Bernardo Bertolucci nie żyje. Sławny włoski reżyser zmarł 26 listopada 2018 roku w wieku 77 lat. Zdobywca Oscara za reżyserię i scenariusz filmu "Ostatni cesarz" z 1987 roku odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Twórca znany był nie tylko ze swoich głośnych filmów, ale także z zaangażowania politycznego. Dzięki którym filmom zapisał się na stałe w historii kina? Jakie zdobył nagrody? Co wiemy o jego poglądach? Garść najważniejszych informacji na temat Bernardo Bertolucciego do sprawdzenia PONIŻEJ.

Bernardo Bertolucci - filmy

Bernardo Bertolucci, choć początkowo marzył o zostaniu poetą jak swój ojciec, rozpoczął reżyserską karierę w 1962 roku w wieku zaledwie 22 lat.  Największy rozgłos i uznanie w świecie kina dały mu takie filmy, jak "Konformista", "Ostatnie tango w Paryżu", "Ostatni cesarz", "Ukryte pragnienia" i "Marzyciele".

Bernardo Bertolucci - nagrody

Bernardo Bertolucci ma na swoim koncie dwa Oscary za "Ostatniego cesarza". Za ten sam film reżyser zdobył też Złotego Globa, nagrodę BAFTA i Cezara. W 2007 roku Włoch został uhonorowany w Wenecji Złotym Lwem za całokształt twórczości.

Bernardo Bertlucci - życie prywatne

Reżyser był żonaty trzykrotnie. Jego pierwszą żoną była znana włoska aktorka Adriana Asti. Reżyser po raz drugi wziął ślub w 1967 z Marią Paolą Maino. Para rozstała się w 1972 roku. Bertolucci ponownie ożenił się w 1978 roku z brytyjską scenarzystką Clare Peploe.

Bernardo Bertolucci - poglądy

Bernardo Bertolucci był ateistą. Włoski reżyser często wykorzystywał swoje filmy do prezentowania poglądów politycznych, stąd jego kontrowersyjne dzieła często zawierały sporo elementów autobiograficznych. "Konformista" był głośną krytyką ideologii faszystowskiej. Z kolei "Wiek XX" analizował walkę lewicy i prawicy. 

Warto dodać, że Bertolucci był jednym z twórców, którzy 27 września 2009 roku podpisali się pod apelem do szwajcarskiego rządu o uwolnienie Romana Polańskiego, który był tam przetrzymywany w oczekiwaniu na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia Bernardo Bertolucciego znajdziecie w GALERII >>

SPRAWDŹ TEŻ: PHIL COLLINS w Warszawie 2019: BILETY, DATA, MIEJSCE