WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ Wokół seksu

Przyznaje, że jest podatna na nałogi, a w życiu wszystko kręci się wokół seksu. Mimo to, jak twierdzi, uzależnia się jedynie od ludzi. Nam Weronika Książkiewicz mówi o tęsknocie za Rosją, horrorze, jakim była nauka w szkole baletowej, i dlaczego boi się pogrzebów.

Od półtora roku oswaja Warszawę, ale to nie jest jej miejsce na ziemi. Choć urodziła się w Rosji, uważa się za poznaniankę. „Jestem lokalną patriotką. Jednak poza tym, że lubię tłuste jedzenie, nie mam żadnej cechy przypisywanej poznaniakom. Ani nie jestem oszczędna, ani nie mam wielkiego zamiłowania do porządku. Przeciwnie – straszna ze mnie bałaganiara” – zdradza. Na udział w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie” zgodziła się pod wpływem impulsu. Ale choć treningi kosztują ją wiele wysiłku i ma poobijane całe ciało – nie żałuje.

GALA: Jesteś uzależniona od seksu?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Myślę, że w życiu wszystko tak naprawdę kręci się wokół seksu, przy czym dla mnie seks wcale nie musi od razu oznaczać aktu miłosnego. Ale choć można powiedzieć, że uzależnienia to moja specjalność, seksoholiczką nie jestem, chyba że w filmie „Rozmowy nocą”. Miałam nadzieję, że wszyscy to rozumieją.

GALA: Może rozumieliby, gdybyś nie wyznała, że rola Weronki powstawała właśnie z myślą o tobie.

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ.: Fakt. Ale zapewniam, nie mam problemu z uzależnieniem od seksu.

GALA: Z jakimś innym uzależnieniem masz problem?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ.: Tego nie zdradzę. Mogę powiedzieć tyle, że wiem już, iż jestem osobą podatną na różne nałogi i uzależnienia, ale niekoniecznie mam tu na myśli używki. Bo przecież uzależnić można się od wszystkiego. Gdy skończyłam ósmą klasę, sporo przytyłam. Ponieważ chciałam schudnąć, narzuciłam sobie rygorystyczną dietę i chyba uzależniłam się wtedy od wysiłku fizycznego, bo codziennie biegałam i ćwiczyłam, szczególnie mięśnie brzucha. A potem nagle to rzuciłam.

GALA: Dlaczego?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Do wszystkiego mam słomiany zapał. Najpierw w coś wchodzę na sto procent, ale potem szybko mi się nudzi i już patrzę w inną stronę. A wracając do nałogów, potrafię uzależnić się od ludzi.

GALA: Jak zachowuje się człowiek uzależniony od innych?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Przestaje myśleć o sobie i o tym, co jemu sprawia przyjemność. Zaczyna się zatracać, bo cały świat kręci się wokół tej drugiej osoby. To może się zdarzyć w każdej relacji, nie tylko damsko-męskiej, choć oczywiście najczęściej ma miejsce w związkach miłosnych. Już wiem, że aby związek dobrze funkcjonował, każda ze stron musi zachować swoją suwerenność. Bo tylko wtedy można coś z siebie dać drugiej osobie.

GALA: Przez to rozpadł się twój związek z Kubą Wesołowskim?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Nie chcę o tym mówić. Nigdy nie opowiadaliśmy o nas i niech tak zostanie.

GALA: Z Łukaszem Jóźwiakiem, twoim partnerem z show „Gwiazdy tańczą na lodzie”, także ustaliliście, że nie będziecie komentować doniesień o waszym rzekomym romansie?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Tancerze figurowi od małego mają wpajaną zasadę, że partnerka jest jak siostra. I nie wolno z nią romansować. A jeśli już, to trzeba się z nią potem ożenić. Ja się za mąż nie wybieram.

GALA: A jacy mężczyźni cię pociągają?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Inteligentni i z poczuciem humoru. Lubię dojrzałych mężczyzn, bo dają poczucie bezpieczeństwa. Porusza mnie i rozczula także opiekuńczość.

GALA: Czujesz się już gotowa na nowy związek?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Nie mogę powiedzieć, że jestem gotowa, bo to się zdarza albo nie. Ale nie odczuwam braku partnera i nie szukam go na siłę. Wierzę, że co ma być, to będzie. Wszystko w swoim czasie.

GALA: Z czego wywnioskowałaś, że masz „osobowość borderline”?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Ktoś mi tak powiedział.

GALA: A czy powiedział ci, że to jest bardzo poważne zaburzenie psychiczne?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Nie. Naprawdę jest to takie groźne?

GALA: Naprawdę. Wystarczy spojrzeć na słynącą z autodestrukcyjnych zachowań Amy Winehouse.

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Szczerze mówiąc, nie bardzo się tym przejęłam, bo jestem przekonana, że moje skrajne emocje nie są wynikiem jakiegoś zaburzenia tylko mojego temperamentu. Bo ja rzeczywiście, gdy się cieszę, to do łez, a gdy wpadam w rozpacz, to jest ona czarna i ze świecą szukać przysłowiowego światełka w tunelu. Bywam też szalona.

GALA: W czym się przejawia twoje szaleństwo?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: W liceum zdarzało się, że z moją przyjaciółką, zamiast iść do szkoły, jechałyśmy nad morze. Jadłyśmy dorsza, potem lody po amerykańsku w polewie czekoladowej, a na koniec popijałyśmy to wszystko wodą mineralną, żeby nie przytyć. No i wracałyśmy do Poznania. Gdy pierwszy raz zrobiłyśmy taki numer, nikt nam nie chciał wierzyć, więc następnym razem przywiozłyśmy ze sobą piasek znad morza.

GALA: To raczej przejaw młodzieńczej spontaniczności niż szaleństwa…

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Być może. Ale miewam też autodestrukcyjne myśli i jeszcze nie tak dawno miałam skłonności do obwiniania się za różne rzeczy. Dzisiaj już wiem, że nie wolno tego robić, bo żal do siebie nic nie daje. Złe myśli i złe słowa to zła energia, która może uderzyć człowieka w potylicę ze zdwojoną siłą.

GALA: Lubisz być w centrum zainteresowania?

WERONIKA KSIĄŻKIEWICZ: Czasem lubię, ale gdy jest mi źle, wolę być sama. Nie wychodzę wtedy z domu, staram się odciąć, bo nie chcę zapraszać innych do swojej rozpaczy. Zamiast rozwodzić się nad niepowodzeniami, wolę ćwiczyć. Zauważyłam, że nawet jak mam straszny dół, to pół godziny na bieżni wystarczy, by moje myślenie całkowicie się zmieniło.

Polecamy
Komentarze