Adam Ferency urodził się w 1951 roku w Warszawie. Jest aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym oraz reżyserem. Ma 68 lat. W 1976 roku Ferency ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku debiutował w telewizji rolą w serialu 07 zgłoś się. Przez kolejne lata był związany z Teatrem na Woli i Teatrem Współczesnym. Później, od 1994 roku, z Teatrem Dramatycznym.

Adam Ferency jest żonaty ze słynną teatrolożką oraz reżyserką, Małgorzatą Dziewulską. Para przetrwała poważny kryzys. Jego przyczyną był romans aktora z 30 lat młodszą Patrycją Soliman, którą poznał na planie filmu „Jasminum”. Z tego związku Ferency ma dziecko - córkę Franciszkę. Ma także córkę i syna z małżeństwa z Dziewulską. To właśnie ona opiekowała się aktorem na początku 2016 roku, gdy ten przeszedł rozległy zawał. To z jego powodu Ferency po prawie 50 latach rzucił palenie. Jak wyznał w wywiadzie w "Gali", nie zdecydował się jednak zrezygnować z alkoholu:

– Znowu przyjdą święta i znowu się upiję. Bo to jest fajne. Czy alkohol jest fajny? Pewnie. Jeszcze jak! A co? Człowiek zawsze musi uciekać, bo życie samo w sobie go przeraża. Pomyśl sobie: nie jesteś nawet łebkiem od szpilki na tym świecie pier... Jesteś kichnięciem metafizyki jakiejś. Ja mam wygodniejsze życie. Bo pracuję w sztuce. A czym jest sztuka? Udawaniem, że jest inaczej, niż jest - powiedział Ferency "Gali".

Ferency gra w popularnym serialu historycznym TVP pt. "Stulecie Winnych". Serial jest ekranizacją powieści Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem. Aktor wciela się w nim w Stanisława Lilpopa. Ostatnio Adama Ferencego mogliśmy oglądać też w epizodzie w "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego.

Adam Ferency u Kuby Wojewódzkiego wystąpi we wtorek, 14 maja, razem z Lechem Dyblikiem i Margaret.