Andrzej Bargiel to nietuzinkowa postać w świecie narciarstwa wysokogórskiego. Mężczyzna zaimponował fanom zjeżdżając na nartach z K2 oraz Broad Peak. Sportowiec ma na swoim koncie wiele sukcesów alpinistycznych, a jako członek licznej rodziny wie, że wokół niego nie brakuje potrzebujących.

Andrzej Bargiel zaprojektował narty

Bargiel dotychczas przekazywał na cele charytatywne unikatowe gadżety ze swoich wysokogórskich wypraw. By jednak móc realizować swoją pasję i przy okazji zarażać nią innych, sam potrzebuje środków finansowych. Dlatego 32-latek zaprojektował i wykonał wyjątkowe narty we współpracy z cenionymi projektantami.  Drewniane narty są sygnowane nazwiskiem autora. Projekt Hic Sunt Leones ("tu są lwy") odnosi się do łacińskiej sentencji służącej do oznaczania obszarów nieznanych i stawia za cel promocję oryginalnego stylu narciarstwa, który bliski jest Andrzejowi.

Do tej pory z sukcesem zakończył wyprawy na Shishapangma, Manaslu, Broad Peak, pięciu siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Komunizma, Pik Korzeniewskiej i Pik Lenina - za które otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery”) oraz K2. Każdej z wypraw dedykowana zostaje unikatowa seria przedmiotów, powstałych we współpracy z osobami spoza świata sportu: artystów, projektantów mody.

Współczesne narty mają niewiele wspólnego z pierwotnymi egzemplarzami. Początkowo nie służyły rozrywce, lecz były wykorzystywane przede wszystkim przez górali w celu przemieszczania się̨ zimą. Przez swoją powierzchnię zapobiegały zapadaniu się̨ w głębokim śniegu. Aby móc podchodzić pod strome zbocza, przy pomocy rzemyków, przyczepiano pod ślizg zwierzęcą skórę. Codzienne wędrówki tamtych czasów były nie lada wyprawą. Ówcześnie narty wyrabiano ręcznie z ciętego drewna, gdzie każda para była osobną, niepowtarzalną historią, owocem doświadczeń i wiedzy zdobywanej przez rzemieślnika latami. Dopiero wiek XIX rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa, przedstawiając je jako dyscyplinę sportu. To właśnie historia ewolucji narciarstwa była główną inspiracją przy powstawaniu nart Sunt Leones - tłumaczy sam Bargiel.

Dotychczas unikatowe egzemplarze przedmiotów dedykowanych danej wyprawie Andrzej przekazywał na cele charytatywne. Autorska kolekcja nart zostanie wprowadzona do sprzedaży, która rusza 12 marca.

Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na kontynuowanie sportowej działalności Andrzeja Bargiela i realizacji dalszych projektów galerii suntleones.com. Cena nart wynosi 7999 złotych.