WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI Wsłuchać się w Maćka

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI Wsłuchać się w Maćka Zdjęcia: Wojciech Prokopczuk/Forum, Piotr Fotek/Reporter, Marcin Dłachowiczowski/Forum

„Wiem, że powinniśmy powtarzać to jak mantrę: liczy się tylko dobro Maćka”. Rok po ciężkim wypadku syna Włodzimierz Zientarski, znany dziennikarz przyznaje: „Nasza rodzina jeszcze długo nie będzie miała normalnego życia. Odciąłem to, co było przed kraksą”.

GALA: Dzień wypadku Maćka często do pana wraca?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Nie, w ogóle. Świadomie postanowiłem o tym nie myśleć. Nie dotykam tego tematu w swojej wyobraźni, nie analizuję. Odłożyłem na bok. Został po tamtej stronie życia, którą odciąłem.

GALA: Po każdej traumie trzeba zbudować nowe życie. To bardzo trudne.

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Tamtego świata już nie ma i nic go nie przywróci. Tak sobie trzeba powiedzieć, żeby nie zwariować. Kiedy w 1991 roku po 20 latach pracy zwolnili mnie z TVP, wiele razy przychodziłem i patrzyłem w okna na Woronicza. Po wypadku Maćka powiedziałam sobie: „W żadne okna już nie będę patrzył”.

GALA: Maciek nie pamięta wypadku?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: W ogóle. Natura wyposażyła nas w cudowny mechanizm obronny. Gdyby Maciek i inni ludzie, którzy przeszli tak straszne wypadki, pamiętali to, co się zdarzyło, podejrzewam, że nie wyszliby z traumy do końca życia.

GALA: Pamięta życie sprzed wypadku?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Luka pamięciowa jest dość głęboka, w niektórych sprawach sięga nawet wielu miesięcy przed wypadkiem. Maciek pamięta pewne odcinki, urywki. Powoli zaczyna je łączyć w ciąg zdarzeń. Jak jest zmęczony, znów się rozdzielają. Z całą pewnością jedną rzecz pamięta doskonale: wszystkie przepisy ruchu drogowego, idealnie, o każdej porze dnia i nocy. Budowę silnika, całą wiedzę o samochodach, historię motoryzacji ma w jednym palcu. Nie ma w tym żadnej wyrwy. Najdrobniejsze fakty wyciąga błyskawicznie, jak za naciśnięciem klawisza w komputerze. Zdumiewa mnie i zachwyca.

GALA: Pamięta długie miesiące leżenia w szpitalach?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Zupełnie nie. I myślę, że to bardzo dobrze. Kiedyś zobaczyłem w telefonie Maćka jego zdjęcia z całego okresu choroby. Wszystkie najgorsze obrazy, straszne... Pod respiratorem, z połamanymi rękami... Robiła je jego żona, jakby dokumentowała całą tragiczną historię. Nie rozumiem, po co to robiła. Rozmawiałem z terapeutami i postanowiliśmy wszystko wykasować. Maciek musi podjąć walkę ze swoją przeszłością, ale nie za pomocą takiej psychodramy.

GALA: Jeszcze latem Maciek miał zaburzenia pamięci bieżącej. Nie pamiętał, co robił godzinę wcześniej. Nadal tak jest?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: To się powoli zmniejsza. Robię mu próby. Pyta mnie, gdzie coś leży, mówię: „Przecież wiesz”. Maciek: „Nie wiem”. Ja: „Na pewno wiesz, poszukaj”. Na ogół mu się udaje. Ale kłopoty z pamięcią będą trwały. Terapeuci mówią, że minimum dwa, trzy miesiące, ale może być, że nawet rok. Kiedy w czerwcu ubiegłego roku Maciek na własnych nogach wyszedł ze szpitala, wydawało mi się, że za dwa miesiące wracamy do roboty. Dzisiaj już tak nie myślę. Przed nami długa droga i pytanie: „Do kogo idziemy?”.

GALA: Być może nie do Maćka sprzed wypadku.

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Tak właśnie sobie powiedziałem. Idziemy do zupełnie nowego człowieka. On idzie, my tylko mu pomagamy.

GALA: Syn głęboko wierzy, że jeszcze będzie prowadził samochód?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Maciek zawsze miał w sobie dużo odwagi. To mu zostało. Samochód jest dla niego wszystkim, kocha ten świat. Jest w tym coś wspaniałego, że Maciek ma tak wielką pasję i że jej nie porzucił. Maciek będzie jeździł samochodem. Więcej, jestem przekonany, że będzie jeździł bardzo dobrze.

GALA: Siedział już za kierownicą?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Kilka razy, ale nie jeździł. Widziałem, jak układa ręce na kierownicy, nogi na pedałach, jak odwraca głowę, jakby cofając, jak wirtualnie zmienia biegi. A najważniejsze, widziałem wtedy jego oczy. Szczęśliwe... Maciek jest stworzony dla auta i auto jest dla niego partnerem. Nie zgubił tego.

GALA: Kiedy jedziecie samochodem, denerwuje się, że to nie on prowadzi?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Mocno się wtedy wkurza. Wiele razy o tym mówił. Bardzo tęskni za prowadzeniem. Źle się czuje, że wszędzie go wozimy, kompletnie nie jest do tego przyzwyczajony. Próbuję z naszej jazdy robić zabawę. Mówię: „Maciek, dzisiaj pokażesz mi, jak dojechać na jakąś tam ulicę”. Robię z nim trudne wycieczki po Warszawie po to, żeby zobaczyć, czy pamięta. Okazuje się, że pamięta i trafia. Czyta nazwy ulic, kojarzy, że następna jest za rogiem. Widać, że jego mózg pracuje, zaczyna być stymulowany naszą zabawą na drodze.

GALA: Razem prowadziliście programy radiowe i telewizyjne. Brakuje panu tego?

WŁODZIMIERZ ZIENTARSKI: Maciek miał niesamowity... ma niesamowity telewizyjny talent. Tak budowaliśmy nasze programy, żeby być w sporze pokoleniowym. Bardzo mi tego brakuje. Teraz prowadzę program radiowy z moją córką Joasią. Kobieta nie zaatakuje tak brutalnie jak Maciek, ma więcej delikatności, bo nie chce człowiekowi zrobić krzywdy. Maciek czasem walił między oczy.

GALA: Maciek mieszka teraz ze swoją mamą i siostrą Joanną. Jego żona Beata zarzuciła panu w jednym z tabloidów, że nie pozwala jej się pan kontaktować z Maćkiem. Padły mocne słowa: „Teściowie dosłownie uprowadzili mi męża”.

Polecamy
Komentarze