Dziś dzień Wszystkich Świętych. Z tej okazji postanowiliśmy oddać się zadumie, refleksji i powspominać najwybitniejsze postaci polskich i światowych mediów, kultury, sztuki i show-biznesu. To z nimi pożegnaliśmy się w przeciągu ostatniego roku. Na tej liście nie mogło oczywiście zabraknąć Andrzeja Wajdy, który odszedł zaledwie 9 października.

Andrzej Wajdabył nie tylko wybitnym polskim reżyserem, artystą i człowiekiem kultury, ale także patriotą, humanistą, a zdaniem niektórych nawet wielkim filozofem. Jego definicja życia i człowieczeństwa odbijała się we wszystkich jego filmach.

POLECAMY: KRYSTYNA JANDA pożegnała Andrzeja Wajdę: Nie odszedłeś i nie odejdziesz nigdy, bo dzieło Twojego życia to cud!

Wajda zasłynął dziełami tak ważnymi dla polskiej kultury, jak Człowiek z Marmuru, Człowiek z Żelaza, Popiół i diament, Kanał, Panny z Wilka, Brzezina, Pan Tadeusz, Ziemia Obiecana czy Katyń. W wielu swoich dziełach reżyser rozliczał się z burzliwą polską historią, ekranizował także słynne polskie powieści (Pan Tadeusz, Ziemia Obiecana) oraz opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza (Brzezina, Panny z Wilka). Nigdy nie wychodził z wprawy, zawsze był aktywny, ciekawy świata i drugiego człowieka. Ta życiowa pasja pchała go do angażowania się w nowe projekty nawet w bardzo zaawansowanym wieku. Ostatni swój film zrealizowała mając 90 lat!

Mowa o filmie Powidoki, który opowiada o życiu i twórczości Władysława Strzemińskiego. W rolę wybitnego malarza wcielił się Bogusław Linda. Ostatni film Wajdy będzie jednocześnie polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów.

ZOBACZ: ANDRZEJ WAJDA Znana jest przyczyna jego śmierci. Na co zmarł wybitny reżyser?

Warto przypomnieć, że Akademia doceniła już Andrzeja Wajdę. W 2000 roku polski reżyser otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Wajda miał też na swoim koncie prestiżową Złotą Palmę, przyznawaną na Festiwalu Filmowym w Cannes. Otrzymał ją za film Człowiek z Żelaza. Wajda otrzymał także nagrodę BAFTA, dwie Europejskie Nagrody Filmowe oraz Złote Lwy w Wenecji. Nominacjo do różnych nagród na całym świecie miał co najmniej setkę.

Andrzej Wajda był laureatem najważniejszego odznaczenia państwowego, czyli Orderu Orła Białego.

W latach 60. związany był z aktorką Beatą Tyszkiewicz. Para pobrała się w 1967 roku. Owocem tego związku jest córka Tyszkiewicz i Wajdy, Karolina Wajda.

SPRAWDŹ TEŻ: KANAŁ, POPIÓŁ I DIAMENT, CZŁOWIEK Z ŻELAZA, ZEMSTA, KATYŃ Największe dzieła w karierze Andrzeja Wajdy. Znasz je wszystkie?

Reżyser był czterokrotnie żonaty. Po rozwodzie z Beatą Tyszkiewicz, Wajda związał się ze scenografką i plastyczką Krystyną Zachwatowicz. Wzięli ślub w 1974 roku, byli ze sobą aż do śmierci reżysera. Krystyna Zachwatowicz towarzyszyła Andrzejowi Wajdzie ponad miesiąc temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Andrzej Wajda był wspaniałym patriotą, wspaniałym Polakiem i wspaniałym człowiekiem.” Tak reżyserze tuż po jego śmierci powiedział Lech Wałęsa. Mało kto w Polsce odważyłby się chyba podważyć te słowa.