Przedstawiciele wszystkich mediów oraz osobistości ze świata polityki, biznesu i kultury spotkają się tradycyjnie już w Auli Politechniki Warszawskiej. Głównym celem, na który zostanie przeznaczony dochód z Balu, będzie pomoc podopiecznym Fundacji „Dorastaj z Nami”, wspierającej edukację dzieci, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną oraz Fundacji „Po Drugie” otaczającej opieką młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym i patologią.

Fundacja Charytatywny Bal Dziennikarzy powstała z inicjatywy dziennikarzy z różnych mediów i jest organizacją non-profit. Wspiera placówki opieki zdrowotnej, szpitale, instytucje opieki społecznej, domy dziecka, organizacje opiekujące się dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i wiele innych. Prezesem Zarządu jest Mateusz Hładki, dziennikarz TVN, a w Zarządzie znajdują się dziennikarka Polsatu Agnieszka Milczarz oraz Anna Kołtunowicz z „Gazety Wyborczej”. Funkcję Przewodniczącej Rady pełni Katarzyna Kolenda - Zaleska z TVN.

Partnerami imprezy są m.in. Politechnika Warszawska i Charytatywni.allegro.pl, za organizację Balu odpowiadać będzie Rochstar Events, a za kontakt z mediami magnifiCo S.A.