12 marca 2021 roku zmarła Aleksandra Koncewicz-Rulewska. O śmierci aktorki poinformowano w opublikowanym właśnie nekrologu. Widzowie szczególnie zapamiętają ją dzięki wybitnym rolom teatralnym, ale również za sprawą występów w filmach i serialach, m.in. "Awantura o Basię", "Matki, żony i kochanki", "Plebania" czy "Na Wspólnej". Co ciekawe, to właśnie miała zagrać ważną postać w nominowanym później do Oscara filmie Romana Polańskiego. 

Kim była Aleksandra Koncewicz?

Aleksandra Koncewicz urodziła się 12 listopada 1930 roku w Warszawie. Na scenie zadebiutowała 3 marca 1951 roku, tuż po ukończeniu szkoły teatralnej. Grała na deskach wielu teatrów, m.in. Dramatycznego w Poznaniu oraz warszawskich - Klasycznego, Rozmaitości i Na Targówku. W 1968 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Aleksandra Koncewicz-Rulewska wystąpiła w wielu popularnych produkcjach. Grała w serialach takich jak „07 zgłoś się”, „Matki, żony i kochanki”, „Plebania” czy „Na Wspólnej”, wystąpiła też w filmach „Tato” czy „Superprodukcja”. Udzielała się również w dubbingu. Młodsi widzowie z pewnością zapamiętaj jej głos z hitowych animacji - "Niania i wielkie bum", "Lassie", "Oliver Twist", czy "SpongeBob Kanciastoporty". Dla pokolenia wychowanego w latach 90. będzie niezapomnianym lektorem z kreskówki o żółwiu Franklinie - "Witaj, Franklin".

Niemałą ciekawostką jest fakt, że to właśnie Aleksandra Koncewicz-Rulewska miała przed laty zagrać u Polańskiego:

Scena była moją wielką miłością w pełni odwzajemnioną i dlatego nie miałam żadnych wątpliwości, czy w 1960 roku przyjąć kolejną wielką postać w teatrze, czy zadebiutować w filmie. Zwłaszcza że proponował mi rolę pewien debiutant. Tyle że tym debiutantem był Roman Polański, a propozycją – jego nominowany potem do Oscara „Nóż w wodzie”. Polański poszukiwał aktorki wysportowanej, a ja wtedy dobrze pływałam i grałam w siatkówkę. Ale gdy miałam do wyboru: zagrać w filmie, czy Klarysę w „Fircyku w zalotach”, a potem tytułową Ondynę w sztuce Jeana Giraudoux, nie było wątpliwości, że wybiorę teatr - wspominała Aleksandra Koncewicz w rozmowie z dziennikiem "Super Express".

Aleksandra Koncewicz-Rulewska - pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 19 marca 2021 roku o godzinie 13.00 na cmentarzu w Wólce Węglowej.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Rozmus nie żyje. Aktor znany z m.in. "Ojca Mateusza" i filmów Patryka Vegi miał 53 lata