Anna Zuch to młoda polska aktorka, trenerka personalna i influencerka, której popularność przyniosła rola Leny Gawrońskiej w serialu "19+". Na Instagramie zgromadziła już niemal 300 tysięcy fanów, z którymi dzieli się swoim życiem codziennym i kulisami pracy na planie. Ostatnio postanowiła opublikować wyjątkowo prywatny wpis, w którym wyznała, że choruje na boreliozę.

Anna Zuch z "19+" choruje na boreliozę

Anna Zuch opisała swoją walkę z chorobą, której przez długi czas lekarze nie potrafili zdiagnozować. Początkowo aktorkę próbowano leczyć na nerwicę, jej objawy mylono także ze stwardnieniem rozsianym.

- Zawsze dbałam o siebie, jadłam zdrowo, byłam aktywna, robiłam wszystko żeby ustrzec się przed chorobami. Mam bardzo silny organizm, dlatego był on w stanie żyć z borelioza tyle lat nie dając objawów. Gdy trafiłam do szpitala przez tydzień podejrzewano u mnie najróżniejsze choroby. Myślałam że ta nie wiedza mnie wykończy. Naście badań i NIC. Borelioza była na​ granicy, może SM? Powiedziano mi, że to nie to. Dostałam skierowanie do poradni chorób zakaźnych i do psychiatry. Z wypisu ze szpitala - "nerwica". Wiedziałam, że to bzdura.

Aktorka wyznała, że musiała zmagać się z bezsennością, odrętwieniem prawej strony ciała, gorszym widzeniem, kołataniem serca, dusznościami oraz depresją, która uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie. W końcu trafiła na specjalistę, który zdiagnozował u niej boreliozę, która miała zostać wyleczona po miesiącu stosowania antybiotyku i diety. Niestety jej objawy nie ustąpiły.- Najdłużej nie spałam 14 dni. Ratowała mnie tylko tabletka nasenna lub padałam z wycieńczenia o 5 rano, po godzinach płaczu i lamentu w łazience. Razem ze mną "chorowali" narzeczony i mama. Wspierali, powtarzali, że będzie dobrze. 

Okazało się, że Anna Zuch cierpi na ciężką odmianę boreliozy - przewlekłą neuroboreliozę, na którą choruje zaledwie 5 proc. osób na całym świecie. Aktorka w swoim wpisie zaapelowała do swoich fanów, aby mając podobne objawy do niej, starali się uzyskać diagnozę od kilku niezależnych specjalistów i nie poddawali się w walce z chorobą.

Gwiazdy chore na boreliozę

Na boreliozę cierpi wiele osób znanych z show-biznesu. W Polsce chorują na nią m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Kasia Kowalska i dziennikarka Basia Pasek. Chorobę zdiagnozowano również u Belli Hadid i jej matki Yolandy, Justina Biebera, Shanii Twain oraz Avril Lavingne, u której niestety zbyt późno rozpoznano dolegliwość i wokalistka w 2018 roku niemal otarła się o śmierć.