Alina Janowska zmarła w wyniku poważnej choroby, na którą cierpiała przez wiele ostatnich lat. Aktorka od ponad dekady zmagała się z chorobą Alzheimera. W 2015 roku jej mąż, Wojciech Zabłocki, opowiedział w jednym z wywiadów o jej stanie zdrowia. Mówił wówczas, że z jego żoną nie ma już kontaktu. Z racji na swój stan była też przykuta do łóżka. Na szczęście aktorka miała doskonałą i profesjonalną opiekę, a czasami zdarzały się jej nawet przebłyski świadomości.

Alina Janowska -  życie prywatne

Pierwszym mężem Aliny Janowskiej był grafik i scenograf Andrzej Borecki, z którym miała córkę Agatę. W 1963 roku aktorka wyszła ponownie za mąż za architekta i medalistę olimpijskiego w szermierce - Wojciecha Zabłockiego. Para doczekała się dwójki dzieci. Z czasem urodził im się syn Michał i córka Kasia.

Alina Janowska – role w filmach i serialach

Alina Janowska po wojnie w 1946 roku zadebiutowała w słynnych „Zakazanych piosenkach”. Potem pojawiała się w takich znanych produkcjach jak „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Plebania”. W schyłkowych latach kariery wielką popularność dawała jej rola seniorki Eleonory Gabriel w kultowym swego czasu serialu „Złotopolscy”, w którym grali m.in. także Andrzej Piaseczny, Anna Nehrebecka i Ewa Ziętek.

Alina Janowska była niejednokrotnie nagradzana i wyróżniona za swoją działalność artystyczną. Najważniejsze wśród nich to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979 r.) i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.).

Całej rodzinie aktorki, przyjaciołom i bliskim współpracownikom składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Aliny Janowskiej.