W Krakowie trwa właśnie pogrzeb Andrzeja Wajdy. Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia urny z prochami wielkiego reżysera w Klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie. Andrzej Wajda spocznie dziś po południu na zabytkowym Cmentarzu Salwatorskim.

ZOBACZ: Andrzej Wajda,  znana jest przyczyna jego śmierci. Na co zmarł wybitny reżyser?

Reżysera żegnają dziś tłumy Polaków. Wśród nich znane osobistości kina, teatru i mediów. Na mszę pogrzebową Wajdy przybyli już m.in. Krystyna Janda, Grażyna Torbicka, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Agata Buzek, Daniel Olbrychski, Marian Dziędziel, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Robert Więckiewicz, Maja Komorowska, Bogdan Borusewicz i była para prezydencka - Bronisław oraz Anna Komorowscy. Na pochówku wybitego reżysera nie zabrakło także obecnego prezydenta – Andrzeja Dudy.

ZOBACZ: Karolina Wajda nie dostanie spadku po ojcu?

PRZECZYTAJ TEŻ: Janda, Wellman, Tyszkiewicz i Gronkiewicz-Waltz na mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy w Warszawie Gwiazdy po raz ostatni pożegnały reżysera [ZDJĘCIA]

Urna z prochami laureata Oscara z 2000 roku została przewieziona wczoraj z Warszawy do bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie. Około godziny 15.00 rozpoczęło się dziś nabożeństwo żałobne, a na godzinę 17.00 planowany jest pogrzeb Andrzeja Wajdy. Rodzina zdecydowała, że tym razem nie będzie żadnych przemówień pożegnalnych. Rozczulające ostatnie pożegnanie z reżyserem wygłosiła już wczoraj publicznie aktorka Krystyna Janda.

Andrzej Wajda chciał być pochowany w stolicy Małopolski. Czuł się związany z miastem, w którym rozpoczął studia na ASP. Prochy reżysera spoczną zatem w mogile na cmentarzu na Salwatorze obok rodzinnego grobu.

Pogrzeb Andrzeja Wajdy ma charakter otwarty, o czym rodzina Wajdów zdecydowała w ostatniej chwili.