Alain Delon otrzyma honorową Złotą Palę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 2019. Ta wyjątkowa nagroda jest przyznawana artystom za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii. Delon, który wystąpił w filmach takich legend, jak Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Louis Malle czy Luc Godard, z pewnością na takie najwyższe odznaczenie zasłużył. Oczywiście jako aktor, jednak niekoniecznie jako człowiek. Otóż ostatnie publiczne wypowiedzi 83-letniego Delona budzą kontrowersje. Gwiazdor francuskiego kina dorobił się nawet łatki seksisty i homofoba. Stąd też przyznanie właśnie jemu honorowej Złotej Palmy w Cannes wywołało spore dyskusje. Głos zabrał nawet dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux. Sprawdź PONIŻEJ, czy zamierza cofnąć swoją decyzję oraz dowiedz się, kim jest Alan Delon.

Alain Delon - kim jest?

Alain Delon urodził się w 1935 roku we Francji. Jego kariera aktorska zaczęła się pod koniec lat 50-tych. O tym, że bardzo szybko, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia, dostał angaż w produkcjach filmowych, zadecydowała wielka uroda. Delon był bardzo przystojny, a potem kino zrobiło z niego prawdziwego amanta. W Europie był niekwestionowaną gwiazdą lat 60, ale jego sława dotarła też za ocean. W 1958 roku Alain poznał Jeana-Paula Belmondo. W wielu produkcjach tworzyli niezapomniany duet. W tym samym roku Delon spotkał na planie piękną i zdolną Romy Schneider, odtwórczynię m.in. roli księżniczki Sisi. W filmie "Christine" zagrali parę, zostali nią też w życiu. Schneider przeniosła się dla niego do Paryża, byli razem 5 lat. Później spotkali się ponownie w słynnym "Basenie" Jacquesa Deray'ego.

Delon ożenił się z aktorką Nathalie Canovas, która przyjęła jego nazwisko. Alain i Nathalie Delon byli najbardziej stylową parą we Francji w latach 60. Urodził im się syn, Anthony. Para rozwiodła się jednak w 1968 roku, cztery lata po przyjściu na świat syna. Ponownie Delon wziął ślub dopiero pod koniec lat 80. Ze związku z holenderską modelką ma córkę i syna - oboje przyszli na świat w latach 90. Poza dwoma małżeństwami aktor ma na koncie wiele romansów, m.in. z samą Brigitte Bardot czy amerykańską gwiazdą Laną Wood.

ZOBACZ: Gwiazdy w Cannes kiedyś i dziś [STARE ZDJĘCIA]

Alain Delon - słynne filmy

Najsłynniejsze role filmowe Alaina Delona to te w "Lamparcie", "Zaćmieniu", "W pełnym słońcu" czy "Rocco i jego bracia" oraz we wspomnianym już "Basenie". Był twarzą Nowej Fali, bożyszczem kobiet, ulubieńcem najsłynniejszych francuskich reżyserów. Skąd więc ta skaza na jego wizerunku?

Kontrowersje wokół przyznania honorowej Złotej Palmy Alainowi Delonowi

Niestety, Alan Deloin naraził się Francuzom popierając skrajnie prawicowe ugrupowanie Jeana-Marie Le Pena oraz przyznając się do stosowania przemocy wobec kobiet. Aktor wyznał m.in., że zdarzyło mu się je spoliczkować. Dodatkowo, Delon otwarcie neguje przyznanie praw do adopcji parom homoseksualnym. Te poglądy w postępowym Paryżu lub międzynarodowym Cannes z pewnością nie przysporzą mu ani sympatii, ani fanów.

Jednak mimo wszystko dyrektor festiwalu w Cannes, Thierry Fremaux, podtrzymał decyzję o przyznaniu honorowej Złotej Palmy Alainowi Delonowi.

Nie wręczamy mu Pokojowej Nagrody Nobla, tylko nagrodę za osiągnięcia filmowe - tłumaczył w mediach.

Fremaux zaznaczył, że choć bardzo ceni aktorskie osiągnięcia Delona, to jednak prywatnie nie zgadza się z jego opiniami. Przyznał mu jednak prawo do nich.

Ciekawe, co wydarzy się na gali wręczenia nagród, kiedy Alain Delon wyjdzie na scenę po swoją Złotą Palmę. Pałac widział już wiele protestów, wyrażanych mniej lub bardziej dobitnie. Jak tym razem zareaguje publiczność...?

Festiwal Filmowy w Cannes 2019 potrwa do 25 maja.