Świat pielęgnacji skóry potrafi być skomplikowany. Coś, co jednego dnia opisywane jest jako zbawienne dla skóry, następnego dnia może stać się składnikiem, którego należy unikać. Informacji i źródeł jest tak wiele, że ciężko zorientować się, w co i komu wierzyć. Istnieje jednak lista produktów i składników, od których wszyscy powinniśmy trzymać się z daleka - jest co do tego zgodna większość urodowych ekspertów. Oto 4 popularne kosmetyki, których powinniście przestać używać najlepiej jeszcze dziś.

Kosmetyki, które szkodzą skórze: maski w płachcie

Maski w płachcie doskonale nadają się do selfie Instagramie i dodatkowo działają kojąco oraz chłodząco na skórę, ale niestety są naprawdę złe dla środowiska. I chociaż istnieją maski tego typu, które są pozornie ekologiczne, w rzeczywistości istnieje wystarczająco dużo doskonałych alternatyw, dzięki którym możemy zrezygnować z ich używania. Argumentem, który może przekonać cię do zrezygnowania z masek w płachcie może być fakt, że dają one niewiele korzyści dla skóry. 

Nasączone nawilżającym serum maski w płachcie są rozwiązaniem, które działa krótko. Zamiast tego eksperci zalecają używanie czystego serum, a oprócz tego włączenie do rutyny tradycyjnych masek. Produkty zamknięte w słoiczkach, które wykorzystują silne składniki, np. alfa-hydroksykwasy, są uważane za znacznie bardziej skuteczne.

Kosmetyki, które szkodzą skórze: chusteczki do demakijażu

Jeśli nadal używasz chusteczek do twarzy jako głównego sposobu na demakijaż, pomyśl nad zmianą nawyków. Czy to oznacza, że nagle masz wyrzucić wszystkie tego typu produkty z łazienki? Absolutnie nie. Ale zrezygnuj z sięgania po nie codziennie. Podobnie jak maski w płachcie, są one nie tylko niekorzystne dla planety, ale też dla twojej skóry. Aby dokładnie zmyć makijaż i usunąć bakterie, konieczne jest codzienne oczyszczanie rano i wieczorem żelem do mycia twarzy o delikatnej, ale intensywnie działającej formule.

Kosmetyki, które szkodzą skórze: drogie olejki do twarzy

Ten punkt może wydawać się nieco kontrowersyjny biorąc pod uwagę fakt, że wielu ekspertów zaleca włączenie olejowania do codziennej rutyny. Warto być z tym jednak ostrożnym i najpierw odpowiednio się w tym temacie doedukować. Ogromna liczba produktów do pielęgnacji skóry zawiera olejki, które pomagają odżywić naszą skórę lub, w przypadku olejków eterycznych, zapewniać produktowi bardziej luksusowe właściwości. Niestety olejki eteryczne zawarte w drogich produktach w dużych ilościach to zła wiadomość dla skóry - mogą wywoływać zaczerwienienia, wysuszać i podrażniać. Jak tego uniknąć? Najlepiej wybierz bezproblemowe kremy nawilżające, które zawierają dobrą mieszankę składników i nie ryzykuj niepotrzebnych nerwów.

Kosmetyki, które szkodzą skórze: plastry na nos

Tak, wiem: rozstanie z plastrami na nos usuwającymi zaskórniki może być trudne. Szczególnie dla osób, które stale walczą z czarnymi punkcikami i uwielbiają satysfakcję po stosowaniu tego typu produktów. Jednak eksperci są zgodni - te plastry mogą poważnie uszkadzać skórę na nosie, wysuszać, wywoływać pękanie naczynek i przebarwienia. Zamiast tego wypróbuj zabiegi i produkty, które wykorzystują składniki ograniczające produkcję sebum i oczyszczające pory, takie jak np. glinka czy kwas salicylowy.