Z ARCHIWUM "GALI" MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Jestem w czepku urodzona

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA Jestem w czepku urodzona Zdjęcia: Marek Straszewski

To był jej rok. Chyba żadna polska aktorka nie zyskała zawodowo tak wiele. Żadna nie wzbudziła aż tak wielkiej sympatii publiczności. W naszym plebiscycie Marta Żmuda Trzebiatowska zostawiła w pokonanym polu m.in. Sonię Bohosiewicz, Annę Bosak i grupę Feel. Przed nią wielka kariera. Tymczasem jednak nagradzamy ją za piękny debiut.

Rok temu była tylko jedną z wielu początkujących aktorek. Marzyła, by występować na deskach teatralnych. W ciągu tych dwunastu miesięcy w jej karierze zmieniło się jednak prawie wszystko. Wiosną zagrała główną rolę w kinowym hicie „Nie kłam, kochanie” i serialu „Teraz albo nigdy”. Jesienią pojawiła się w „Tańcu z gwiazdami”. W marcu i lipcu była bohaterką okładkowych wywiadów „Gali”. To wszystko sprawiło, że zaledwie 24-letnia Marta w błyskawicznym tempie stała się gwiazdą. Internauci piszą, że jest zjawiskowa, i obwołują ją drugą Joanną Brodzik. Nie było więc dla nas zaskoczeniem, że czytelnicy „Gali” to jej przyznali Różę w kategorii Piękny debiut 2008 roku.

 

GALA: Gdy się na ciebie patrzy, można odnieść wrażenie, że twoje życie jest usłane różami.

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: : Zdaję sobie sprawę z tego, że na pierwszy rzut oka tak to może wyglądać, ale uwierz mi, że mam na swoim koncie także porażki. I życie nauczyło mnie przegrywać. Owszem, teraz jest o mnie głośno i dobra passa trwa, ale to się nie stało z dnia na dzień. Bo debiutowałam już jakiś czas temu, po cichu. I trzy lata zajęło mi dojście do tego momentu kariery, w którym jestem teraz.

GALA: Trzy lata to bardzo niewiele.

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Może. Ale to była konsekwentna i ciężka praca. Nie oszczędzałam się, naprawdę. Jak trzeba było wstać o świcie – wstawałam. Gdy trzeba było zostać na planie po zdjęciach – zostawałam. Bez kaprysów, bez fochów, ale za to z nastawieniem, że chcę się jak najwięcej nauczyć i chcę pracować. Bo o tym, żeby być aktorką, marzyłam od dawna. Najpierw wprawdzie odrzuciłam to marzenie, bo uznałam, że ten zawód nie daje żadnej stabilizacji w życiu. Potem jednak to wróciło do mnie ze zdwojoną mocą. I już nie odpuściłam.

GALA: A jak twoje marzenia mają się do rzeczywistości?

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Rzeczywistość mnie trochę rozczarowała, ale ja w ogóle jestem takim typem, który wszystko za bardzo idealizuje. Gdy pierwszy raz zobaczyłam piramidy, żałowałam, bo w mojej wyobraźni były piękniejsze.

 

GALA: Co rozczarowało cię najbardziej?

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Chyba ludzie… Wiesz, ja zostałam wychowana w fajnym domu, gdzie uczono mnie szczerości, uczciwości i przyzwoitości. To rodzice wpoili mi, że do celu nie trzeba iść po trupach. I w tym moim małym Przechlewie to wszystko się sprawdzało. Ale w Warszawie spotkałam ludzi, którzy nie mają skrupułów. Nie wiem, dlaczego jest ich tutaj aż tak wielu. Może przez to, że jest większe zaludnienie na metr kwadratowy?

GALA: Wybrałaś też zawód, w którym ludzie się nawzajem wygryzają. Panuje olbrzymia konkurencja.

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Tak, ale to nie znaczy, że nie zdarzają się w tym środowisku prawdziwe przyjaźnie. Znalazłam takich ludzi wśród aktorów i aktorek.

 

GALA: A jak taka dobrze ułożona dziewczyna odnajduje się na planie filmowym, gdzie ludziom często puszczają nerwy, co chwilę padają niecenzuralne słowa?

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Ja akurat zawsze trafiam do takich ekip, gdzie kobiety się szanuje. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek była przez kogoś źle potraktowana. Może dlatego że zawsze staram się najpierw zakumplować. Nie tylko z aktorami, ale także z panem od światła, jednym, drugim. Zawsze pytam, co słychać u żony, co u dzieci. Czasem przychodzę rano do kateringu bez make-upu i jak jest chwila, to siadamy, rozmawiamy, śmiejemy się. Nie jestem rozkapryszoną panienką ani jakąś lalą, na którą można tylko patrzeć, a ona się słowem nie odezwie.

 

GALA: Nigdy nie narzekasz?

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Kiedy jest czwarta rano, za oknem jest zimno, pada śnieg i wszyscy śpią, nawet mój pies, który do tej pory wstawał razem ze mną, wtedy narzekam, przyznaję się. Ale zaraz potem gryzę się w język. Bo mam koleżanki, które mówią, że oddałyby naprawdę bardzo wiele, żeby się ze mną zamienić na miejsca.

 

GALA:  A gdy twój życiowy partner wyciska z ciebie siódme poty, by przygotować cię do kolejnego odcinka „Tańca z gwiazdami”, nie masz dość?

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Miałam kryzys, bo nietrudno o niego, gdy jesteś zmęczona, musisz być codzienie na planie i wiesz, że musisz także przygotować się do następnego odcinka programu. To było wtedy, gdy tańczyłam sambę. Czułam, że odpadnę. Serio. Wszyscy mówili: „Nie kokietuj”, ale ja miałam wewnętrzne przekonanie, że to już koniec, bo nie byłam przygotowana tak, jak powinnam, a poza tym nie wierzyłam w to, co robię. Ale kiedy już przeszłam tę sambę, bardzo dużo sobie uświadomiłam.

 

GALA: Mianowicie?

 

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Wcześniej, może przez to, że media okrzyknęły mnie faworytką, czułam, że muszę się bardzo starać, byłam zestresowana. Nie umiałam się też do końca cieszyć wysokimi notami i sympatią widzów, bo to mnie onieśmielało. Jeśli zaś chodzi o oceny jury, to tylko raz – przy walcu angielskim – uważałam, że zasługuję na cztery dziesiątki. Bo czułam ten taniec całym sercem.

 

GALA: Czy gdybyś miała się porównać do jakiegoś tańca, byłby to właśnie walc?

 

Polecamy
Komentarze