Agata Duda rządzi w polskim internecie! Podczas pożegnania amerykańskiej pary prezydenckiej na Placu Krasińskich Agata Duda i Andrzej Duda chcieli wymieniać uściski dłoni z Donaldem Trumpem i Melanią Trump. Kamery zarejestrowały moment, w którym prezydent USA wyciągnął rękę do pierwszej damy Agaty Dudy, a ta ją po prostu zignorowała lub jej nie zauważyła. Pani Duda podeszła do Melanii Trump i to z nią pożegnała się najpierw. Dopiero po pożegnaniu z prezydentową, wyciągnęła rękę również do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. I choć gest Agaty Dudy trwał zaledwie kilka sekund, to jednak nagranie tej sytuacji już kilka minut później obiegło świat. A dziś ręka Agaty Dudy jest hitem sieci i powodem do setek memów, które pojawiły się w Internecie! Pozostaje pytanie, czy Agata Duda zignorowała Donalda Trumpa niechcący, czy... celowo?

Agata Duda - wpadka czy refleks?

Zaraz po tym zdarzeniu pojawiły się głosy, że Agata Duda popełniła gafę dyplomatyczną. Część mediów relacjonowała zdarzenie, twierdząc, że żona Andrzeja Dudy wcale nie podała dłoni Donaldowi Trumpowi. Na filmikach z tego zdarzenia widzimy jednak, że Agata Duda pożegnała się także z nim, choć najwidoczniej uznała, że to pani prezydentowej należy się pierwszy pożegnalny „hand shake”. W sumie piewrszeństwo należy się zwykle kobiecie, więc być może pierwsza dama Polski chciała po prostu oddać Melanii Trump szacunek. Niestety, w ten sposób Agata Duda upokorzyła Donalda Trumpa.

Reakcja Prezydenta Donalda Trumpa

Jak się okazuje, wpadka Agaty Dudy urosła już wręcz do rozmiarów afery międzynarodowej. W tej sytuacji postanowił internować sam Andrzej Duda. Prezydent Polski odniósł się do całej sytuacji na swoim Twitterze. Co na nim napisał?

„Wbrew zaskakującym doniesieniom moja żona uścisnęła rękę Pani oraz Pana Trumpa po świetnej wizycie. Walczmy z nieprawdziwymi doniesieniami!”

A co na to eksperci?

No cóż, wygląda na to, że międzynarodowe reakcje na ten gest mocno dotknęły Andrzeja Dudę i ten w końcu postanowił stanąć w obronie swojej żony, Agaty Dudy. Choć na dobrą sprawę wcale nie musiał jej bronić, bo, jak twierdza eksperci, Agata Duda wykazała się bardzo dobrym wyczuciem sytuacji. W rozmowie z „Newsweekiem” potwierdził to dr. Janusz Sibora - historyk dyplomacji oraz ekspert protokołu dyplomatycznego. Jak naukowiec skomentował postępowanie polskiej pierwszej damy?

„W takiej sytuacji zasady protokołu zastępuje zwykła etykieta. Pierwsza dama, żegnając się w pierwszej kolejności z Melanią Trump, postąpiła słusznie.”

Jak zatem widać, Agata Duda wiedziała znacznie lepiej od swojego męża, jak należy się zachować w tej sytuacji. Nie zmienia to faktu, że dzięki tym kilku sekundom nagrania dziś mówi o niej cały świat!

Zajrzyjcie do naszej GALERII oraz zobaczcie, jak wyglądała ta sytuacja w zwolnionym tempie: