12. edycja Restaurant Week: Podróżujemy, aby jeść. Jemy, aby podróżować. O podróżowaniu przez jedzenie można napisać książkę. Albo wybrać się w kulinarną podróż, która czeka na nas tuż za rogiem. Pozwolić smakom zabrać się na wybrany koniec świata. Podróże kształcą, pozwalają doświadczyć historii i kultury danego miejsca. Wakacyjne destynacje to również okazja do okrywania nowych smaków, nieznanych dotąd dań, przygotowywanych wedle ściśle strzeżonych lokalnych receptur. Podróżowanie przez jedzenie daje możliwość przeniesienia się w odległe zakątki świata za pośrednictwem smaków i aromatów wydobywających się z oryginalnych przypraw. Restauracje specjalizujące się w kuchniach świata, to doskonały pretekst do tzw. City Break z ominięciem długich kolejek na lotniskach oraz korków na autostradach.

12. edycja Restaurant Week - co, gdzie, kiedy?

To dzięki restauracjom możemy natychmiast spełniać marzenia o dalekich kulinarnych podróżach. Wybierzmy się w nie razem z biurem podróży Restaurant Week. Dzięki niemu smaki najdalszych i bliższych zakątków świata są tylko jedno kliknięcie od gości! Celem trwającej obecnie, 12. już edycji Restaurant Week, pod hasłem „Destynacja Restauracja” jest przygotowanie kulinarnej podróży dookoła świata bez wyjazdu z miasta. Podobnie jak w poprzednich edycjach, organizatorzy przygotowali dla gości masę niespodzianek. Główną nagrodą w konkursie zdjęciowym ostatniej edycji był rejs LOT-em i kolacja w Los Angeles. Nadchodząca edycja zapowiada się jeszcze okazalej, do wygrania bowiem będzie rejs do Włoch klasą Business, kolacja w restauracji Osteria Francescana oraz lot do Los Angeles.

12. edycja Restaurant Week - partnerzy

Ponadto w ramach ceny każdej rezerwacji na wszystkich gości Festiwalu czekać będzie niespodzianka od sponsora wydarzenia, Martini. Kropla Délice to oficjalna woda Festiwalu  Restaurant Week. Jej kompozycja składników mineralnych, idealne nagazowanie oraz elegancka butelka doskonale pasują do wybitnych festiwalowych dań serwowanych przez najlepszych Szefów Kuchni. A zatem do zobaczenia przy stole!

12.edycja Restaurant Week – szczegóły:

  • Daty Festiwalu: 17 – 31 października
  • Rezerwacje: RestaurantWeek.pl
  • Lokalizacje: Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Silesia, Warmia i Mazury oraz Podhale
  • Sponsor wydarzenia: Martini
  • Festiwalowy koktajl: Martini Tonic
  • Oficjalna woda Festiwalu: Kropla Délice
  • Mecenas Muzyczny: Tidial