WOJCIECH MANN Manifest na 60-kę

Uwielbia umierać ze śmiechu. Lubi whisky i pracę w radiu. Nie lubi się spóźniać. Czasem zatańczy latino. Gdy późno wraca do domu, mówi szczerze: „Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie”. Właśnie skończył 60 lat. Nie stara się na siłę być młody, ale i na emeryturę się nie wybiera. „Zaprogramowałem sobie głowę na więcej radości niż biadolenia” – zdradza nam swoje sposoby na życie.

Przyjaciel Krzysztof Materna nazywa Manna potworem: „Potworna inteligencja połączona z potworną wiedzą, okraszona jeszcze bardziej potworną przebiegłością”. Syn Marcin mówi wprost: „Jego wiedza muzyczna wciąż mnie szokuje. I znajomość angielskiego. Imponuje mi swoją pracowitością i zdeterminowaniem. Gdy ma coś zrobić, nic go od tego nie odciągnie”.

Spotykamy się w słoneczny piątkowy poranek. Tego dnia – już od szóstej na nogach – Wojciech Mann dyskretnie bawi w porannej audycji Trójki. Właśnie puścił na pożegnanie ze słuchaczami „najgłupszą piosenkę świata” i już po 20 minutach zasiada do wywiadu. W czerwonym dresie i koszulce z gotyckimi napisami rzeczywiście nie wygląda na kogoś, kto właśnie skończył 60 lat.

GALA: Zdmuchnął pan 60 świeczek naraz, czy musiał pan, jako palacz recydywista, próbować kilka razy?

WOJCIECH MA NN: Na wszelki wypadek ostrzegłem bliskich, żeby mi żadnych świeczek nie stawiali, bo to pogłębia świadomość, jak wiele lat już mam. Przyznaję, że pięćdziesiąte, czterdzieste urodziny przeszedłem, nie zauważając ich specjalnie, a tutaj miałem paraliżującą świadomość, że to jednak poważny wynik.

GALA: Czy w dniu takich urodzin można sobie powiedzieć: to dobry początek czegoś nowego?

W.M.: Jestem programowo źle nastawiony do rożnych początków typu: pierwszego stycznia obiecuję sobie, że przestanę jeść kiełbasę albo rzucam palenie z okazji okrągłej rocznicy. Ja podejmuję decyzje, kiedy one we mnie dojrzeją. Stąd nawet palić przestałem 20 grudnia, żeby nie było równo. W każdym razie zaprogramowałem sobie głowę z okazji tej rocznicy tak, żeby było więcej radości niż biadolenia w związku z moimi urodzinami. Absolutnie nie wybieram się jeszcze na emeryturę.

GALA: OK, więc świeczek pan nie zdmuchiwał, ale czy tort chociaż był?

W.M.: Nie, bo ja niespecjalnie jadam słodycze. Za to dostałem świetny prezent – zawodową procę. Znajomy pomyślał, że widocznie nie jestem za stary na taką procę. Ogromnie mnie to ucieszyło. Proszę pani, ona ma zawodowy uchwyt i nie jest z gumki od majtek! Nawet nie chcę mówić, czym można z niej strzelać, żeby nie prowokować złych wydarzeń. Na razie trzymam ją w pudełku.

GALA: Jak to jest starzeć się w show-biznesie?

W.M.: Niebezpiecznie, bo można się zagapić. Niech pani spojrzy, co ja mam na sobie. To nie jest strój faceta, który ma 60 lat skończone! Właśnie przyszedł taki moment, że zastanawiam się, czy nie przekraczam granicy śmieszności w stroju, zachowaniu. Na szczęście barometrem są reakcje publiczności, słuchaczy. Na razie nie spotkałem strasznej krytyki.

GALA: Czas pożera nas. Kiedy pan to pierwszy raz poczuł?

W.M.: Uświadamiamy sobie, że jesteśmy starsi, kiedy policjanci są coraz młodsi. Najpierw się ich boimy, a potem się zastanawiamy, czego od nas chce ten dzieciak w mundurze. A tak poważnie to poczułem się staro, gdy zrozumiałem, czym jest odpowiedzialność. Tak w okolicach trzydziestki. Pierwsze małżeństwo było dla mnie takim progiem. Wtedy dojmująco zrozumiałem, że nie mogę już być wolnym elektronem. Wydoroślałem. Troszeczkę.

GALA: Dlaczego tamto małżeństwo się rozpadło?

W.M.: Będę łagodny dla mojej byłej żony: nie dojrzeliśmy. Obydwoje.

GALA: Podkreśla pan, że trzeba uważać, żeby nie być infantylnym, ale gdy widzę pana w programie „Duże dzieci” w hawajskiej koszuli, mam wrażenie, że trudno pana zupełnie poważnie potraktować.

W.M.: Eee, to tylko kostium. Niech mi pani wierzy, nie staram się na siłę być młody. Tak naprawdę bardzo pilnuję tzw. różnicy pokoleniowej. Robię to ze względu na syna. On ma 17 lat i potrzebuje autorytetu, nie kumpla. Mnie się to nawet podoba, że Marcin się ze mnie naśmiewa, bo nie używam Gadu-Gadu albo nie znam czegoś w nowych trendach muzycznych. Tak być powinno.

GALA: W muzyce czas płynie inaczej? Trzeba gonić za nowinkami?

W.M.: Muzyka jest dobrym sposobem na oszukanie czasu. Gdybym chciał iść za modą, byłbym ciężko doświadczony, bo mi się wiele rzeczy nie podoba, a tak mogę się schować w tę muzykę, która trwa, a ja ją lubię. Muzyka daje dystans. Dla mnie jest jak kokon bezpieczeństwa.

GALA: Czas staje w miejscu, gdy słucha pan genialnego utworu? Wpada pan w „dziurę czasową”, uniesienie, odlot, który nie wiadomo ile trwa?

W.M.: Tak. I wtedy wyjątkowo źle znoszę, gdy ktoś inaczej czuje niż ja. Przez lata zamęczałem ludzi. Sadzałem ich w domu, kazałem słuchać płyt. Nie pozwalałem mówić. Tłumaczyłem teksty, a oni mieli siedzieć i chłonąć. Gdy ktoś mruknął, zostawał moim wrogiem na lata. Przyznaję, byłem tyranem.

GALA: Nie frustruje pana ulotność radia?

W.M.: Kiedyś mnie frustrowało, że to wszystko znika w eterze, ale ja je tak lubię! Poza tym, proszę pani, wszystko jest ulotne. Życie jest ulotne. Dobrze jest być dobrze zapamiętanym, ale żeby dzieci się o mnie miały uczyć, to już nie. Kocham radio i jestem wdzięczny Panu Bogu, że przez lata nie budziłem się rano, myśląc, że idę do ohydnej pracy. Wręcz odwrotnie, miałem bardzo udane życie.

GALA: Ale magia szklanego ekranu też pana wessała.

Polecamy
Komentarze