Andrzej Wajda jest jednym z najbardziej cenionych Polaków w dziedzinie filmu nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, gdzie również dorastał. Lata młodości reżysera przypadają na okres wojny, która odcisnęła piętno na jego twórczości.

Reżyser był czterokrotnie żonaty. Pierwszą żoną Wajdy była Gabriela Obremba, z którą rozwiódł się w 1954 roku. W tym samym poślubił artystkę - Zofię Żuchowską. Drugie małżeństwo również zakończyło się rozwodem. Trzecią żoną Mistrza była, Beata Tyszkiewicz, z którą ma córkę Karolinę. Od 1974 roku Wajda związany jest z Krystyną Zachwatowicz.

W 2000 roku otrzymał od amerykańskiej Akademii Filmowej Honorowego Oscara za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

"Tak długo, jak fizycznie będę do tego zdolny, chcę pracować. Pracować z dużą grupą ludzi, jaką jest ekipa filmowa, żeby im odpowiadać na pytania, narzucić swoją energię" - powiedział w rozmowie z PAP

Pomimo sędziwego wieku, Wajda nie zwalnia tempa! Obecnie jest w trakcie zdjęć do filmu "Powidoki" o słynnym malarzu - Władysławie Strzemińskim.  

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Mistrzowi wielu udanych filmów! Sto lat!