Bogusław Linda jest bez wątpienia jednym z najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów. Jego role w takich filmach, jak "Psy", "Psy 2", "Tato" czy "Sara" są niezapomniane, a niektóre teksty Lindy z tych produkcji - już niemal kultowe! Linda zaczynał od grania pogubionych wrażliwców. Występował m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland. Potem kino moralnego niepokoju zastąpił typowo męskimi produkcjami. Jego Franz Maurer z "Psów" do dziś budzi emocje, a wielu mężczyzn chciałoby być takimi, jak Bogusław Linda w tej roli. Z kolei kobiety zakochały się w Lindzie po jego występach w dramatach "Tato" czy w kontrowersyjnym filmie Andrzeja Żuławskiego "Szamanka". Ostatnio Linda wrócił do kina gangsterskiego, grając jedną z głównych ról w filmie "Pitbull: Nowe Porządki" Patryka Vegi. Po raz kolejny udowodnił, że na dużym ekranie nie ma sobie równych, a młodzi koledzy z branży mogą się od niego tylko uczyć. Piotr Stramowski, który spotkał Lindę na planie "Pitbulla", mówił nam w Gala Studio, że gra u boku Lindy była dla niego wielkim wyzwaniem i równie wielkim przeżyciem. Ale dorobek Bogusława Lindy to nie tylko "Pitbull", "Psy" czy ostatnio "Powidoki" Wajdy. Aktor ma na swoim koncie wiele wybitnych ról. Poniżej przypominamy te najważniejsze.

Najsłynniejsze role Bogusława Lindy

Bogusław Linda zagrał przejmująco w "Przypadku" Kieślowskiego. Tragiczna historia jego bohatera wzrusza do dzisiaj. W 1991 Linda wystąpił w słynnym "Krollu", filmie, który z Cezarego Pazury i Olafa Lubaszenki uczynił gwiazdy. Rok później pojawiły się "Psy" Władysława Pasikowskiego i już było jasne - Linda jest najprzystojniejszym i najlepszym aktorem w Polsce! Dwa lata później wychodzą "Psy 2", a Franz w wykonaniu Lindy to już ikona. Kolejne lata przynoszą współpracę Lindy i Macieja Ślesickiego. Powstaje "Sara", która namaszcza młodziutką Agnieszkę Włodarczyk na nową polską celebrytkę, oraz poruszający dramat "Tato". W roku 1999 Bogusław Linda proponuje nam swoją interpretację księdza Robaka z "Pana Tadeusza". W filmie Wajdy wypada fenomenalnie! Jego Robak jest postacią tragiczną, tajemniczą i fascynującą. Linda przyćmił zupełnie Michała Żebrowskiego w roli tytułowego Tadeusza. Nawet w średnio udanym "Quo Vadis" Linda zaprezentował swój wielki aktorski kunszt jako Petroniusz. Rok 2012 to czas bardzo dobrego serialu "Paradoks" z Bogusławem Lindą w roli głównej. Następnie Linda wciela się w gangstera Babcię w"Pitbullu" Vegi oraz występuje w ostatnim, głośnym filmie Andrzeja Wajdy - "Powidoki". Linda za swoje role filmowe pięciokrotnie zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Bogusław Linda w teatrze

Bogusław Linda to także uznany reżyser filmowy i teatralny. Zawdzięczamy mu m.in. filmy "Sezon na leszcza" oraz "Jasne Błękitne Okna". Linda reżyseruje też w teatrze. Wielkim uznaniem cieszyła się zwłaszcza wersja Lindy "Tramwaju Zwanego Pożądaniem" z Julią Kijowską i Tomaszem Schuchardtem. Ostatnio Linda wystawił "Frankensteina" - w młodego doktora, który powołuje do życia monstrum wcielił się Wojciech Zieliński. Za tę rolę Zieliński był nominowany do Róż Gali 2016.

Bogusław Linda jest mężem Lidii Popiel, słynnej fotografki, modelki i ikony stylu. Aktor ma z Popiel córkę, Aleksandrę. Linda ma także dwóch synów z poprzedniego związku. Bogusław nigdy nie opowiada w wywiadach o swoich dzieciach. Zresztą, aktor udziela wywiadów wyjatkowo rzadko. Dla nas zrobił wyjątek - Bogusław Linda był bohaterem wywiadu i sesji zdjęciowej "Gali" w 2010 roku. Zobaczcie w GALERII stare zdjęcia Bogusława Lindy z tej sesji>>

27 czerwca 2017 roku Bogusław Linda skończył 65 lat. Z tej okazji życzymy mu wszystkiego, co najlepsze! Niecierpliwie czekamy też na kolejne spotkania z Lindą na wielkim ekranie.