Chcesz w końcu zacząć bardziej dbać o środowisko, ale przeraża cię wizja budowania kompostownika, mycia podłogi wodą po kąpieli lub całkowitego zrezygnowania z kupowania jakichkolwiek nowych rzeczy? Nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jednak jest to, aby się kompletnie nie zniechęcać. Zacznij od drobnych zmian, które przerodzą się w proekologiczne nawyki, którymi z pewnością szybko zainspirujesz swoje najbliższe otoczenie. Pamiętaj, że wielkie zmiany zaczynają się od małych, ale konsekwentnych kroków. Poniżej znajdziesz 5 sprawdzonych pomysłów na wprowadzenie w swoim życiu zasad, dzięki którym pomożesz naszej planecie. Możesz naprawdę się zdziwić, jakie to jest proste!

5 sposobów na bardziej ekologiczne życie

1. Zamiast papieru, używaj tkanin.

Zamiast biec do sklepu lub zamawiać przez internet tuziny gigantycznych rolek ręczników papierowych, wykorzystaj do sprzątania podarty T-shirt lub niepotrzebny element garderoby. I tak miałeś się go pozbyć, dlaczego więc nie zaoszczędzić trochę pieniędzy, a przy okazji przyczynić się do zmniejszenia produkcji odpadów.

Wskazówka #1: zużyte szmatki składuj w jednym pojemniku i pierz je później wszystkie razem, aby dodatkowo zaoszczędzić wodę.

2. Nie marnuj jedzenia.

Bez względu na to, czy marnujesz jedzenie celowo, czy niechcący, niepotrzebna produkcja pokarmu, który ląduje w śmietniku, jest zwyczajną stratą ogromnych ilości środków, takich jak nasiona, woda, energia, gleba, nawozy, godziny pracy i zainwestowany kapitał. Jak więc widzisz, jesteś w stanie naprawdę sporo zmienić, gotując, nakładając i zamawiając dokładnie taką ilość jedzenia, jaką jesteś w stanie faktycznie spożyć. 

Wskazówka #2: nie wstydź się zapytać kelnera przed złożeniem zamówienia w restauracji o gramaturę dania czy średnicę pizzy, jeśli nie wynika to jasno z menu. Śmiało pytaj też o możliwość przygotowania połowy porcji – to bardzo popularne rozwiązane w krajach śródziemnomorskich coraz częściej pojawia się też w polskich lokalach.

3. Jedz mniej mięsa.

Ta zasada dość mocno łączy się z poprzednim punktem. Wierz lub nie, ograniczenie przez ciebie ilości spożywanego mięsa robi dużą różnicę dla środowiska. Pomijając kwestie etyczne i zdrowotne, z powodu których coraz więcej osób rezygnuje z codziennej konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego, mniejsza hodowla zwierząt w skali światowej zwyczajnie oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych, które zdaniem wielu ekspertów są przyczyną obecnych zmian klimatycznych. 

Wskazówka #3: pomyśl o zastąpieniu choć kilku swoich mięsnych posiłków w ciągu tygodnia daniami na bazie warzyw lub owoców morza.

4. Zrezygnuj z jednorazowych butelek na wodę.

Poręczna butelka filtrująca czy dzbanek filtrujący do kuchni to jednorazowy zakup, dzięki któremu z łatwością zrezygnujesz z dużych ilości jednorazowych opakowań, które po chwili trafiają do kosza na śmieci.

Wskazówka #4: gdy wybierasz butelkę na wodę, zwracaj uwagę na to, aby pochodziła od producenta, który faktycznie dba o środowiska. Specjalizująca się w dziedzinie produktów do filtrowania wody marka Dafi działa na rynku już od ponad 30 lat i przez ten czas wypracowała wiele proekologicznych rozwiązań. Aktualnie chociażby bardzo stawia na recykling i rozwija sieć punktów, w których można zwrócić comiesięcznie zużyte filtry do wody. Z początkiem września firma wystartowała z kampanią "Kosmiczne wyzwanie", promującą wielorazowe produkty do filtrowania wody kranowej. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie liczby jednorazowych odpadów, a tym samym zadbanie o przyszłość ziemi. W kampanię zaangażował się popularny aktor Tomasz Kot.

5. Zwracaj uwagę na skład i opakowanie kosmetyków i produktów do pielęgnacji.

Wśród osób, które interesują się tematem ekologii i ochroną przyrody, coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki o minimalistycznych, naturalnych składach, produkty w szklanych i papierowych opakowaniach, szczoteczki do zębów z biodegradowalnego bambusa oraz rzeczy wielorazowego użytku, jak maszynki do golenia na żyletki.

Wskazówka #5: korzystaj z opcji "refill", czyli ponownego napełnienia pustego opakowania swoim ulubionym produktem do pielęgnacji ciała czy środkiem czystości. Opcja ta pojawiła się już w popularnych sieciach marketów i drogerii w Polsce.