45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się w tym roku w wersji online. Dziennikarze i przedstawiciele branży filmowej tegoroczne propozycje obejrzą nie na sali kinowej, a w zaciszu domowym.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Aż 14 filmów będzie rywalizować o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Są wśród nich cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie. W skład jurorski tegorocznego Festiwalu wchodzą m.in. Dorota Masłowska, Lech Majewski, Grażyna Błęcka-Kolska czy Cezary Pazura. Zmieniona formuła wydarzenia to dla organizatorów prawdziwe wyzwanie:

Brak możliwości udostępnienia festiwalu widzom, po latach wytężonej pracy nad rozwojem tej imprezy i otwarciem jej dla kinomanów przyjeżdżających na kilka festiwalowych dni do Gdyni z całej Polski, jest dla nas niezwykle przykry - tłumaczy dyrektor festiwalu, Leszek Kopeć.

Wiemy, jak bardzo zależało polskim filmowcom, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, wręczyć Złote i Srebrne Lwy. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go tylko w czasie stanu wojennego. Nie chcielibyśmy tego powtórzyć - dodaje dyrektor artystyczny imprezy, Tomasz Kolankiewicz.

Jedną ze zmian jest również brak Nagrody Publiczności - w tym roku nie zostanie ona przyznana. Poniżej publikujemy listę filmów, które powalczą o statuetkę w Konkursie Głównym:

 "25 lat niewinności" - reżyseria: Jan Holoubek, producentka: Anna Waśniewska Gill (debiut)

 "Amatorzy" - reżyseria: Iwona Siekierzyńska, producentka: Anna Wereda (debiut)

 "Bliscy" - reżyseria: Grzegorz Jaroszuk, producentka: Agnieszka Kurzydło (drugi film)

 "Jak najdalej stąd" - reżyseria: Piotr Domalewski, producent: Jan Kwieciński (drugi film)

 "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" -  reżyseria: Maciej Kawulski, producenci: Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn (drugi film)

 "Magnezja" -  reżyseria: Maciej Bochniak, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham (drugi film)

 "Mistrz" -  reżyseria: Maciej Barczewski, producenci: Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński (debiut)

 "Sala  samobójców. Hejter" - reżyseria:  Jan  Komasa,  producenci:  Jerzy  Kapuściński,  Wojciech Kabarowski

 "Sweat" - reżyseria: Magnus von Horn, producent: Mariusz Włodarski (drugi film)

 "Śniegu  już  nigdy  nie  będzie" - reżyseria:  Małgorzata  Szumowska  we  współpracy  z  Michałem Englertem, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber

 "Tarapaty 2" - reżyseria: Marta Karwowska, producentka: Agnieszka Dziedzic (drugi film)

 "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - reżyseria: Mariusz Wilczyński, producenci: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Ścibor (debiut)

 "Zieja" - reżyseria: Robert Gliński, producent: Włodzimierz Niderhaus

 "Żużel" - reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart