Aleksander Doba był polskim podróżnikiem, kajakarzem oraz pierwszym człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Zmarł w wieku 74 lat. Podróżnik słynął z dyscypliny, samozaparcia i wielkiej odwagi, a także z poczucia humoru. Doba był jednym z uczestników "Agent Gwiazdy 4". Doświadczenie zdobyte w dalekich samotnych podróżach przydało mu się na planie programu TVN. Poniżej znajdziesz najciekawsze fakty z barwnego życia polskiego podróżnika. Miał na swoim koncie sporo sukcesów.

Aleksander Doba - osiągnięcia

Doba to dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. W 2015 roku został honorowym obywatelem Swarzędza, skąd pochodzi. W tym samym czasie zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015 nadawany przez magazyn "National Geographic".

Doba zdobył też złotą odznakę turystyki kolarskiej. W roku 1989 w ciągu 13 dni przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. W 2009 roku, w ciągu 41 dni, samotnie opłynął jezioro Bajkał. Największym wyczynem Aleksandra Doby jest samotne przepłynięcie (wyłącznie dzięki sile mięśni) Atlantyku (z Afryki do Ameryki Południowej).

Aleksander Doba w "Agent Gwiazdy 4"

Doba był uczestnikiem 4. edycji programu "Agent Gwiazdy" TVN. Odcinki powstawały na Wyspach Kanaryjskich. Program można było oglądać wiosną 2019 roku na antenie TVN. Poza Aleksandrem Dobą w programie można było zobaczyć też m.in. Andrzeja Gołotę, Edytę Górniak, Angelikę Muchę czy Michała Koterskiego.

ZOBACZ: Aleksander Doba nie żyje. Sławny podróżnik zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro