MATERIAŁ PARTNERA

Regionalne święta to okazja do poznania kultury danego kraju, jej zwyczajów, tradycji, dźwięków, smaków. Jeśli dotychczas Himalaje kojarzyły Ci się ze wspinaczką wysokogórską, to pora rozszerzyć perspektywę, bo Himalaje to styk kultur i religii, to feeria barw, zapierające dech krajobrazy i niesamowici ludzie.

Nic dziwnego, że wiele gwiazd jeździ do Indii czy Tybetu wyciszyć się w jednym z licznych klasztorów. Uma Thurman czy Brad Pitt i Angelina Jolie nie tylko deklarują się jako buddyści, ale odwiedzają też buddyjskie świątynie. Duża część Himalajów jest buddyjska, co oznacza że ważną częścią praktyki religijnej w tym regionie jest medytacja. Oddalenie od zgiełku cywilizacji, ograniczenie bodźców i bliski kontakt z naturą sprzyjają uspokojeniu i skupieniu. Także poza klasztorami, na szlakach, widać ślady buddyjskie w postaci kolorowych, powiewających chorągiewek czy młynków modlitewnych. Surowe piękno krajobrazu Himalajów może być źródłem zachwytu i wewnętrznego spokoju.

Są jednak takie momenty roku, gdy w nawet w cichej na co dzień świątyni trudno o skupienie. Regionalne święta są okazją do wejścia w iskrzący barwami świat tańców ludowych, przedstawień, masek, dźwięków i smaków. Ladakh to kraina wysokich przełęczy, położona między pasmem Himalajów a Karakorum, jak często się o niej mówi - na dachu świata. Położony tam wśród surowych krajobrazów klasztor Hemis raz w roku na dwa dni zmienia się w rozbrzmiewający muzyką teatr masek i tańca. W czerwcu wszystkie wydarzenia odbywają się na cześć Padmasambhavy, założyciela tybetańskiej szkoły buddyzmu, który jest opiekunem miejscowych i chroni ich przed demonami. W te dwa dni okoliczni mieszkańcy i mnisi przywdziewają kolorowe stroje i dzwoniąc dzwonkami, odziani w powiewające szaty, oddają się rytuałom. Najbardziej spektakularny element święta to taniec w maskach wykonywany przez mnichów przy akompaniamencie bębnów, rogów i cymbałów. Wśród surowych skał rozbrzmiewają radosne rytmy i mienią się wszystkie kolory tęczy, barwne stroje i maski tworzą kalejdoskop, którego obrazy zmieniają się w zachwycająco energicznym rytmie –tego widoku nie można przegapić. Takie doznania i wspomnienia na kliszy rozbłysną barwnym wspomnieniem w jesienne wieczory.