bardzo trudny. Zbyt duża różnica doświadczenia i potrzeb, zbyt silna dominacja jednej strony. Ale mieliśmy swoje bardzo piękne momenty.

GALA: Dlaczego w takim razie nie walczyłeś o tę miłość?

TYMON TYMAŃSKI: Bardzo, bardzo walczyłem. Walczyłem i przegrałem.

GALA: Dlaczego?

TYMON TYMAŃSKI: Bo moja dziewczyna przestała mnie kochać. Przestałem być dla niej partnerem. Stałem się tylko opiekunem i pseudoojcem.

GALA: Miałeś poczucie, że Sara jest cały czas dzieckiem?

TYMON TYMAŃSKI: Nie złożymy ciała z trupa. Podobnie nie da się zanalizować przyczyny rozpadu miłości. Mogę tylko powiedzieć, że ja do końca kochałem. Niestety, przez ostatni rok bardzo odeszliśmy od siebie. Sara podjęła decyzję o rozstaniu. Ja wierzyłem, że jeszcze nam się uda. Musiałem zadusić tę miłość. Oddać ją na złom.

GALA: Jak się zabija miłość?

TYMON TYMAŃSKI: Trzeba po prostu zapomnieć. To cholernie boli – boli rok, dwa lata. To porażka, kres marzeń i złudzeń. Ten związek był jedną piątą mego życia, najdłuższym związkiem, jaki przeżyłem. Nie ma co zwalać winy na którąś ze stron – to była przegrana sprawa, ale uparliśmy się i zdawało się nam, że mamy jakąś szansę. Im bardziej ja się stawałem nadopiekuńczy, tym bardziej ona nie dawała rady.

GALA: Wyobrażasz sobie życie bez miłości do kobiety?

TYMON TYMAŃSKI: Miłość to sprawa przereklamowana. Usiłowałem uniknąć tego wywiadu, ponieważ nie chciałem epatować goryczą. Chwilowo jestem głęboko zraniony. Już wiem, że nic nie jest trwałe. Myślę, że warto szukać w związku oparcia, przyjaźni, ale nie warto opierać na nim całego życia. Emocje wywołane feromonami, endorfinami i neuroprzekaźnikami nie są trwałe. Potem pozostaje przyjaźń, przywiązanie, świadoma praca miłości. Dopóki dwoje ludzi chce ze sobą pracować i się wzajemnie nie oszukuje, można tańczyć bez końca. Wyjątkom zdarza się to na całe życie. Wraz z rozstaniem z Sarą skończył się dla mnie młodzieńczy idealizm i romantyzm. Nie zamierzam jednak umierać z miłości. Można też kochać pozytywistycznie.

GALA: Twoje błędy w tym związku?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze