ŻMUDA TRZEBIATOWSKA I ADAMCZYK Już cię nie okłamię

On wolny, ona zajęta. On jest mistrzem flirtu. Ona na pierwszej randce wyznała, że ma trudny charakter. On zawsze mówi prawdę, ona ją czasem przemilcza. Piotr Adamczyk i Marta Żmuda Trzebiatowska spotykają się w filmie „Nie kłam, kochanie”. Tylko w „Gali” najgorętsza para sezonu w wyjątkowej sesji na Malcie.

W filmie „Nie kłam, kochanie” Marta jest zakochana w Piotrze, ale on jej nie dostrzega. Ona jest niewinna i naiwna, on – lekkoduch i egoista. Kiedy wreszcie wyznaje: „Wybacz, że od razu cię nie pokochałem”, ona mówi: „Ten jeden raz, kochanie, mogłeś skłamać”.

Zdjęcia do najnowszej komedii Piotra Wereśniaka kręcili głównie w Krakowie. „Mieszkaliśmy w hotelu niedaleko centrum – mówi Marta. – Zajęci od rana do wieczora, nie mieliśmy siły na zabawę po godzinach. Co wieczór jedliśmy kolację w hotelowej restauracji. Cicho, pełny relaks. Któregoś wieczoru wchodzimy, a tu rumor, zamieszanie. Otoczył nas tłum, może z pięćdziesiąt osób, same kobiety. Śmieją się i coś krzyczą po hiszpańsku. Rozpoznały papieża! Nie wiadomo skąd wyciągnęły zdjęcia Jana Pawła II i szturmem do Piotra po autograf. Piotr na to, że podpisze się, ale... na serwetce. Nie zrozumiały. Tłumaczył im z piętnaście minut, że nie jest Janem Pawłem II, tylko aktorem, nie może składać autografów na jego zdjęciach”. W Meksyku, skąd pochodziły kobiety, najnowszy film Piotra i Marty narobiłby pewnie niezłego zamieszania.

GALA: Pierwsze kłamstwo?

PIOTR ADAMCZYK: Często widzę małe dzieci, które terroryzują rodziców płaczem. Jestem przekonany, że też należałem do tej kategorii niemowląt, choć tego oczywiście nie pamiętam.

GALA: A co pamiętasz?

PIOTR ADAMCZYK.: W szkole przez siedem lat miałem obowiązkowy język rosyjski. Hańbą było dostać piątkę, więc z dumą obnosiłem swoją tróję na szynach – i do dziś nienawidzę się za tę głupotę. W pewnym momencie nawet ta nędzna ocena była zagrożona, więc musiałem zastosować jakiś manewr. Nauczyłem się trzech wierszy Puszkina na pamięć, zgłosiłem na konkurs, poszedłem i wygrałem. Zakwalifikowałem się do kolejnego etapu, ale tam już się nawet nie pofatygowałem. Profesor była ze mnie tak dumna, że trója stała się pewna, a nawet szyny straciła. Rosyjskiego nadal nie umiałem, ale przynajmniej nie udawałem, że jest inaczej.

GALA: Uważasz, że kłamstwo wymaga specjalnej techniki?

PIOTR ADAMCZYK: Popularne jest u nas słowo „kombinować”. Wykombinować, skombinować, zakombinować... Jako naród jesteśmy znani z tego, że potrafi my zrobić coś z niczego, a to wymaga sprytu i umiejętności żonglowania prawdą w dobrej wierze. Rodzice uczą, że nie wolno kłamać. Jednocześnie cały czas uprawiają grę i dzieci to widzą. Mama uśmiecha się miło do sąsiadki, a dziesięć minut później ją obmawia z inną. Tata zaprasza na niedzielny obiad babcię, „Przyjdź koniecznie” – mówi, odkłada słuchawkę i wzdycha: „Raz mogłaby odmówić!”. Dzieci momentalnie takie klimaty wyłapują i naśladują.

GALA: Chcesz powiedzieć, że kłamstwo mamy w genach?

PIOTR ADAMCZYK: Z jednej strony – teoretycznie – kłamstwo nam się źle kojarzy. Mówimy często: „Nie kłam, kochanie”. Z drugiej jest to przypadłość bardzo mocno wpisana w nasze zachowanie. To kamuflaż, jak w przyrodzie. Jest taki rodzaj pająka, który wygląda jak kawałek ptasiego łajna. Muchy dają się nabrać, siadają na pająku, a on tym sposobem je chwyta. Jest oszustem, ale nie potępiamy go za zachowanie.

GALA: Przyjmujemy, że taki właśnie jego „wdzięk”?

PIOTR ADAMCZYK: Mimo że to morderca (śmiech). My też staramy się być inni, wyglądać inaczej. Oszukujemy siebie i innych. Uśmiechamy się, choć często nie jest nam do śmiechu, farbujemy włosy, zakładamy szkła kontaktowe. Żyjemy w epoce push-upów i photoshopów. Wyretuszujesz zdjęcie, po jakimś czasie o tym zapominasz i zaczynasz wierzyć, że naprawdę tak wyglądasz. Podrasowujemy rzeczywistość, żeby wyglądała ładniej. Codzienność jest szara, więc od czasu do czasu potrzebna jest bajka.

GALA: Masz w sobie coś z tego pająka oszusta?

PIOTR ADAMCZYK: Nie potrafię udawać. Jako mały chłopiec miałem blond loki i niebieskie oczy. Patrzyłem ludziom prosto w oczy i uśmiechnięty mówiłem prawdę. Mama mnie tak wychowała. Dziś też grzecznie mówię, co myślę: „Przepraszam, ale muszę ci powiedzieć, że...”, „Strasznie mi głupio, ale...”, „Chciałbym, żebyś wiedział, że...”. Nie przegryzam uraz w sobie. Przedziwne, ale mam poczucie, że w pewnym sensie moja szczerość jest moim kłamstwem.

GALA: Możesz to wytłumaczyć?

PIOTR ADAMCZYK: Widziałaś kiedyś wykrywacz kłamstw? Teoretycznie to urządzenie sprawdza, czy badany mówi prawdę. W rzeczywistości reaguje na emocje. A emocjami łatwo sterować. Ja tego nie potrafię. Sytuacja kontroli stresuje mnie i zachowuję się nerwowo. Nawet kiedy będę szczery, aparat uzna, że kłamię. Istnieje gra towarzyska z prymitywnym wykrywaczem kłamstw: trzymasz go w ręku i odpowiadasz na pytania. Ja za każdym razem, gdy w to gramy, jestem sensacją. Maszynka pika, że kłamię, nawet jak stwierdzam, że Ziemia krąży wokół Słońca! Kiedy chodziłem do szkoły, często ktoś np. smarował klamkę tłuszczem albo podkładał nauczycielowi pinezkę. Zjawiał się dyrektor i wołał: kto to zrobił, niech wstanie! Nikt nie wstawał, ale ja jeden byłem czerwony jak burak. Wpadałem w panikę, że jeśli się zaczerwienię, wszyscy pomyślą, że to ja zrobiłem. I w tym momencie czerwieniłem się (śmiech). Do dziś mam tę przypadłość. Osobisty „wykrywacz kłamstw” noszę na policzkach. Tylko że on wskazuje, że czuję się czymś zażenowany, a nie że kłamię.

GALA: Aparat łatwo okłamać, człowieka trudniej?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze