Trwa 14. Plebiscyt Róż Gali 2016. W tym roku nominowaliśmy twórców w sześciu kategoriach: film, muzyka, książki, media, teatr oraz online. Zwycięzcą w kategorii Film został… Andrzej Seweryn!

Andrzej Seweryn to wybitny polski aktor i reżyser. Swoją przygodę z aktorstwem zaczął w teatrze. Zadebiutował w 1968 roku. W pierwszej połowie lat 70. Wykładał na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wystąpił w wielu filmach Andrzeja Wajdy – Ziemia obiecana, Pan Tadeusz czy Zemsta. 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie kontynuował swoją karierę aktorską. Jako reżyser zadebiutował w 2006 roku filmem „Kto nigdy nie żył..”. Na stałe powrócił do Polski w 2010 roku.

Andrzej Seweryn po raz pierwszy wziął ślub w 1970 roku z Bogusławą Blajefer. Para rozstała się po trzech latach. W 173 roku został mężem Krystyny Jandy, z którą ma córkę Marię Seweryn, również aktorkę. Jego trzecią żoną była Laurence Bourdil, z którą ma syna Yanna. Czwartą żoną była Mireille Maalouf, z którą również ma syna, Maximiliena. W 2015 roku ponownie wziął ślub. Jego wybranką jest Katarzyna Kubacka.

Andrzej Seweryn został laureatem w kategorii Film. Aktor zdobył statuetkę za rolę Zdzisława Beksińskiego w filmie Ostatnia rodzina. Andrzej Seweryn otrzymał Róże Gali 2016 w kategorii Film. Statuetkę wręczyła aktorowi Grażyna Torbicka.

Andrzej Seweryn wygłosił wzruszającą przemową z odrobiną humoru. Najpierw docenił Piotra Kraśko, mówiąc: "Piotrze, gdybym tylko ja miał takie gadanie jak ty!", a  swoją statuetkę Róż Gali zadedykował swojej "pięknej kochanej żonie".