Wielka radość w rodzinie Anny Marii Wesołowskiej. Znana prawniczka doczekała się narodzin kolejnego wnuka. Szczęśliwą nowinę 67-latka przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie opublikowała pierwsze zdjęcie noworodka i przy okazji zamieściła obszerny wpis na temat ostatnich wydarzeń w naszym kraju. 

Długo milczałam. Po raz szósty zostałam babcią - dużo radości i troski o przyszłość, trudny COVID w rodzinie - lęk, co dalej. Codzienność, jak w wielu domach. Na zewnątrz, też niełatwo - zamiast się jednoczyć, ciągle się dzielimy. Potrzebowałam chwili odpoczynku od otaczającej, trudnej rzeczywistości. Zrodziła się jednak we mnie refleksja, że ta trudna rzeczywistość rośnie w siłę za cichym przyzwoleniem zwykłych ludzi tworzących trzon społeczeństwa ​​​​​​- rozpoczęła sędzia Anna Maria Wesołowska, która już od ponad 10 lat znajduje się w stanie spoczynku.

Anna Maria Wesołowska zaniepokojona przebiegiem wyboru RPO

W dalszej części Wesołowska wyraziła swój niepokój tym, jak przebiega wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomnijmy, że polski parlament już czterokrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Oliwy do ognia dolał Trybunał Konstytucyjny, który orzekł niezgodność z Konstytucją przepisu pozwalającego RPO pełnić funkcję po upływie kadencji. 

Skoro chcemy wrócić do państwa prawa, nie możemy milczeć. Co będzie z Polską zależy od Nas. Tworzymy jej rzeczywistość w każdej chwili naszego życia. W szkole, w domu, siadając przed laptopem dokonujemy wyborów. Dzisiaj mój wybór padł na Rzecznika Praw Obywatelskich - ostatnią iskierkę nadziei.

Dlaczego jest tak ważny w praworządnym państwie? Ponieważ od momentu, gdy, jako Ombudsman, pojawił się w 1709 r. w Szwecji, stoi na straży praw obywateli. W Polsce międzywojennej ani za czasów PRL-u nie było miejsca dla takiej instytucji. Pojawiła się - wprowadzona ustawą - dopiero w 1987 r. (...) Rzecznik Praw Obywatelskich chroni obywateli przed nieprawidłowymi decyzjami organów administracyjnych i sądowych. Jest w swojej działalności niezawisły, niezależny od innych organów państwowych. W pracy kieruje się przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego oraz sprawiedliwości i musi dochować wierności Konstytucji. Istotne jest to, że nie jest to kolejny organ o charakterze biurokratycznym, oddalonym i chłodnym, ale jest to konkretna osoba, do której można przyjść i przedstawić problem, a ona wystąpi z właściwą interwencją. Do RPO może przyjść każdy, bez względu na poglądy, tożsamość, wiek. Każdy, kto potrzebuje pomocy. Dlatego RPO nie może należeć do żadnej partii politycznej ani prowadzić działalności publicznej podważającej zaufanie jakiejkolwiek grupy społecznej. RPO - jak z założenia prezydent, powinien być rzecznikiem wszystkich Polaków - wyznała. 

Dzisiaj my, Polacy takiego uważnego Rzecznika potrzebujemy - takiego, który potrafi wznieść się ponad własne poglądy oraz przekonania i nie będzie nas dzielił, ale łączył. Podziałów na lepszy i gorszy sort mamy wszyscy dosyć. Wybierając następcę prof. Adama Bodnara, powróćmy do słów I. Kanta: „Prawdziwa polityka nie może uczynić kroku, nie złożywszy wcześniej hołdu moralności” - dodała. 

Emerytowana sędzia odniosła się również do głośnego wyroku TK ws. aborcji z października ubiegłego roku. 

Wybór RPO należy do polityków. Módlmy się, aby byli moralni, aby na tym urzędzie nie zasiadła osoba, która nie będzie służyć nam, obywatelom, ale interesom partyjnym. Zastanówmy się, w czyim interesie było wystąpienie jednego z posłów do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów antyaborcyjnych. W tej sprawie był kompromis wypracowany przez społeczeństwo i społeczeństwo winno mieć szansę na rzetelną, merytoryczną debatę. (...) Wniosek złożony w tej sprawie (sygn. K 1/20) do Trybunału narusza zarówno prawa obywateli, jak i Konstytucję. Ktoś, kto nie szanuje prawa, nie może stać na straży naszych praw.

Cały wpis Anny Marii Wesołowskiej znajdziecie poniżej. 

ZOBACZ TAKŻE: Wnuk Mariusza Sabiniewicza jest poważnie chory. Ilona Łepkowska apeluje o pomoc dla rodziny zmarłego aktora

Długo milczałam. Po raz szósty zostałam babcią – dużo radości i troski o przyszłość, trudny COVID w rodzinie – lęk, co...

Opublikowany przez Anna Maria Wesołowska Środa, 5 maja 2021