Co zrobić, aby mieć piękną skórę, wyglądać młodo i atrakcyjnie, jak gwiazdy kina czy estrady? Okazuje się, że to nie takie trudne. Ważne, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, co jest największym wrogiem naszej skóry - wolne rodniki, których rozwój przyspiesza m.in. zła dieta, zanieczyszczone powietrze, czy choćby palenie papierosów. Z tymi ostatnimi warto się pożegnać już teraz! Zwłaszcza, że to dziś – 19 listopada – przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia!

Jest też kilka prostych zasad, które warto znać, aby mieć zdrową i piękną cerę. Kobiety z branży, znane z najbardziej promiennej, młodzieńczo wyglądającej skóry, często wcale nie mają dwudziestu czy trzydziestu lat. To gwiazdy, które już przekroczyły lub zbliżają się do granicy 40 lat, a mogą pochwalić się cerą, której wszystkie pożądamy. Kiedy warto zacząć dbać o swoją skórę, aby w takim wieku emanować naturalnym blaskiem? Najlepiej jak najszybciej. Eksperci od urody, którzy dbają o wygląd celebrytów są zgodni, że wystarczy poznać 5 prostych sposobów, aby uzyskać efekt pięknej skóry.

Sposoby na ładną cerę: rzucenie palenia

Szkodliwym czynnikiem, który wpływa na szybsze starzenie się skóry, jest palenie papierosów. Wywołuje ono gwałtowny wzrost wolnych rodników, co z kolei może doprowadzić do stresu oksydacyjnego, mającego negatywny wpływ na kondycję skóry. Staje się ona przesuszona i traci jędrność nie tylko na twarzy, ale również m.in. na wewnętrznej części ramion. Palacze często zmagają się z rozszerzonymi naczynkami i ziemistą cerą, a nawet szybszą remisją łuszczycy. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele zabiegów, które mogą pomóc pozbyć się zmarszczek spowodowanych paleniem, zdecydowanie lepszym sposobem na zapobieganie ich powstawania jest definitywne pożegnanie się z papierosami. Nie zwlekaj, podejmij wyzwanie już dziś! Niech dodatkową motywacją będzie dzisiejsze Święto.

A co z tymi, którzy wielokrotnie próbowali rzucić papierosy, lecz wciąż nie mogą tego zrobić? Podpowiadamy sprawdzone alternatywy. Są nimi np. certyfikowane e-papierosy i przebadane podgrzewacze tytoniu. W tych pierwszych podgrzewany jest płyn, natomiast podgrzewacze zamiast spalać tytoń, jedynie go podgrzewają. Dzięki temu nie powstaje uciążliwy i śmierdzący dym. A to właśnie po przesiąkniętych nim włosach, ubraniach czy skórze najłatwiej rozpoznać palacza. Warto tu również podkreślić, że to właśnie dym papierosowy powstający w trakcie spalania tytoniu i zawierający liczne substancje toksyczne, w tym substancje smoliste – jest głównym winowajcą licznych chorób związanych z paleniem. Obala to błędną opinię, że jest nim tytoń lub nikotyna, która choć jest substancją silnie uzależniającą, nie wywołuje chorób nowotworowych. Ponadto niezależna instytucja ochrony zdrowia publicznego, amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), potwierdziła niedawno, że dzięki całkowitemu wykluczeniu procesów spalania tytoniu podgrzewacz tytoniu IQOS, ogranicza narażenie na działanie szkodliwych substancji w porównaniu z dymem z papierosa. Zawsze jednak warto całkowicie rozstać się z nałogiem, do czego zachęcamy!

Sposoby na ładną cerę: codzienna ochrona przeciwsłoneczna

Najważniejszymi produktami, jakie należy nakładać na twarz i które pomagają na dłużej zatrzymać młodość, są zdecydowanie kosmetyki chroniące przed słońcem, a dokładniej przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które dociera na ziemię przez cały rok. Stosowanie kremów z filtrem na co dzień umożliwia cieszenie się piękną skórą i zapewnia efekty nie tylko natychmiastowe, ale też długoterminowe. Zapobiega bowiem uszkodzeniom i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Powinnyśmy pamiętać, aby je stosować przez cały rok, a nie tylko latem, wybierając się na wakacje.

Sposoby na ładną cerę: dokładne oczyszczenie twarzy

Samo zmycie makijażu płynem micelarnym nie wystarczy. Dbaj o dokładne oczyszczanie twarzy. Niech stanie się to twoim codziennym rytuałem. I nie chodzi tu o wieloetapowe i długotrwałe codzienne oczyszczanie twarzy na sposób Koreanek, ale o systematyczność i solidne podstawy. Dokładnie zmyj makijaż mleczkiem lub płynem micelarnym, a następnie żelem lub pianką. W ten sposób pozbędziesz się resztek make-upu. Pamiętaj o toniku odpowiednio dobranym do twojej cery i kremie. Kilka razy w tygodniu rób delikatne peelingi złuszczające i stosuj odżywcze maseczki. Możesz pomyśleć również o włączeniu do codziennej pielęgnacji szczoteczki sonicznej lub gąbek oczyszczających.

Sposoby na ładną cerę: kosmetyki z witaminą C

Jakich kosmetyków warto zacząć używać jak najwcześniej, aby mieć doskonałą skórę? Tych z witaminą C. Nadają się dla osób zarówno ze skórą dojrzałą, jak i młodą. Polecane są głównie dla osób, które zmagają się z przebarwieniami, zmarszczkami, trądzikiem, a także z ziemistym odcieniem cery. Witamina C wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV, zwalcza wolne rodniki, przeciwdziała starzeniu się skóry, uszczelnia naczynia, posiada właściwości przeciwzapalne i działa wybielająco. Decydując się na kosmetyki z witaminą C, warto sprawdzić jej stężenie. Jest ono różne w zależności od przeznaczenia kosmetyku, np. w kremach pod oczy może mieć stężenie od 3 do 5%, ale już w preparatach do twarzy od 8 do 20%.

Sposoby na ładną cerę: kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Jak sama nazwa wskazuje, kosmetyki przeciwzmarszczkowe warto zacząć stosować zanim jeszcze pojawią się pierwsze zmarszczki, czyli najlepiej kiedy już zbliżamy się do trzydziestki. Wcześniej wyrobione dobre nawyki pozwalają na cieszenie się piękną, jaśniejszą i zdrowszą skórą w przyszłości.