Barbara Bush - żona 41. i matka 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Barbara Bush zmarła w swoim domu w Houston. Miała 92 lata. Nestorka rodu Bushów chorowała od dłuższego czasu. Chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W miniony weekend biuro byłego prezydenta George’a Busha seniora poinformowało, że po konsultacji z lekarzami Barbara zrezygnowała z dalszego leczenia, a lekarze skoncentrowali się na łagodzeniu objawów. Jak podało biuro 41. prezydenta USA, 93-letni George Bush senior był przy umierającej żonie i przez cały dzień trzymał ją za rękę.

Barbara Bush - kim była?

Barbara Bush urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Miała troje rodzeństwa. Ze swoim mężem poznała się w 1941 roku, pobrali się 4 lata później. W styczniu 2018 roku świętowali 73. rocznicę małżeństwa.

Barbara Bush była jedną z najbardziej lubianych pierwszych dam w historii USA. Gdy jej mąż w 1966 roku został członkiem Izby Reprezentantów, Bushowie przenieśli się z Teksasu do Waszyngtonu. Od kiedy w 1988 roku George Bush wygrał wybory prezydenckie, Barbara angażowała się w działalność charytatywną. Stworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która po dziś dzień zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem.

Barbara Bush - pierwsza dama USA

George Bush był prezydentem przez jedną kadencję. Po przegranych wyborach w 1992 roku, Barbara wraz z mężem przeniosła się do Houston, gdzie nadal walczyła z analfabetyzmem oraz niskim poziomem czytelnictwa. W 1989 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa. Przez lata walczyła z  licznymi problemami zdrowotnymi.

Do posiadłości Bushów w Houston już zaczęły spływać kondolencje z całego świata. Prezydent Donald Trump oświadczył, że Barbara Bush zostanie zapamiętana jako osoba oddana Stanom Zjednoczonym. Barack i Michelle Obamowie określili zmarłą byłą pierwszą damę mianem filaru rodziny i osoby oddanej służbie publicznej.

W specjalnym oświadczeniu po śmierci Barbary Bush, jej syn, były prezydent George W. Bush napisał, że jego matka była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi: "Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu" - dodał.

Na chwilę obecną nie poinformowano, gdzie i kiedy zostanie pochowana Barbara Bush.

Barbara Bush i Hillary Clinton