Nowy film Agnieszki Holland - "Obywatel Jones" - walczy o główną nagrodę Berlinale, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film opowiada historię dziennikarza, Garetha Jonesa, który przestrzegał świat przed Adolfem Hitlerem, a później jako jeden z pierwszych dokumentował Wielki Głód na Ukrainie. W rolach głównych występują m.in. James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński. Film Holland znalazł się w konkursie głównym Berlinale. "Obywatel Jones" ma swoją premierę w Berlinie dziś wieczorem. Dziennikarze mogli zaś zobaczyć go już na porannym pokazie prasowym. Specjalnie dla gala.pl prosto z Berlinia o filmie opowiada dziennikarz Kuba Armata, związany m.in. z miesięcznikiem "Kino". Recenzja nowego filmu Agnieszki Holland PONIŻEJ.

Premiera filmu "Obywatel Jones" Agnieszki Holland w Berlinie

"Obywatel Jones" to już trzeci film Agnieszka Holland, pretendujący do nagrody głównej Berlinale. Jego galowa premiera odbędzie się w niedzielę, 10 lutego. Jak zdradza nam Kuba Armata, jest to jak na razie najciekawsza propozycja w konkursie głównym festiwalu:

Jestem tuż po pokazie filmu Holland i muszę przyznać, że jak dotąd jest to najlepszy film konkursowy. Choć trzeba uczciwie przyznać, że póki co konkurencja nie jest zbyt mocna i rozczarowania dominują nad pozytywnymi zaskoczeniami. „Obywatel Jones” świetnie sprawdza się zarówno jako widowisko historyczne, ale i film przekazujący pewne uniwersalne idee, które dzisiaj kołaczą nam się w głowach. Poprowadzony wprawną ręką uznanej polskiej reżyserki, mimo blisko 150 minut, nie dłuży się ani przez chwilę. Wrażenie robią zwłaszcza zdjęcia Tomasza Naumiuka, przede wszystkim te z wstrząsającej sekwencji ukraińskiej - donosi Armata.

Przypomnijmy, że Agnieszka Holland dwa lata temu odebrała na BerlinaleSrebrnego Niedźwiedzia za film "Pokot", jaki zrealizowała razem ze swoją córką, Kasią Adamik. Czy tym razem wróci do Polski z główną nagrodą, Złotym Niedźwiedziem? O tym przekonamy się już za tydzień - Berlinale 2019 kończy się 17 lutego, zaś gala rozdania nagród odbywa się dzień wcześniej.

„Obywatel Jones” to od strony scenograficznej film dopracowany w każdym detalu. Dużo mniej wywrotowy od strony formalnej niż doceniony w Berlinie „Pokot”, ale w swojej klasyczności niezwykle solidny, potwierdzając że Holland zna się na swoim rzemiośle jak mało kto - podsumowuje Kuba Armata.

Liczymy, że jury tegorocznego Berlinale również doceni kunszt reżyserski Agnieszki Holland. Przewodniczącą kapituły jest francuska aktorka Juliette Binoche. W konkursie głównym festiwalu znalazły się nowe filmy m.in. Fatiha Akina, Francoisa Ozona, Zhanga Yimou czy Isabel Coixet. A już dziś rozdanie nagród BAFTA 2019! "Zimna Wojna" ma szansę na cztery statuetki.