Festiwal Filmowy w Gdyni 2017 zakończony, a Złote i Srebrne Lwy rozdane! Na galę zamknięcia festiwalu przybyła cała śmietanka gwiazd kina i telewizji. Na czerwonym dywanie przed Teatrem Muzycznym w Gdyni pozowali m.in. Monika Olejnik, Agnieszka Woźniak-Starak wraz z mężem, producentem Piotrem Woźniakiem-Starakiem, Magdalena Boczarska, Agnieszka Grochowska, Kasia Adamik, Paweł Pawlikowski, Magdalena Zawadzka, Jerzy Gruza, Jakub Gierszał, Marysia Sadowska i Karolina Gorczyca. Do kogo trafiły najważniejsze nagrody festiwalu? Złote Lwy wygrał debiutant, ale jego film był tak dobry, że dla nikogo nie było to zaskoczeniem! Listę zwycięzców znajdziecie w naszej GALERII! Zapraszamy do obejrzenia!

Finał 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni prowadzili Anna Czartoryska-Niemczycka oraz Antoni Królikowski. Jak przebiegało rozdanie najważniejszych nagród w polskiej branży filmowej? Sprawdźcie w naszej RELACJI poniżej:

Finał 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - Lista Zwycięzców

Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymuje reżyser Jerzy Gruza. Reżyser odbierając nagrodę nie krył szczerego wzruszenia. 

Konkurs Inne Spojrzenie to nagroda za kino eksperymentalne, poszukujące nowych form wyrazu. Złoty Pazur otrzymał reżyser filmu „Photon”, Norman Leto.

Najlepszym filmem krótkometrażowym festiwalu okazuje się obraz „Nic nowego pod słońcem” w reżyserii Damiana Kocura.

Nagrodę Publiczności na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył film Łukasza Palkowskiego "Najlepszy". Palkowski to twórca słynnego filmu "Bogowie" o Zbigniewie Relidze. Tym razem stworzył obraz o sportowcu, byłym narkomanie, Jerzym Górskim.

Nagrodę za Najlepszy Debiut w Konkursie Głównym festiwalu otrzymała Jagoda Szelc za film "Wieża. Jasny dzień".

Debiut aktorski. Nagroda w tej kategorii przypadła Kamili Kamińskiej za rolę w filmie "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego. Nagrodę wręczyli Jowita Budnik i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Kamińskiej na planie partnerował Jakub Gierszał jako Jerzy Górski.

Najlepsza charakteryzacja: Janusz Kaleja za pracę przy "Pokocie" Agnieszki Holland. 

Najlepsze kostiumy: Agata Culak otrzymuje nagrodę za kostiumy do filmu „Zgoda”.

Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Atak Paniki” otrzymuje Magdalena Popławska.

Nagroda za drugoplanową rolę męską wędruje do Łukasz Simlata za film „Amok” Kasi Adamik. Rok temu Simlat tryumfował w tej samej kategorii.

Najlepsza muzyka: Sandro Di Stefano otrzymuje nagrodę za muzykę do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”

Najlepsza scenografia: Marek Warszewski otrzymuje nagrodę za scenografię do filmu „Najlepszy”.

Najlepsze zdjęcia: Lennert Hillege odbiera nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu „Pomiędzy słowami”.

Najlepszy montaż: Katarzyna Leśniak otrzymuje wyróżnienie za montaż filmu „Ptaki śpiewają w Kigali" Krzysztofa Krazue i Joanny Kos-Krazue. 

Dźwięk: Nagrodę za dźwięk w filmie „Pomiędzy słowami” otrzymują Mirosław Makowski, Jan Schermer i Maciej Pawłowski.

42. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni - Złote i Srebrne Lwy

Najlepszy scenariusz: Nagrodę za scenariusz do filmu „Wieża. Jasny Dzień” otrzymuje Jagoda Szelc.

Nagrodę za główną rolę męską w filmie „Cicha Noc” otrzymuje Dawid Ogrodnik.

Za Główne role kobiece w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” nagrody otrzymują równolegle Jowita Budnik i Eliane Umuhire.

Najlepsza reżyseria: Reżyser to najważniejsza osoba na planie. W tym roku nagrodę w tej kategorii otrzymują Agnieszka Holland i Kasia Adamik otrzymują nagrodę za reżyserię filmu „Pokot”.

Srebrne Lwy: Srebrne Lwy 42. FPFF w Gdyni dla otrzymuje reżyser i producentka Joanna Kos-Krauze oraz reżyser Krzysztof Krauze za film „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Złote Lwy: Złote Lwy na 42. FPFF w Gdyni dla najlepszego filmu „Cicha Noc” otrzymuje debiutujący reżyser Piotr Domalewski oraz producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski.

Trailer tego filmu można zobaczyć poniżej. Zdaniem zdecydowanej większości "Cicha Noc" była najlepszym filmem tegorocznego festiwalu w Gdyni:

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A fanów polskiego kina zapraszamy wkrótce do kin ;-)