Zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej nie są fanaberią mówi ginekolog Michał Barwijuk z kliniki Medifem. Wskazaniami są: dyskomfort w czasie współżycia, noszenia obcisłej bielizny, uprawiania sportu, częste infekcje, okres okołomenopauzalny, a także wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nieporozumieniem jest stwierdzenie, że trzeba z tym żyć, bo taką ma się budowę albo, że te problemy są dolegliwością, która często dokucza w okresie menopauzy i później. Czym się różnią poszczególne zabiegi, o wyjaśnienie poprosiliśmy naszego eksperta doktora Michała Barwijuka.

Labioplastyka

To zabieg korekty warg sromowych. Operacja warg sromowych mniejszych polega na modyfikacji kształtu oraz ich wielkości. Przerost lub asymetria warg sromowych mniejszych wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie kobiety, lecz także może skutkować bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów. Czasami powoduje również negatywne doznania seksualne utrudniające osiągnięcie orgazmu bądź powodujące ból.Ginekologia estetyczna umożliwia, nie tylko redukcję za dużych warg sromowych większych, ale także ich powiększenie lub odbudowę. Lekarz podaje wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego lub wypełnia je tkanką tłuszczową pacjentki (autologiczną). Labioplastyka, w Klinice Medifem, wykonywana jest metodą chirurgiczną przy użyciu  radiofrekwencji, najnowocześniejszej i łagodniejszej niż laserowa, technice cięcia. Wyboru metody dokonuje lekarz, w zależności od skali problemu i oczekiwanych efektów.

Waginoplastyka

Czyli plastyka pochwy – to najczęściej wykonywana procedura chirurgiczna z zakresu ginekologii plastycznej. Ten zabieg zalecany jest kobietom, u których stwierdzono rozciągnięcie oraz uszkodzenie mięśni dna miednicy. Obecnie 90% kobiet uskarża się na dyskomfort wywołany porodem. Waginoplastyka zmniejsza tzw. luzy,  o których opowiadają kobiety w gabinecie ginekologicznym, likwiduje krępujące dźwięki, które powstają podczas stosunków oraz pomaga w walce z nawracającymi zakażeniami, które mogą być wynikiem zbyt szerokiej pochwy. Kobietami wybierającymi zabieg waginoplastyki, kieruje chęć poprawy jakości życia i funkcjonalności narządów płciowych, co wpływa z kolei, na komfort dnia codziennego i zwiększenie  satysfakcji z życia seksualnego.

Hoodoplastyka

Łechtaczka to bardzo ważny element życia erotycznego. Zabieg polega na obnażeniu i uwypukleniu ukrytej, pod fałdami skóry, żołędzi tego narządu (czyli części, która powinna być widoczna i która jest tą najważniejszą). Jego celem jest poprawienie jakości doznań seksualnych kobiety. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, na życzenie pacjentki może być przeprowadzony w krótkim znieczuleniu dożylnym. Efektem jest zdecydowana poprawa doznań seksualnych.

 

lek. med. MICHAŁ BARWIJUK
Właściciel kliniki Medifem, specjalista ginekologii plastycznej i estetycznej,współzałożyciel, członek zarządu i wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej PTGPiR, członek Amerykańskiego Instytutu Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor dwóch książek z zakresu ginekologii wydanych w 2018 roku: „Ginekologia Plastyczna – Chirurgia narządów intymnych kobiety– M. Goodman” i „Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej”oraz licznych publikacji naukowych z tego zakresu. Profesjonalizm, ciepło i empatia to jego motto jako lekarza i człowieka.