ZBIGNIEW WODECKI Jak paw rozkładam pióra

Kiedyś bał się, że nie zdąży pożyć. Zdążył. Potrafił całe noce spędzać na zakrapianych imprezach, romansować. Teraz nabrał dystansu nie tylko do życia, ale i do śmierci. „Gdyby coś się stało, to płyta lepiej się sprzeda” – żartuje Zbigniew Wodecki.

GALA: Fokstrot, walc, samba – w czym jesteś najlepszy?

ZBIGNIEW WODECKI: W twiście! W tym tańcu byłem mistrzem świata. Jest na to dowód – moje zdjęcie z początku lat 60., jak szaleję w kuchni u kolegi podczas jego urodzin. To był jedyny taniec, którym byłem w stanie zaimponować koleżankom. Poza tym w tej dziedzinie jestem surowy. I stąd widocznie zaproszenie przez twórców „Tańca z gwiazdami”.

GALA: Żeby oceniać, nie trzeba umieć tańczyć?

ZBIGNIEW WODECKI: Oni mają gości od wiedzy. Gdybyś tylko usłyszała speach, jaki na temat tańca wygłosił w garderobie Piotruś Galiński! Goethe przy nim to małe piwo.

GALA: Goethe i Galiński, zgadza się tylko pierwsza litera nazwiska.

ZBIGNIEW WODECKI: Po tym, co tam usłyszałem i zobaczyłem, zacząłem doceniać ten rodzaj sportu artystycznego. Wszystko, co wygląda łatwo i pięknie, jest trudne. Ale w odniesieniu do tańca można mi wmówić wszystko. Staram się oceniać uczestników pod względem wrażenia estetycznego, jakie wywierają.

GALA: Za pomocą dwóch tabliczek: „9” i „10”.

ZBIGNIEW WODECKI: Nieprawda, używam również szóstek i siódemek. Sugeruję się uwagami koleżeństwa, ale oceniam zgodnie z własnymi odczuciami. I nie ma znaczenia, czy kogoś darzę sympatią, czy nie, choć dać siódemkę koledze to ból. Trzeba być uczciwym. Chodzi o to, żeby posłuchać ładnej muzyki i obejrzeć dobrze wykonany taniec. Tam nie ma oszustwa, wszystko jest okupione ciężką pracą. Sam wziąłem raz udział w treningu. Taniec trwał minutę, a byłem tak wypompowany, jakbym przez cztery godziny grał na skrzypcach!

GALA: Podobno decyzję o zostaniu muzykiem podjąłeś, gdy przed laty wracałeś ze szkoły i z knajpy wytoczył się pijany facet z instrumentem pod pachą.

ZBIGNIEW WODECKI: Chowałem się w czasach, kiedy pijani muzycy głównie wytaczali się z knajp po robocie. Wzorzec był atrakcyjny, bo później bywało, że sam się wytaczałem. Ale praktycznie nie miałem innego wyjścia, niż zająć się muzyką. Urodziłem się w rodzinie muzyków. Ojciec zakładał orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, a potem Symfoniczną Orkiestrę PR w Krakowie, gdzie od początku był pierwszym trębaczem. Mama to śpiewaczka, sopran koloraturowy. Siostra wiolonczelistka, później aktorka opery i operetki. Ja to pikuś przy nich jestem. I nagle nie dość, że musiałem rywalizować z rodziną, to jeszcze pojawili się nowi rywale: bracia Zielińscy założyli zespół Skaldowie, a ja… grałem w piłkę na łąkach. Nauka mnie nie interesowała. Chyba za wcześnie poszedłem do szkoły. Emocjonalnie dopiero teraz się uspokajam. A mam 59 lat. Ale wyglądam na 58! (śmiech).

GALA: To długo rodzice musieliby czekać z posłaniem cię na nauki...

ZBIGNIEW WODECKI: A wiesz, że i teraz nie zawsze mi wychodzi... Mówię o emocjach. Bo w moim zawodzie trudno być emocjonalnie chłodnym. Ale nie mogę narzekać na los. Kiedy wyrzucili mnie z liceum, poszedłem do średniej muzycznej, a tam spotkałem fantastycznych ludzi, znanych muzyków. Chciałem im dorównać nie tylko w bywaniu i graniu w knajpach, ale także jako artysta. Przypadkiem moją grę usłyszał Grechuta i zaprosił mnie do zespołu Anawa, a później, gdy podczas koncertu coś zaśpiewałem, przygarnęła mnie Ewa Demarczyk.

GALA: Musiało coś w tobie być!

ZBIGNIEW WODECKI: Och, we mnie jest mnóstwo różnych rzeczy!

GALA: Czego najwięcej?

ZBIGNIEW WODECKI: Duże umiejętności w grze na skrzypcach, ciężko wypracowane. Odczuwanie muzyki. Poza tym jestem wybitnie skromnym człowiekiem (śmiech). Ale wiesz, ile utalentowanych osób nie miało fartu?! A kariery robią ci, którzy wciskają kit. Moi rodzice byli gościnni. Przychodziło do nas mnóstwo muzyków, razem grali i śpiewali. Więc miałem szczęście uczyć się od mistrzów. Jeśli coś nie wypadło dobrze, nie było naigrawania się, tylko dyskretna uwaga. Nauczyłem się przy tym jeszcze jednego: w moim domu gościowi włos z głowy spaść nie może.

GALA: Gość w dom, Bóg w dom.

ZBIGNIEW WODECKI: Właśnie. Kiedyś za matki komuny byłem na przyjęciu u kolegi. Romek pracował w okolicach kolei, miał rozległe kontakty i mógł załatwić alkohol. A piliśmy wtedy morza wódki. Chodziliśmy do niego po koncercie. Zawsze była gorzała i towarzystwo. Raz jakiś gość ewidentnie podrywał mu żonę. Godzina wpół do drugiej i naraz ktoś zauważył, co się dzieje. „Romek” – mówi – „ten tam startuje do twojej żony”. A Romek: „Wiem, widzę. W moim mieszkaniu włos mu z głowy nie spadnie. Wyjdzie na ulicę, dostanie w mordę” (śmiech). Podobało mi się, że Romek w stanie upojenia alkoholowego, młody gość, miał takie zasady. Tak samo traktuję swoje działania w „Tańcu…”, gdzie jestem namiastką gospodarza. W kontrze do Kuby Wojewódzkiego. Jest mi za niego głupio, trochę się wstydzę i trochę mi go żal, choć to inteligentny chłopak, gdy pomyślę, co spotyka jego gości, oglądanych przecież przez całe rodziny. Nagle jakiś prezenter, przepraszam za wyrażenie, wymądrza się i robi z gościa durnia. Ja chciałbym, by w programach, w których biorę udział, uczestnicy mieli psychiczny komfort. A nie ma nic trudniejszego, niż być dobrym.

GALA: A co robiłeś, gdy ktoś tobie podrywał żonę?

ZBIGNIEW WODECKI: Nie było takiej sytuacji. Zresztą sam też nigdy nie byłem uczestnikiem afer męsko-damskich.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze