Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem w jednym warszawskich szpitali. Reżyser w ostatnich dniach trafił do szpitala z powodu zwykłego przeziębienia, którego miał się nabawić podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. W końcu Wajda miał już woje lata a festiwal wypadł w tym roku w wyjątkowo zimny i deszczowy tydzień września.

CZYTAJ: Kanał, Popiół i diament, Człowiek z żelaza, Zemsta, Katyń Największe dzieła w karierze Andrzeja Wajdy. Znasz je wszystkie?

Jak donosił w tym tygodniu Super Express, przeziębienie jednak nie ustępowało i w konsekwencji tego reżyser nabawił się zapalenia płuc, które stało się bezpośrednią przyczyną śmierci Andrzeja Wajdy. Mistrz do końca swoich dni cieszył się świetną formą. Cały czas był aktywny zawodowo i towarzysko. W końcu jeszcze podczas ostatniego Festiwalu Filmowego w Gdyni, kiedy to odbierał wyróżnienie za film „Powidoki”, zapowiadał, że już przygotowuje się do kolejnego projektu. Tego nie uda mu się już jednak zrealizować…

Reżyser nie doczekał ogólnopolskiej premiery swojego najnowszego filmu "Powidoki", który jest polskim kandydatem do Oscara. Film trafi do kin w styczniu 2017 roku.

Andrzeja Wajdę opłakuje nie tylko polskie środowisko filmowe, lecz również politycy i gwiazdy show-biznesu. Śmierć polskiego reżysera odnotowały również zagraniczne media i sama Amerykańska Akademia Filmowa.

KOBIETY ŻYCIA WAJDY: Andrzej Wajda  i jego kobiety: cztery żony i ukochana córka Karolina. Jak wyglądało życie miłosne i rodzinne reżysera?

Niewiele wiadomo póki co za to o samym pogrzebie reżysera. Pewne jest jedynie, ze Andrzej Wajda zostanie pochowany na cmentarzu na krakowskim Salwatorze.

Dokładana data pochówku nie jest jeszcze znana. Rodzina reżysera zapowiada, że ma się on odbyć na początku przyszłego tygodnia i będzie miał charakter prywatny.