Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc, już w zeszłym tygodniu informował, że domaga się od TVP przeprosin za - jego zdaniem - bezprawne wykorzystanie piosenki „Jak słodko zostać świrem”. W programie TVP Info „W tyle wizji” piosenkę zestawiono z materiałem o protestujących w obronie wolnych sądów przed Sejmem. Krzysztof Skiba domaga się od twórców nie tylko przeprosin, lecz także podania na antenie TVP informacji o wykorzystaniu utworu bez zgody zespołu Big Cyc. Grupa żąda także wpłaty MILIONA złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem „zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe, jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS”. W poniedziałek, 6 lipca 2018, Krzysztof Skiba poinformował na swoim profilu na Facebooku, że pełnomocnik zespołu złożył już wezwanie do zapłaty w Telewizji Polskiej. Jak zareagowały na nie władze TVP?

Krzysztof Skiba żąda od TVP MILIONA zł rekompensaty

Krzysztof Skibazapowiedział, że jeśli odpowiedź TVP na żądanie grupy będzie negatywna, zespół złoży pozew w sądzie przeciwko publicznemu nadawcy. Serwis wirtualnemedia.pl skontaktował się z Centrum Informacji TVP z pytaniem, jak kierownictwo publicznego nadawcy ma zamiar ustosunkować się do żądania. Biuro prasowe TVP odpowiedziało dziennikarzom portalu, że przeanalizuje wezwanie i ustosunkuje się do niego w przewidzianym prawem czasie. Centrum Informacji TVP zastrzega jednak, że zdaniem nadawcy fragment utworu Big Cyc użyto zgodnie z licencją:

Przypominamy, że wykorzystanie fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem” zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy  generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Zatem, wykorzystanie to nie miało charakteru bezprawnego - odpowiedziało Centrum Informacji TVP.

Wszystko wskazuje zatem na to, że TVP nie odpowie pozytywnie na żądanie pełnomocnika zespołu Big Cyc. Szykuje się proces sądowy dekady?