ZBIGNIEW RELIGA Życie jest cudem

ZBIGNIEW RELIGA Życie jest cudem Zdjęcia: Paweł Krzywicki/Newsweek/Forum, Adam Iwański/Fakt/Forum, Krzysztof Pacuła/Forum

Walczy z nowotworem. Operacje, chemioterapia, naświetlania. „Zdaję sobie sprawę z choroby, z tego, ile mam lat. Patrzę realnie. Przyjdzie pogorszenie i mogę odejść. Po prostu. Ale chcę pokazać gest Kozakiewicza tym wszystkim, którzy myślą, kiedy będzie po mnie”. Mimo siedemdziesiątki na karku profesor jest ciągle w bojowym nastroju.

Wzbudził podziw i szacunek całej Polski, kiedy w ubiegłym roku, dzień przed bardzo poważną operacją, powiedział, że choruje na raka płuc. Rzadko zdarza się, by ktoś tak otwarcie mówił o chorobie i z taką determinacją z nią walczył. Pierwszy raz rozmawiałam ze Zbigniewem Religą miesiąc po operacji. Był wtedy ministrem zdrowia, prowadził trudne negocjacje ze strajkującymi pielęgniarkami i lekarzami, przygotowywał ustawy. Mimo to nie zwolnił tempa. W wywiadzie mówił: „Choroba się skończyła, nowotwór w całości wycięto, normalnie żyję, pracuję. Nie boję się przyszłości, ale jestem przygotowany na każdą ewentualność”. Kilka miesięcy później okazało się, że choroba wróciła. Profesor po raz kolejny musiał być operowany. Mimo to nawet na moment się nie poddał. I ciągle akceptuje każde rozwiązanie...

GALA: Jak spędza pan swoje urodziny?

ZBIGNIEW RELIGA: Nie myślę o nich. U mnie w domu nie ma tradycji obchodzenia urodzin, imienin, żadnych rocznic. Zawsze tak było. Mówimy sobie z żoną rano: „Wszystkiego dobrego”.

GALA: Siedemdziesiąte urodziny to nie jest dla pana szczególna data?

ZBIGNIEW RELIGA: Nie ma dla mnie żadnego znaczenia symbolicznego. Nie przywiązuję do tej daty żadnej wagi. Jakaś tam cyferka. Niczym się nie różni od 53 czy 65. Nie wyobrażam sobie żadnej wielkiej fety na moją cześć, nigdy bym się na coś takiego nie zgodził. To byłoby wbrew mnie. Mam tylko nadzieję, że będę się dobrze czuł.

GALA: Myślałam, że może pojedzie pan na urodziny na Wyspy Zielonego Przylądka?

ZBIGNIEW RELIGA: Zawsze mogę tam jechać. Akurat grudzień jest złym terminem. Zima, duże fale, łodzie w ogóle nie wypływają i o łowieniu ryb nie ma mowy. A dla mnie chodzenie tylko po plaży jest bez sensu. Poza tym Wyspy Zielonego Przylądka bardzo zmieniły się na niekorzyść. Wiele lat temu, kiedy przyjechałem tam pierwszy raz, zachwyciły mnie ciszą i spokojem. Był tylko jeden hotel, a teraz jest ich mnóstwo, jeden deptak. A ja nie lubię tłumu. Jeżeli już miałbym gdzieś wyjechać na urodziny, to do południowej Afryki, którą bardzo kocham. Mamy z żoną ulubiony hotel w Johannesburgu, pięć minut samochodem od lotniska.

GALA: Gdyby miał pan określić swoje życie kolorem...

ZBIGNIEW RELIGA: Czerwony. W moim życiu zawsze było dużo walki. Bardzo wiele się działo fajnych rzeczy i też dużo niefajnych, których nie żałuję. Może z rozsądku, bo niemożliwe jest cofnięcie się w czasie i rozegranie pewnych spraw na nowo. Ale kto z nas nie robi błędów, zwłaszcza w tak długim życiu. Na pewno nie zrobiłem nic, o co musiałbym mieć pretensje do siebie. Nikogo nie skrzywdziłem, nigdy w sprawach zasadniczych nie kłamałem. Miałem udane, dobre życie. Nic nie chciałbym w nim zmieniać.

GALA: Do jakich chwil szczególnie lubi pan wracać?

ZBIGNIEW RELIGA: Wiele ich było. Moment przejścia do Zabrza w początkach lat 80. był dla mnie niezwykle ważny, wielki skok. Zostawiłem Warszawę dla prowincjonalnego miasta, nie wiedziałem, co mnie tam czeka. Miałem zbudować klinikę kardiochirurgii. Budynek był w stanie surowym, nie było ludzi, sprzętu. To wielkie szczęście tworzyć coś naprawdę od zera. Wspaniała przygoda dla kogoś, kto ma ambicje.

GALA: I dla kogoś, kto się nie boi prawdziwych życiowych wyzwań.

ZBIGNIEW RELIGA: To prawda. Kilku innych profesorów też miało propozycję przejścia do Zabrza. Przyjeżdżali, oglądali i szybko uciekali. Nigdy nie bałem się wyzwań. Więcej, one mnie nakręcały, wyzwalały energię. Mój pierwszy przeszczep serca pamiętam co do minuty... Serce od młodego człowieka, który zginął w wypadku, przyjechało do Zabrza z Warszawy.

GALA: Jakie to uczucie wyjąć ludzkie serce, trzymać je w rękach?

ZBIGNIEW RELIGA: Niewiarygodne. Nagle patrzy pani w pustą klatkę piersiową. Dziura. Niesamowite wrażenie. Potem wkładałem, przepraszam, że tak mówię, kawałek zimnego mięsa, robiłem zaciski i to nowe serce dostawało ukrwienie. Zaczynało się ruszać, żyć. Drugi wspaniały moment, który jest po prostu cudem. To robiło na mnie wrażenie do końca, zawsze, przy każdym kolejnym przeszczepie.

GALA: Powiedział pan kiedyś: „Nie potrafię tego wytłumaczyć medycznie. To cud”.

ZBIGNIEW RELIGA: Kilka razy nie wierzyłem, że to się mogło stać. Wiele lat temu operowałem w Szpitalu Wolskim młodego mężczyznę z ogromnym nowotworem brzucha. Tak dużym, że nie można było wszystkiego wyciąć. Myśleliśmy, że będzie żył cztery, góra sześć miesięcy. Minęło czterdzieści lat. Ten człowiek żyje i jest w znakomitej formie, przez wiele lat mieszkaliśmy w tym samym domu, często go spotykałem. To był cud czy tak skoncentrowane siły obronne organizmu, które pokonały chorobę? Nie wiem. Miałem też dwa przypadki w kardiochirurgii. Pacjenci właściwie już umierali. Nagle, w sposób całkowicie niewytłumaczalny, następowała poprawa. Naprawdę nie rozumiem tego, co wówczas się stało. Do dziś...

GALA: Praca była dla pana najważniejsza?

ZBIGNIEW RELIGA: Na pewno nie. Praca i rodzina. Wszystko, co robiłem w swoim życiu zawodowym, było też dla mojej rodziny. Nigdy nie myślałem: „mój sukces”. Nie osiągnąłbym tak wiele, gdyby nie moja żona. Powiem więcej, gdyby była kobietą inaczej myślącą, inaczej patrzącą na świat, na mnie, to nasze małżeństwo dawno by się rozpadło. Wtedy nie miałbym siły płynącej z domu, byłoby mi dużo trudniej.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze