Azzedine Alaia nie żyje. Jeden z najlepszych projektantów mody zmarł w wieku 77 lat w Paryżu. Od momentu ogłoszenia wiadomości o śmierci Alai, gwiazdy zamieszczają w social mediach swoje stare zdjęcia z projektantem oraz piszą, ile dla nich znaczył. Wśród słynnych modelek, które opłakują śmierć Azzedine Alaia jest też Anja Rubik. Projektant, który od lat tworzył i mieszkał w Paryżu, zostawił po sobie olbrzymi dorobek i znacząco wpłynął na świat mody. Najsłynniejsze sukienki Alai to te noszone przez Grace Jones, Naomi Campbell, Michelle Obamę i Rihannę. Alaia słynął z kreacji o rozpoznawalnym kroju, których zadaniem było rzeźbienie kobiecej sylwetki. Trzymał się raczej z dala od show-biznesu, unikał rozgłosu. Odszedł tak, jak żył - po cichu.

Kim był Azzedine Alaia?

Azzedine Alaia urodził się w Tunezji w 1940 roku. Miłość do mody haute couture zaszczepiła w nim jego siostra bliźniaczka. Rodzice Alai byli farmerami. Aplikując na wymarzone studia, Azzedine skłamał na temat swojego  wieku i dzięki temu ukończył rzeźbiarstwo na École des Beaux-Arts w Tunisie. W 1957 roku przeniósł się do Paryża, gdzie pracował dla największych kreatorów mody - pod swoje skrzydła przyjęli go najpierw Christian Dior i Guy Laroche, a później również Thierry Mugler. Ubierał Tinę Turner i Grace Jones oraz Naomi Campbell. Kiedy już wyrobił sobie nazwisko w branży, zaprojektował buty, o których marzyła każda kobieta... Niektóre marzą o nich do dziś!

Azzedine Alaia zmarł w wieku 77 lat w Paryżu.

Azzadine Alaia nie bał się mówić tego, co myśli, na głos, nawet jeśli budziło to ogromne konsekwencje. W jednym z wywiadów projektant wyznał, że nie lubi charakteru, ani mody, którą tworzy Karl Lagerfeld (dyrektor kreatywny Chanel) oraz ocenił ją jako "karykaturalną". Wytknął mu, że przez całe swoje życie ten nie dotknął nawet pary nożyczek. Publicznie skrytykował również szefową amerykańskiego Vogue'a, Annę Wintour:

Bardzo dobrze prowadzi biznes, ale nie jego modową część. Kiedy widzę, jak się ubiera, nie mogę uwierzyć że ma taki gust.

Azzadine Alaia zmarł w wieku 77 lat w Paryżu. Projektant za swój niebywały talent był uwielbiany m.in. przez Madonnę, Tinę Turner, Naomi Campbell, Shakirę, czy Rihannę. Polska modelka - Magdalena Frąckowiak, kiedy dowiedziała się o śmierci projektanta, dodała na swój Instagram wpis upamiętniający Azzaadine Alaia. Z kolei swoje stare zdjęcia z projektantem dodała na instagram Anja Rubik. Cała branża fashion opłakuje wielkiego projektanta

Zobaczcie w GALERII najpiękniejsze kreacje i kultowe modele butów Azzadine Alaia --->

 

we lost a legend RIP Azzedine Alaia wearing here on of my favorite pieces

Post udostępniony przez Magdalena Frackowiak (@frackowiakmagdalena) 18 Lis, 2017 o 6:40 PST