Beata Kozidrak została gwiazdą najnowszego wydania magazynu "Gala". Wokalistka, autorka tekstów i producentka debiutuje w zupełnie nowej roli - już 4 maja, czyli w dniu urodzin artystki, ukaże się jej książka "Gorąca krew". O tym, jak zrodził się pomysł napisania własnej biografii, procesie jej powstawania, blaskach i cieniach sławy oraz swojej rodzinie wykonawczyni przeboju "Bliżej" opowiedziała w rozmowie z Katarzyną Dąbrowską. 

Beata Kozidrak o swojej książce autobiograficznej

Nie jest tajemnicą, że spora część gwiazd i celebrytów, która wydaje książki, korzysta z usług wynajętych w tym celu autorów widmo. Beata Kozidrak podkreśla, że jest dumna ze swojego literackiego debiutu, bo napisała go całkowicie sama. Jej niepodrabialny styl doskonale czuć zresztą na kartach "Gorącej krwi".

Nie siliłam się na to, by nagle zostać pisarką. Pisałam tę książkę językiem potocznym, swoim, nie miałam w zamyśle stworzenia wielkiej literatury. Chciałam połączyć dwa światy: teraźniejszości, kiedy zaczyna się moja opowieść, ze wspomnieniami. Nie chciałam zadręczać czytelników datami, skupiłam się na tym, co jest dla mnie ważne, dlatego książka jest złożona z obrazków - wyznaje w nowej "Gali".

Artystka jest obecna na polskiej estradzie już od ponad czterdziestu lat. Choć w tym czasie udzieliła niezliczonej ilości wywiadów, to postarała się, aby w jej książce pojawiły się nieznane dotąd historie i fakty, o których nie można przeczytać nigdzie indziej.

Ludzie, którzy są mnie ciekawi, znajdą tam wiele nowych rzeczy. I mam nadzieję odkryją, że jestem fajną babką - wyznaje ze śmiechem gwiazda.

Beata Kozidrak przyznaje, że lubi swoje życie, dlatego praca nad autobiografią nie był w jej przypadku próbą rozliczenia się z przeszłością. Nie oznacza to jednak, że jej droga na szczyt była usłana różami. Szczególnie dotyczy to wydarzeń związanych z jej bliskimi, m.in. zmarłym niespełna trzy lata temu bratem Jarosławem Kozidrakiem, współzałożycielem zespołu Bajm.

Pisanie książki sprawiło mi ogromną radość. Oczywiście opisuję w niej też trudne momenty, jak ten, kiedy mój brat ciężko chorował jako dziecko. Gdyby nie operacja, to pewnie by nie dożył dorosłości. Niewiele osób wiedziało, przez co przeszła moja rodzina. Jednak takie historie przeplatają się z piękniejszymi wspomnieniami – np. tym, jak poznałam swoją pierwszą miłość, Zbyszka. Że dzięki niemu odkryłam, że mam talent. Po latach spotkałam go w dniu rozwodu w hotelu, w którym jadłam kolację z przyjaciółką. Potem w windzie powiedziała do mnie: "Jak to dobrze, że to była twoja pierwsza i nieostatnia miłość". (śmiech) - czytamy w "Gali".

Jak Beacie Kozidrak udało się połączyć karierę w show-biznesie z macierzyństwem? Co niezwykłego wydarzyło się w dniu jej rozwodu z mężem? Co uważa za swój największy sukces? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie czytając cały wywiad z gwiazdą, która znalazła się w nowym numerze "Gali". Rozmowie towarzyszy sesja zdjęciowa autorstwa Marcina Klabana.

W nowej "Gali" także: 

  • wspominamy Krzysztofa Krawczyka przypominając niezwykle wzruszający wywiad o swoim życiu, którego przed laty udzielił razem z żoną Ewą „Gali”;
  • Agata i Piotr Rubikowie opowiadają nam dlaczego we wspólnym życiu najbardziej lubią codzienność i czy przepis na udane małżeństwo jest podobny do przepisu na… przebój;
  • o odwadze do zmian i wszystkim, co ją w życiu zbudowało opowiada nam Małgorzata Foremniak, przyglądamy się też postaci Billa Gates’a, którego wszystkie prognozy dotyczące przyszłości świata na razie się sprawdzają;
  • W modzie podpowiadamy jak nosić klasyki, które każda kobieta ma w szafie i wybieramy hit tego sezonu: najpiękniejsze skórzane torby, które przypominają wiklinowe kosze;
  • w urodzie pokazujemy młode polskie marki kosmetyczne, które zachwycają nas swoimi produktami, zdradzamy przepis na idealnie gładkie ciało i podpowiadamy jak zrobić makijaż w kolorze żółtym;
  • w dziale eko namawiamy, by nie marnować jedzenia, zdradzając proste sposoby na to, jak przechowywać i wykorzystać warzywa, które każdy może z powodzeniem wyhodować choćby w donicach na balkonie.

Numer dostępny jest w trzech wersjach:

  • w regularnej cenie 5,99 zł (sam magazyn)
  • w wersji z broszurką kulinarną - najlepszymi przepisami z książki Laury Osęki "Forma Obfitości" Wydawnictwa Publicat w cenie 6,99 zł
  • z kosmetykami w cenie 7,99 zł.

Zapraszamy do kiosków i saloników prasowych!