Tragicznie wieści w Afryki. W poniedziałek 22 lutego 2021 roku zmarł Aleksander Doba, jeden z najsławniejszych polskich podróżników. O śmierci słynnego kajakarza zawiadomiła we wtorek po południu za pośrednictwem mediów społecznościowych pogrążona w żałobie rodzina.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki - czytamy na oficjalnym profilu globtrotera na Facebooku.

Doba wspinał się na Kilimandżaro w asyście doświadczonych przewodników. Szli standardowym tempem, szczyt zdobyli o godzinie 11. Przed zrobieniem pamiątkowego zdjęcia podróżnik powiedział, że potrzebuje paru minut na odpoczynek. Chwilę później zasłabł.

Wtedy nagle stracił przytomność. Rozpoczęła się reanimacja, ale niestety, nie przyniosła skutku - relacjonuje Łukasz Nowak, prezes Klubu Podróżniczego "Soliści", który organizował wyprawę.

Kim był Aleksander Doba?

Aleksander Ludwik Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu. Do jego największych sukcesów w roli podróżnika można zaliczyć na pewno fakt, że jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile własnych mięśni.

Polski obieżyświat to także pierwsza osoba, która opłynęła całe polskie wybrzeże (z Polic do Elbląga) oraz Polskę po przekątnej (z Przemyśla do Świnoujścia). Na swoim koncie miał również spore osiągnięcia sportowe - zdobył dwa złote oraz jeden srebrny i jeden brązowy medal na Otwartych Akademickich Mistrzostwach Polski w kajakarstwie górskim.

Widzowie TVN mogą go również pamiętać z udziału w czwartej edycji programu "Agent Gwiazdy", w którym wystąpił obok m.in. Edyty Górniak, Krystyny Czubówny, Angeliki Muchy, Andrzeja i Marioli Gołotów, Damiana Kordasa, Michała Koterskiego, Marii Sadowskiej i Violi Kołakowskiej.

Redakcja Gala.pl składa rodzinie i bliskim zmarłego serdeczne wyrazy współczucia.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa śmigłowca pod Pszczyną. Nie żyje polski milioner Karol Kania